Gostje na Pirčevih dnevih

Spomin na velikega moža

Joža Tomše, podmaršal avstro-ogrske vojske, je umrl pred sedemdesetimi leti. Spomin nanj so obudili Pirčevi dnevi.

Podbrezje – Streli iz možnarjev so naznanili šeste Pirčeve dneve. Kot je pred domom kulture Podbrezje dejal vodja strelcev Blaž Cvetko iz Kamne Gorice, je avstro-ogrska vojska streljala z večjimi topovi. V njej je bil edini slovenski podmaršal Joža Tomše, ki je pokopan v Podbrezjah. Zato se ga spominjajo na Pirčevih dnevih, je pojasnil Stane Mihelič. V dvorani je predstavil Tomšetov lik ob računalniškem prikazu gradiva, ki ga je pripravil Jožef Perne.

Joža Tomše, plemeniti Savskidol, je živel v letih 1850–1937. Izhaja s Poljšice nad Podnartom. Poročil se je z Josipino Pavlin, Franckovo iz Podbrezij. Pozneje je tja prihajal k hčerki Ani Pretnar na oddih. Znameniti Slovenec je bil topničar in poveljnik v avstro-ogrski vojski, izumitelj, pisec in predavatelj. Med prvo svetovno vojno je postal predsednik vojnega komiteja na Dunaju, zato so mu dodelili podmaršalski in plemiški naslov. Po razpadu monarhije ni užival dvornega udobja. Raje se je vrnil domov in preživljal pokoj v Podbrezjah. Tomšeta je postavil kot vzor domoljubja za današnji rod obrambni minister Karel Erjavec, ki je spomnil na Rudolfa Maistra. Velike osebnosti dokazujejo, da imamo Slovenci dolgo vojaško zgodovino. Danes se nam ni treba boriti pod tujimi poveljniki. Tudi zunanjih sovražnikov nimamo, bolj pa moramo ceniti domovino, je menil govornik. Za prireditev, ki je to izrazila, je župan Občine Naklo Janez Štular prejel srebrn kovanec ministrstva za obrambo.

Številne obiskovalce, med katerimi so bili tudi Tomšetovi sorodniki, je pozdravila predsednica KUD Tabor Podbrezje Nataša Kne Leben. Gost Erik Pipan je pripovedoval o možnarjih in topovih, domačin Milan Debeljak je bral Tomšetova in druga pisma, Matevž Jekovec je igral koračnice, nastopil pa je tudi Mešani pevski zbor, ki ga vodi Janko Kozjek. Pošta Naklo je ponudila razglednico z likom Tomšeta in žigom dneva prireditve v Podbrezjah.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / nedelja, 6. januar 2019 / 13:01

Pošast ali disko krogla?

Iz temnih jezerskih globočin je zasijala svetlo zelena svetloba. »Firbci« na bregu so se spraševali, ali je napočil tisti dan, pravzaprav je bil večer, ko se bo po dvatisočletnem spanju prebudila j...

Objavljeno na isti dan


Kranj / ponedeljek, 1. september 2008 / 07:00

Varne šolske poti so skrb vseh

Ukrepi za večjo prometno varnost otrok se ponavadi začnejo šele nekaj dni pred začetkom šolskega leta, poostren policijski nadzor v prvih dveh tednih.

Gorenjska / ponedeljek, 1. september 2008 / 07:00

Vozni redi so prilagojeni

V avtobusnem in železniškem prometu so pripravljeni na začetek šolskega leta. Odhode avtobusa so prilagodili tudi za Srednjo biotehniško šolo v Strahinju.

Škofja Loka / ponedeljek, 1. september 2008 / 07:00

Študenti po znanje v tujino

Študenti se v zadnjih letih vse pogosteje odločajo za šolanje, študij ali prakso v tujini. Med njimi sta tudi Tomaž Draksler in Tina Stanovnik iz Škofje Loke.

Gorenjska / ponedeljek, 1. september 2008 / 07:00

Prvošolčki se veliko naučijo

"Za vstop v šolo je najbolj pomembna otrokova samostojnost in delovne navade, bolj kot to, ali zna pisati in računati," pravijo učiteljice, ki bodo v ponedeljek prvošolčke sprejele na OŠ Ivana Groharj...

Gorenjska / ponedeljek, 1. september 2008 / 07:00

Za enega šala, za drugega žalitev

Obredi, povezani s sprejemi prvošolcev v srednjih šolah, so po mnenju nekaterih lahko zelo nasilni in žaljivi.