Škot postal častni občan Bohinja
S slovesnostjo, na kateri je župan Jože Sodja podelil priznanja posameznikom in organizacijam, ki izstopajo pri delu v korist skupnosti, so v soboto v Bohinju počastili letošnji občinski praznik. Botanik in naravovarstvenik Ian Mitchell je postal častni občan Bohinja.
Bohinjska Bistrica – Plaketo Občine Bohinj za življenjsko delo je tokrat prejel Anton Zadnikar, planinec, lovec, gorski reševalec in pritrkovalec iz Stare Fužine. Martin Gorišek, dolgoletni zelo dejavni član Združenja borcev za vrednote NOB ter drugih društev in organizacij v Bohinju, in Prostovoljno gasilsko društvo Nemški Rovt, ki letos praznuje stoletnico delovanja, pa sta prejemnika plakete Občine Bohinj.
Župan je podelil tudi tri častne znake Občine Bohinj, prejeli so jih: učitelj in vodja mednarodnega seminarja karateja Paolo Bolaffio, Klemen Klinar, ki na Razvojni agenciji Zgornje Gorenjske vodi projekt ohranjanja hišnih in ledinskih imen ter druge projekte s področja ohranjanja dediščine Bohinja, ter filmska animatorka, ilustratorka in oblikovalka Lea Vučko, med drugim soavtorica mednarodno nagrajenega animiranega filma Legenda o Zlatorogu.
Častni občan Bohinja
Župan Jože Sodja bo ob tej priložnosti po sklepu občinskega sveta Škotu Ianu Mitchellu, botaniku in naravovarstveniku, že štirideset let rednemu obiskovalcu Bohinja in predvsem idejnemu očetu tamkajšnjega odmevnega Festivala alpskega cvetja, podelil naziv častnega občana Bohinja.
»Prvič sem k vam prišel septembra 1982, bila je ljubezen na prvi pogled,« je v nagovoru med drugim povedal Mitchell, ki vsa ta leta – razen v času vojne, pandemije in ko je doživel srčni infarkt, kot je duhovito pripomnil – v Bohinj prihaja vsaj enkrat na leto. »Prihajam zaradi gora, zaradi narave in predvsem zaradi ljudi. Ko sem izvedel, da sem postal častni občan Bohinja, sem bil presenečen, a vesel in zelo zelo počaščen.«
Uspešni projekti
V prazničnem nagovoru je župan Jože Sodja poudaril večje dosežke letošnjega leta, med katerimi izstopajo novi vrtec v Bohinjski Bistrici, prizidek k zdravstvenemu domu, urejanje kanalizacijskega sistema v Zgornji Bohinjski dolini in gradnja bohinjskega dela kolesarske steze Bled–Bohinjska Bistrica, ki je v zaključni fazi. »Tudi letos smo veliko pozornosti namenili umirjanju prometa. Gre za ukrepe, ki vplivajo na kakovost doživetja Bohinja za obiskovalce, po drugi strani pa tudi na kakovost življenja nas, domačinov, ki v poletnem času pošteno občutimo prometni pritisk,« je poudaril župan.
Tudi v turizmu sta glavna poudarka trajnostno delovanje in razvoj. »Zavedamo se, da brez kmetijstva ni kakovostnega turizma; tako je Turizem Bohinj uspešno vzpostavil povezavo in prodajo zelenjave med bohinjskimi kmeti ter gostinci. Prepričan sem, da tudi s tem projektom orjemo ledino v Sloveniji.«
Pripravljeni na izzive
V nagovoru se je župan dotaknil tudi letošnjih neurji, ki so povzročila obilo škode tudi v Bohinju. »Poplave so pokazale, da smo le majhen delček v širšem ekosistemu, ki ga ne moremo vedno nadzirati. A ti dogodki nas učijo tudi pomembnih spoznanj. Kažejo nam, kako pomembno je, da smo pripravljeni na nepričakovane izzive. Da se hitro odzovemo in pomagamo tistim, ki so jih dogodki prizadeli, kar je kazalnik naše povezanosti in solidarnosti. Spominjajo nas tudi, kako ranljiva je naša okolica in kako nujno je, da se soočimo z izzivi podnebnih sprememb. Skrb za naše okolje ni več le izbira, ampak nuja, če želimo ohraniti svoj dom za prihodnje generacije.«