Nov »zeleni« učni pripomoček
V avli Biotehniškega centra Naklo so v sredo odprli notranjo zeleno steno, ki je rezultat projekta Vertical Plant Life, katerega namen je osveščati o pomenu ozelenjevanja urbanih okolij.
Naklo – Zelene stene v svetu postajajo trend, v sklopu formalnega izobraževanja pa doslej znanja o njihovi postavitvi in vzdrževanju v Evropi še ni bilo mogoče dobiti, je pojasnila vodja projekta v Biotehniškem centru Naklo Martina Kramarič. V sodelovanju s partnerji iz Slovenije, Velike Britanije in Nizozemske so se zato v okviru projekta Vertical Plant Life lotili razvoja vsebin novega in inovativnega izobraževalnega modula za dijake in študente pa tudi strokovnega usposabljanja učiteljev o zelenih stenah.
Zelena stena, ki so jo odprli v sredo, bo služila kot učni pripomoček, ki ga bodo dijaki, študenti in ostali udeleženci izobraževanj uporabljali pri usposabljanju s področja postavitve in vzdrževanja vertikalnih vrtov. Prihodnji mesec bodo začeli postavljati še zunanjo zeleno steno, saj je njihovo vzdrževanje drugačno kot pri notranjih zelenih stenah, je pojasnila Martina Kramarič. Pri tem sodelujejo z blejskim podjetjem Humko, ki ima že ogromno znanja in izkušenj s tega področja. V prihodnjem šolskem letu bodo nov izobraževalni modul vključili v obstoječe programe formalnega poklicnega izobraževanja s področja hortikulture, vrtnarstva, krajinarstva, naravovarstva, kmetijstva in drugih. To znanje je po besedah Martine Kramarič namreč zelo iskano. »Z zagotavljanjem kakovostnega poklicnega izobraževanja in usposabljanja se ustrezno odzivamo na potrebe okolja, zelene arhitekture in ozelenjevanje mest,« so poudarili v Biotehniškem centru Naklo.
Namen zelenih sten je izboljšati kakovost življenja v urbanih okoljih, saj delež prebivalstva, ki živi v mestih, nenehno raste, je razložila Martina Kramarič. Glede na trenutne demografske spremembe se napoveduje, da se bo do leta 2050 delež urbanega prebivalstva zvišal na 80 odstotkov. Zelene stene, v katere je mogoče zasaditi tako okrasne kot užitne rastline, bogatijo mesta z rastlinjem in imajo trajen pozitivni vpliv na urbano okolje. Okoljski in ekonomski učinki zunanjih in notranjih zelenih sten se kažejo v zmanjšani porabi energije kot posledice boljše termoizolacije ter izboljšanju kakovosti zraka in splošnega počutja prebivalcev pa tudi boljšem upravljanju z vodnimi viri.
Po besedah direktorja Biotehniškega centra Naklo Marijana Pogačnika je projekt zelenih sten dodatna pridobitev za udeležence izobraževalnih programov s področja hortikulture. »Želimo, da preko tisoč mladih, ki se izobražuje pri nas, dobi odlične možnosti za uspešno delo na svojem področju. Zato si prizadevamo, da bi ustvarili okolje, v katerem bi prepoznali njihove talente in jih nadgradili,« je poudaril.