Čudežna narava
Dva tedna Jordanije (3)
Ko pri nas govorimo o naravi, imamo običajno v mislih gozd. V Jordaniji je drugače, saj gozd prekriva komaj dva odstotka površine države. In čeprav ima tako kot najin voznik v Amanu ob imenu Srednji vzhod večina v glavi podobo puste peščene pokrajine, narava tam ni nič manj pestra in zanimiva kot pri nas – samo drugačna je.
Mrtvo morje
Jordanci pa, čeprav so polja v okolici velikih mest posejana s tisoči in tisoči pisanih plastičnih vrečk, kar nekaj skrbi in denarja namenjajo tudi ohranjanju svojih naravnih bogastev. Zavedajo se jih tudi zato, ker jih vedno bolj vključujejo v svojo turistično ponudbo, prav turizem pa je panoga, ki je eden od temeljev jordanskega gospodarstva.
Proti eni od dveh najbolj izpostavljenih turističnih znamenitosti, Mrtvemu morju, sva se peljala po široki in skoraj prazni hitri cesti, poimenovani tako, kot so jo že pred stoletji, ko je povezovala kraje na pomembni trgovski poti med Afriko in Mezopotamijo.
Morje je v bistvu slano jezero, ki leži štiristo metrov pod morsko gladino in je najnižja kopenska točka na zemlji. Vanj teče reka Jordan, a njena vodnatost v zadnjih desetletjih ne zadostuje več za ohranjevanje stalnega nivoja vode, zato gladina Mrtvega morja stalno upada. Je desetkrat bolj slano od navadnega morja in tudi zato, ker se zaradi gostote tople vode v njej ni mogoče potopiti, atrakcija, ki privablja številne turiste. Sicer pa je Mrtvo morje tudi naravno zdravilišče, saj je voda bogata s številnimi zdravilnimi minerali.
Naravni rezervat Dana
Na poti proti Petri in Rdečemu morju na jugu sva se ustavila v biosfernem rezervatu Dana, največjem naravnem rezervatu v državi.
Razprostira se na okoli 350 kvadratnih kilometrih razgibanega gorskega sveta, prepredenega s skrivnostnimi soteskami. Prav slednje tudi v ta del Jordanije privabljajo vedno več obiskovalcev, pohodnikov, je pojasnil lastnik majhnega kompleksa apartmajev na samem robu vasice z enakim imenom, Dana. Biolog po poklicu je povedal, da je kot naravovarstvenik zaposlen v bližnjem kompleksu vetrnih elektrarn, kjer skrbi za spremljanje in zmanjševanje negativnih vplivov elektrarne na občutljivo naravno okolje.
Vas, ki so jo v preteklosti zapustili že skoraj vsi prebivalci, v zadnjem obdobju postopno obnavljajo v turistične namene. Divja in mirna hkrati je privlačna že sama po sebi, obenem pa je tudi odlično izhodišče za pohode po rezervatu, kjer so urejene številne pohodniške poti.