Blagoslov konj
Na god sv. Štefana, 26. decembra, so po več krajih pripravili tradicionalni blagoslov konj. Obiskali smo Podkoren, Hraše in Štefanjo Goro.
Nekdaj so namesto konj blagoslavljali sol, ki so jo nato dodali hrani in živalski krmi ter potresali po vrtovih in njivah. Na njive pa so hodili s konji, saj so verjeli, da se bo tisti, ki bo prvi potresel sol po njivi, veselil bogate letine. S konji so tako prišli najhitreje in plemenite živali so zato zelo cenili.
Podkoren – V Podkorenu je konjenike, konje, sol ih kruh blagoslovil domači župnik Janez Šimenc. Kar lepo število se jih je na povabilo Konjeniškega kluba Špik zbralo iz več krajev kranjskogorske občine. »Žegnanje konj v Podkorenu imamo zadnja tri leta, prej je bilo to v Kranjski Gori, ker pa je tam trg pred cerkvijo precej zaseden, je bilo to težko izvedljivo že zaradi varnosti. Konjeniki so lepo sprejeli tudi lokacijo v Podkorenu,« je povedal predsednik Konjeniškega kluba Špik Janez Osvald. Po blagoslovu so se konjeniki s konji odpravili po vasi, potem pa se skupaj z ljubitelji konj, podporniki društva in drugimi obiskovalci družili na kmetiji Rasinger, kjer so gospodinje poskrbele za lačne in žejne, otroci pa so lahko jahali ponije. Blagoslova konj se je udeležila tudi županja Henrika Zupan, ki se je Konjeniškemu klubu Špik zahvalila za ohranjanje te tradicije z željo, da bi ta običaj pripravljali še mnogo let.
V Hrašah pri Smledniku tradicijo blagoslova konj ohranjata tamkajšnje turistično društvo in Jahalni center kmetije Janhar, ki ga običajno zastopa največja skupina konjenikov – letos jih je bilo dvanajst. »K žegnanju prihajamo, da bi bili konji in tudi mi zdravi, da ne bi bilo poškodb, da bi varno jezdili,« je pojasnil Žan Janhar. A pri podružnični cerkvi svetega Jakoba se na štefanovo ne zberejo le jezdeci. Dogodek, ki se začne z mašo, je po besedah Andreja Verliča, podpredsednika turističnega društva, postal priljubljeno srečanje domačinov in okoliških krajanov. V cerkvi je župnik David Jensterle blagoslovil tudi sol, zunaj pa je med tem zadišalo po pražencu, klobasah in toplih napitkih. Dodaten razlog, da obiskovalci niso odhiteli domov, je bila razstava starih fotografij, večinoma črno-belih, ki so spomnile na podobo Hraš v preteklosti ter nekatere zanimive dogodke, med drugim na posvetitev novih zvonov pred sto leti.
Na Štefanji Gori, do koder so morali iz Dvorij konjeniki premagati višinsko razliko 330 metrov, je blagoslov konj in soli pri podružnični cerkvi sv. Štefana, že 32. zapored, pripravilo Konjeniško društvo Krvavec. Blagoslova se je udeležilo 42 konjenikov. Najštevilnejša je bila štiričlanska družina Janija Jagodica s Šenturške Gore, najmlajši udeleženec pa je bil sedemletni Lounas Gubanec. Konje je za varstvo pred boleznimi in nesrečami blagoslovil cerkljanski župnijski upravitelj Martin Leban, ki je jahačem tudi zaželel varno ježo. Ob blagoslovu je Konjeniško društvo Krvavec Cerklje vsem udeležencem podelilo vglavke oziroma astre za konje.