Kranj bo zadihal v duhu Prešernovega časa
Ob slovenskem kulturnem prazniku se bodo 8. februarja na Gorenjskem zvrstile številne proslave in kulturno obarvane prireditve. Osrednja slovesnost bo pred Prešernovo rojstno hišo v Vrbi, v Kranju bo potekal tradicionalni Prešernov smenj.
Kranj, Žirovnica – V Kranju, kjer je največji slovenski pesnik dr. France Prešeren preživel zadnja leta svojega življenja, se pospešeno pripravljajo na Prešernov smenj, ki bo tradicionalno potekal 8. februarja, na Prešernov dan. Ena najbolj prepoznavnih in množičnih prireditev ob kulturnem prazniku, ko ulice Kranja zaživijo vi duhu Prešerna in romantike 19. stoletja, predstavlja vrhunec in hkrati zaključek osemdnevnega praznovanja kulture pod naslovom Vsak dan prešernovo, ki ga je Zavod za turizem in kulturo Kranj (ZTKK) pripravil v sodelovanju s kranjskimi hišami kulture. Program letošnje prireditve ste si sicer lahko podrobno ogledali v petkovi izdaji Gorenjskega glasa in je na voljo tudi na spletni strani ZTKK (visitkranj.com).
Prešernov smenj bo na ulicah Kranja potekal v četrtek med 10. in 17. uro, slavnostno odprtje pa bo ob 11. uri pred Prešernovim gledališčem. Odprti bodo kulturni hrami, na ogled bodo kranjske turistične atrakcije. Med sprehodom po mestu, kjer bo mogoče srečati tudi like v značilnih opravah Prešernovega časa, vključno s Prešernom in Julijo, se bodo obiskovalci lahko ustavili na sejmu domače in umetnostne obrti, na Prešerni kuhni jim bodo med drugim postregli praženec, kranjsko klobaso s polento in štruklje. Na odru pred Prešernovim gledališčem se bodo zvrstili pevski zbori in recitacije Prešernovih pesmi, na Glavnem trgu se bodo predstavile folklorne skupine, po mestu se bo razlegala godba lajnarjev. Popeljati se bo mogoče s kočijo, otrokom pa bodo na voljo jahanje ponijev, delavnice in drugi dogodki. Ob 16. uri bomo na Glavnem trgu prisluhnili Slovenskemu oktetu.
Program Prešernovega smenja se bo predvidoma končal s Shodom muz na kranjskem parnasu. V Galeriji Prešernovih nagrajencev bo ob 16. uri potekal recital Prešernovega nagrajenca Milana Jesiha, sledilo bo odprtje fotografske razstave Toneta Stojka Portreti Prešernovih nagrajencev 2024. Tradicionalno srečanje z njimi bo od 18. ure naprej potekalo ob pogovoru s Patricijo Maličev v Prešernovem gledališču.
Osrednja slovesnost v Vrbi
V Prešernovem rojstnem kraju Vrba bo ob 13. uri potekala osrednja slovesnost ob slovenskem kulturnem prazniku, ki jo organizira Občina Žirovnica s pomočjo lokalnih društev. Zbrane bo nagovoril žirovniški župan Leopold Pogačar, slavnostni govornik bo predsednik državnega sveta Marko Lotrič. V kulturnem programu bodo nastopili: Maraaya, recitator Gregor Čušin, Kulturno društvo dr. France Prešeren Žirovnica - Breznica in pevska skupina Korona.
Na ta dan se bodo številni pohodniki podali na pohod po Poti kulturne dediščine Žirovnica, ki bo letos potekal pod sloganom Živé naj vsi naródi. Tematska pot povezuje Prešernovo rojstno hišo v Vrbi, Čopovo rojstno hišo v Žirovnici, čebelnjak Antona Janše na Breznici ter rojstni hiši pisateljev Frana Saleškega Finžgarja v Doslovčah in Janeza Jalna na Rodinah. Vse muzejske hiše bodo med 8. in 16. uro brezplačno odprle vrata obiskovalcem. Pri vsaki bo živahno dogajanje z glasbenimi nastopi, projekcijami filmov, tržnico domačih dobrot in izdelkov, degustacijo medenih dobrot, animacijami za otroke, foto stojnico ...
Občinske proslave
Tudi v drugih gorenjskih občinah pripravljajo osrednje občinske proslave in druge kulturno obarvane dogodke, ki bodo ponekod potekali že na predvečer praznika.