Prvi montažni mostovi že postavljeni
Predhodna ocena škode do septembra
V sredo so predsednik vlade Robert Golob in pristojni ministri s predstavniki Združenja občin Slovenije, Združenja mestnih občin Slovenije in Skupnosti občin Slovenije razpravljali o dosedanjem poteku intervencijskih in sanacijskih del na območjih, prizadetih v poplavah, ter o novih predlogih in potrebah. Kot je po srečanju povedal minister za naravne vire in prostor Uroš Brežan, bo predhodna ocena škode na območjih, ki jih je prizadela nedavna ujma, pripravljena do 1. septembra. Na podlagi te ocene bodo pripravili predhodni program odprave posledic, za katerega država občinam zagotavlja 40 odstotkov predplačil, je napovedal. Predstavniki občinskih združenj so pohvalili odprt dialog in izrazili zadovoljstvo, da bodo vsi intervencijski stroški občinam povrnjeni, saj bodo tako lahko aktivnosti nemoteno potekale dalje. Premier Robert Golob je sicer že pred dnevi zagotovil, da ima država dovolj sredstev za intervencijske ukrepe po ujmah. Država bo za sanacijo vzpostavila tudi tehnične pisarne, ki bodo občinam, posameznikom in gospodarstvu pomagale pri iskanju pravih rešitev za odpravo posledic, gradnjo in obnovo obstoječih prizadetih objektov, prav tako pa tudi za novogradnje.
Postavljajo montažne mostove
Evropske države so po poplavah v začetku avgusta v okviru mehanizma Evropske unije na področju civilne zaščite Sloveniji podarile enajst montažnih mostov. Prvega so pod okriljem nemške Zvezne agencije za tehnično pomoč že postavili čez reko Mežo v Prevaljah, kjer gradijo še enega v bližini bencinske črpalke Petrol, ki ga bodo dokončali do konca tega tedna. Trenutno iz omenjene pomoči postavljajo še italijanski most v Škofji Loki. Slovenska vojska pa je skupaj s severnomakedonsko tudi že zgradila montažni most v Mežici. »Toliko solidarnosti, kot smo ji priča te dni, že dolgo nismo doživeli,« je v ponedeljek ob odprtju prvega montažnega mostu v Prevaljah dejal minister za obrambo Marjan Šarec. Direktor Uprave RS za zaščito in reševanje Leon Behin pa je pojasnil, da imajo tudi še štiri lastne mostove, ki jih bodo postavili do konca septembra. Vseh 15 omenjenih mostov bodo postavili na lokalnih cestah, mostove na državnih cestah pa bo postavljala direkcija za infrastrukturo. V zadnjih poplavah je bilo po državi poškodovanih več kot petdeset mostov.
V Prekmurju včeraj praznovali
Osrednja regijska slovesnost v Prekmurju ob dnevu združitve z matičnim narodom je včeraj potekala na Hotizi. Slavnostni govornik je bil minister za obrambo Marjan Šarec. V počastitev državnega praznika, ki ni dela prost dan, je garda Slovenske vojske v imenu predsednice republike Nataše Pirc Musar včeraj položila venec k spomeniku narodnemu buditelju Jožefu Kleklu v Črenšovcih. Predsednica republike je sicer državljanke in državljane ob dnevu združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom nagovorila s posebno poslanico. Med drugim je poudarila, da gre za praznik, ki po njenem prepričanju zaznamuje enega izmed temeljev državnosti – združitev naroda. Slovenija brez Prekmurja, Prekmurk in Prekmurcev preprosto ne bi bila popolna, je dodala. Predsednik vlade Robert Golob pa je v svoji poslanici zapisal, da letošnji praznik obeležujemo v času, ko se država in njeni prebivalci srečujemo s posledicami silovite ujme. Poudaril je, da Prekmurci, tako kot vedno, v teh za državo težkih časih iz dneva v dan dokazujejo, da znajo združiti moči, kadar je to potrebno. Državni praznik dan združitve prekmurskih Slovencev z matičnim narodom je spomin na dan, ko je Prekmurje po določilih Pariške mirovne konference leta 1919 pripadlo takratni Kraljevini Srbov, Hrvatov in Slovencev. Prekmurski Slovenci so bili takrat po stoletjih znova združeni z matičnim narodom. Ob koncu prve svetovne vojne je Prekmurje 12. avgusta 1919 zasedla jugoslovanska vojska, 17. avgusta pa je na ljudskem zborovanju v Beltincih oblast predala civilnemu upravitelju.
Slovenski potni list med »močnejšimi«
Slovenski potni list imetnikom omogoča vstop brez večjih omejitev v 183 držav. Slovenija se s tem na globalnem indeksu potnih listov uvršča na deveto mesto in sodi med države, katerih potni listi veljajo za »močnejše«, saj omogočajo razmeroma veliko svobodo potovanja, je objavo britanskega svetovalnega podjetja Henley & Partners povzel STA. Prvo mesto na letošnjem seznamu zaseda singapurski potni list, s katerim je mogoče brez vizuma potovati v 192 držav.