Skrivna sestavina: ljubezen
V Dvorcu Visoko so v sredo pripravili slastno in dišečo predpraznično delavnico, na kateri je Ana Gantar s Kmetije Jeran prikazala postopek priprave pravih domačih medenih piškotov.
Visoko – Lepo okrašeni medeni piškoti popestrijo vsako praznično mizo, z njimi lahko okrasimo tudi smrečico. Na delavnici, ki jo je vodila Ana Gantar, je bilo mogoče spoznati celoten postopek njihove izdelave – od priprave medenega testa do sladkornega ledu, s katerim medenjake na koncu okrasimo. Kot pravi Ana Gantar, so medenjaki čarobni piškoti – že en sam malo večji in lepo okrašen medenjak se lahko spremeni v čudovito darilo. A najprej jih je treba speči – in za to je najbolje imeti preizkušen recept.
Ana Gantar, ki v okviru dopolnilne dejavnosti na svoji kmetiji piškote in drugo pecivo pripravlja po lastnih receptih, je tokrat za medenjake uporabila že velikokrat preizkušen recept svoje botrice. Testo za ajdove medenjake je prinesla s sabo, saj mora pred peko vsaj dobro uro počivati na hladnem, pred udeleženkami delavnice pa je prikazala peko navadnih medenjakov, za katere je zgnetla testo iz 500 gramov moke, 150 gramov masla, 150 gramov sladkorja v prahu, 150 gramov segretega in ohlajenega medu, dveh jajc, majhne žličke sode bikarbone in ščepca cimeta ali začimb za medenjake. Da bodo piškoti zagotovo uspeli, se je nasmejala, pa je potrebna še skrivna sestavina: ščepec ljubezni. »Postopek ni zapleten, pomembno je le, da vse sestavine dobro premešamo.« Ob tem je razkrila še marsikatero podrobnost, ki zagotavlja uspeh pri peki medenjakov. Med drugim je poudarila, da vedno uporablja domač med, a ker ga letos ni bilo, se je morala zadovoljiti s kupljenim, a prav tako pazi, da je kakovosten. »Najbolje je uporabiti svetel med, kot je lipov, hojev, cvetlični ali akacijev, saj med peko ne bo pogrenil kot recimo kostanjev.« Pomembno je tudi, da je maslo sobne temperature, prav tako pa sama ne varčuje pri cimetu. Za prikaz izdelave medenjakov s pomočjo modelčkov različnih oblik pa je uporabila že pripravljeno testo za ajdove medenjake, ki ga je prinesla od doma in je že počivalo. Pri tem testu je namesto običajne bele moke uporabila 250 gramov ajdove in 250 gramov črne moke. »Testa ne valjamo preveč, da medenjaki narastejo, previdni moramo biti tudi pri dodajanju moke.« Prav zato sama najraje uporablja večje modelčke za izrezovanje oblik, pokazala pa je tudi, kako je mogoče kar iz kartona izdelati oblike za izdelavo medene hiške.
Piškoti so se nato pekli 15 minut na 180 stopinjah Celzija, medtem pa so se udeleženke posvetile še okraševanju polne škatle medenjakov, ki jo je s seboj prinesla Ana Gantar. Za sladkorni led je Ana Gantar natančno odmerila 50 gramov beljakov, ki jih je nato stepla z 200 grami sladkorja v prahu in malce limoninega soka za okus in sijaj. »Lahko pa dodate tudi rum,« je navihano namignila. Vse udeleženke so se pri tem delu preizkusile tudi same, saj je vsaka dobila svoje piškote in vrečko s sladkornim ledom. Čeprav jih večina tega še ni počela, so priznale, pa so ob opazovanju umetelno okrašenih medenjakov Ane Gantar tudi same ustvarile nadvse čarobne okraske. »Že vonj medenjakov pričara praznike,« je bila navdušena Danica Krašovec, ki je pojasnila, da tudi sama peče medenjake, a jih doslej nikoli ni okrasila. Tudi Tatjana Bučan doslej s krašenjem medenjakov ni imela izkušenj, a ji je šlo hitro zelo dobro od rok. Olga Bešter pa je priznala, da je vse to že počela tudi doma, a so jo prijateljice prepričale, da se jim je pridružila. »Vedno kaj novega izveš,« se je posmejala.