Gostje na Pirčevih dnevih

Spomin na velikega moža

Joža Tomše, podmaršal avstro-ogrske vojske, je umrl pred sedemdesetimi leti. Spomin nanj so obudili Pirčevi dnevi.

Podbrezje – Streli iz možnarjev so naznanili šeste Pirčeve dneve. Kot je pred domom kulture Podbrezje dejal vodja strelcev Blaž Cvetko iz Kamne Gorice, je avstro-ogrska vojska streljala z večjimi topovi. V njej je bil edini slovenski podmaršal Joža Tomše, ki je pokopan v Podbrezjah. Zato se ga spominjajo na Pirčevih dnevih, je pojasnil Stane Mihelič. V dvorani je predstavil Tomšetov lik ob računalniškem prikazu gradiva, ki ga je pripravil Jožef Perne.

Joža Tomše, plemeniti Savskidol, je živel v letih 1850–1937. Izhaja s Poljšice nad Podnartom. Poročil se je z Josipino Pavlin, Franckovo iz Podbrezij. Pozneje je tja prihajal k hčerki Ani Pretnar na oddih. Znameniti Slovenec je bil topničar in poveljnik v avstro-ogrski vojski, izumitelj, pisec in predavatelj. Med prvo svetovno vojno je postal predsednik vojnega komiteja na Dunaju, zato so mu dodelili podmaršalski in plemiški naslov. Po razpadu monarhije ni užival dvornega udobja. Raje se je vrnil domov in preživljal pokoj v Podbrezjah. Tomšeta je postavil kot vzor domoljubja za današnji rod obrambni minister Karel Erjavec, ki je spomnil na Rudolfa Maistra. Velike osebnosti dokazujejo, da imamo Slovenci dolgo vojaško zgodovino. Danes se nam ni treba boriti pod tujimi poveljniki. Tudi zunanjih sovražnikov nimamo, bolj pa moramo ceniti domovino, je menil govornik. Za prireditev, ki je to izrazila, je župan Občine Naklo Janez Štular prejel srebrn kovanec ministrstva za obrambo.

Številne obiskovalce, med katerimi so bili tudi Tomšetovi sorodniki, je pozdravila predsednica KUD Tabor Podbrezje Nataša Kne Leben. Gost Erik Pipan je pripovedoval o možnarjih in topovih, domačin Milan Debeljak je bral Tomšetova in druga pisma, Matevž Jekovec je igral koračnice, nastopil pa je tudi Mešani pevski zbor, ki ga vodi Janko Kozjek. Pošta Naklo je ponudila razglednico z likom Tomšeta in žigom dneva prireditve v Podbrezjah.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sobota, 14. julij 2007 / 07:00

Večina žita za krmo živine

"Na Gorenjskem se povečuje delež žita v kolobarju. Na kmetijah ga večinoma porabijo za krmo živine," pravi Marija Kalan iz Kmetijsko gozdarskega zavoda Kranj.

Objavljeno na isti dan


GG Plus / ponedeljek, 8. februar 2021 / 20:08

Šport ji je prinesel možnosti za študij

Če ne bi bila odlična atletinja, je na enem od tekmovanj v Italiji ne bi opazil ameriški trener z univerze v New Orleansu in Trina Praprotnik Malej bi študentska leta verjetno preživela razpeta med Mo...

Kronika / ponedeljek, 8. februar 2021 / 20:04

Nadaljevali sojenje županu

Kranjskogorskemu županu Janezu Hrovatu vnovič sodijo zaradi domnevne preprečitve uradnega dejanja uradni osebi, potem ko je bil na prvem sojenju na kranjskem sodišču oproščen vseh obtožb.

Gospodarstvo / ponedeljek, 8. februar 2021 / 19:58

E-vinjeta: v Iskratelu jezni

»Udeležba slovenskih podjetij in njihove kompetence so očitno izločitveni dejavnik pri javnih naročilih v Sloveniji,« so se v Iskratelu odzvali na odločitev, da e-vinjeto v Sloveniji vzpostavi slovašk...

GG Plus / ponedeljek, 8. februar 2021 / 19:53

Premalo časa za domoljubje

Čeprav je bila slavnostna akademija Mestne občine Kranj s podelitvijo priznanj zaslužnim občanom in občankam ob koncu minulega leta zgolj virtualna, pa so nagrajenci ponosno prejeli zaslužene nagrade....

Kronika / ponedeljek, 8. februar 2021 / 19:51

Roblekova bo vložila upravni spor

Okrožna sodnica Janja Roblek bo zaradi sklepa Sodnega senata, da jo razrešijo s funkcije predsednice kranjskega okrožnega sodišča, vložila upravni spor.