Poroštvo je velika finančna odgovornost
Banke in hranilnice pri sklepanju posojilnih pogodb zahtevajo od kreditojemalcev, da posojilo zavarujejo za primer, če ga sami zaradi izgube službe, ločitve, bankrota, invalidnosti, smrti in drugih okoliščin, ki lahko privedejo do poslabšanja plačilne sposobnosti, ne morejo več odplačevati. Posojilo lahko zavarujejo na različne načine: z zavarovanjem pri zavarovalnici, z zastavo nepremičnin, premičnin in vrednostnih papirjev ter s poroki.
Poroštvo ni le formalnost ali usluga sorodniku ali prijatelju, ampak je za vsakega, ki ga sprejme, velika finančna odgovornost, saj s tem prevzema tudi odplačevanje kredita, če kreditojemalec tega ne zmore. Na splošno velja, da je varno prevzeti poroštvo le za nekoga, ki ga že dlje časa dobro poznate in mu popolnoma zaupate, a tudi v tem primeru je odločitev treba dobro premisliti.
V Zvezi potrošnikov Slovenije svetujejo vsem, da se še pred odločitvijo za poroštvo pogovorijo s kreditojemalcem o razlogih za najem kredita, temeljito preučijo njegove prihodke in izdatke, pridobijo od njega SISBON izpis, iz katerega je razvidno njegovo preteklo odplačevanje posojil, preverijo, ali ima sklenjeno primerno življenjsko zavarovanje … Vsak, ki se odloči za poroštvo, mora preveriti tudi svoje finančno stanje in oceniti, kako bi na to vplivalo še odplačevanje dolga, za katerega je prevzel poroštvo. Pomembno je tudi, da pri banki oziroma hranilnici preveri, kako ga bo obveščala v primeru, če bo kreditojemalec zamujal pri plačilu obrokov posojila. Pozorno naj preveri tudi pogoje kredita in še posebej vrsto poroštva – ali je to subsidiarno ali solidarno. Pri subsidiarnem poroštvu banka lahko zahteva izpolnitev obveznosti od poroka le, če kreditojemalec ne poravna dolga sam, pri solidarnem poroštvu pa lahko to zahteva od glavnega dolžnika ali od poroka ali od obeh hkrati. Poroštvo je mogoče prekiniti le s soglasjem banke. Tveganje je tudi manjše, če je porokov več.