Cepivo zoper raka na materničnem vratu

Humani papiloma virusi (HPV) so virusi, ki se pri človeku prenašajo s telesnim stikom, najpogosteje pri spolnih odnosih. Z njimi se po zadnjih podatkih vsaj enkrat v življenju okuži sedem od desetih ljudi. Okužba s HPV lahko povzroča hujše predrakave spremembe, raka materničnega vratu, genitalne bradavice in papilome grla. Okužba je enako pogosta pri moških in ženskah, ker pa v večini primerov ne povzroča zdravstvenih težav, ljudje, ki so okuženi, tega sploh ne vedo. Okužba običajno mine v 8 do 12 mesecih, najpogosteje pa se okužijo mladi v starosti od 15 do 26 let. Za okužbo s HPV ni zdravila, zdravimo lahko le bolezni, ki jih okužba povzroča. Pred HPV ščiti dosledna uporaba kondoma pri vsakem spolnem odnosu, od letos pa se je proti štirim najbolj nevarnim tipom HPV mogoče zaščititi s cepljenjem.

"Ginekologi v svojih ambulantah vsakodnevno jemljemo brise materničnega vratu (test PAP) z namenom pravočasnega odkrivanja in zdravljenja predrakavih sprememb. Kljub našim prizadevanjem letno za rakom na materničnem vratu na novo zboli okrog dvesto žensk, starih večinoma med 35 in 45 let, torej na vrhuncu svojih telesnih in duševnih sposobnosti. Kar dobra četrtina med njimi jih žal umre. Zato nas je podatek, da so odkrili cepivo proti raku na materničnem vratu močno razveselil. Ambulantni ginekologi smo se prepoznali v aktivni vlogi svetovalcev in cepilcev, zavedamo pa se, da bomo na prve rezultate zmanjšanja obolevnosti morali počakati deset, dvajset let," pravi dr. Lucija Vrabič Dežman, specialistka ginekologije iz Zdravstvenega doma Kranj."Danes vemo, da so povzročitelji raka na materničnem vratu humani papiloma virusi. Kar v 70 odstotkih sta to tipa HPV 16 in HPV 18, zelo razširjene genitalne bradavice pa v 90 odstotkih povzročata virusa HPV 6 in HPV 11. Cepivo proti tem štirim humanim papiloma virusom tako ščiti pred rakom na materničnem vratu in tudi pred genitalnimi bradavicami."

 

Ali cepljenje svetujete vsem dekletom?

"Mladostniki so zelo pomembna skupina za cepljenje, saj se v starosti od 9 do 26 let s HPV okuži kar vsak četrti mladostnik. Idealni čas za cepljenje je pred izpostavitvijo okužbi, najbolje pred prvim spolnim odnosom, saj tako zagotovimo stoodstotno učinkovitost cepiva."

 

Ali imajo od njega korist tudi ženske po tridesetem letu starosti?

"Cepivo je odobreno na osnovi klinične učinkovitosti za dekleta od 16. do 26. leta starosti in na dokazu imunogenosti za otroke in mladostnike od 9. do 15. leta. Vsekakor pa te starostne meje niso stroga ločnica, saj imajo lahko od cepljenja korist tudi starejše ženske, upoštevati pa je treba več dejavnikov."

 

 

Dobro je vedeti ...

 

Kaj je test PAP?

Presejalni test PAP se uporablja za pregledovanje celic materničnega vratu, za kar ginekolog vzame bris: postrga nekaj celic iz materničnega ustja in kanala ter jih pošlje na citološko preiskavo. Test je popolnoma neboleč in traja nekaj minut. Če je test PAP negativen, se ga ponovi čez eno leto in potem ponavlja na tri leta. Negativni PAP ima 95 odstotkov žensk, ki redno hodijo na ginekološke preglede.

 

Kdaj na dodatne preiskave?

Negativen test PAP pomeni, da v brisu niso našli celic, ki bi kazale predrakave spremembe. Oznaka A pomeni, da so celice normalne, oznaka B pa pomeni, da so spremenjene zaradi vnetja, vpliva materničnega vložka, prebolenega vnetja v preteklosti in podobnega. Patološki bris pomeni, da celice v brisu kažejo predrakave ali rakave spremembe in da bo potrebno opraviti dodatne diagnostične preiskave.

 

Cin 1, 2 in 3

Predrakave spremembe celic, ki jih odkrijeta dodatni diagnostični preiskavi, kolposkopija in odvzem delčka tkiva, se imenujejo cervikointraepitelijske spremembe in jih označimo s cin1, cin2 in cin3. Cin1 pomeni blage, cin3 pa hujše spremembe. Pri cin1 in cin2 se kolposkopija in odvzem tkiva ponovita čez 4 do 6 mesecev ter uvede – če je potrebno, zdravljenje, pri cin3 pa se izreže tkivo v materničnem vratu.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / petek, 22. januar 2016 / 11:12

»Gerbarija« in Tržič iz arhiva

V Tržiškem muzeju so prejšnji četrtek predstavili dve novi knjigi o Tržiču in Tržičanih. Dr. Bojan Knific je predstavil knjigo k razstavi Usnje vseh barv, ki je na ogled v muzeju, dr. Gorazd Stariha p...

Objavljeno na isti dan


Mularija / torek, 29. september 2015 / 07:00

Izdali so knjigo

Izšla je pripovedka z ilustracijami otrok Kako je nastalo naše mesto Tržič, ki so jo predstavili na prireditvi Kako nam v Tržiču zadiši po starih časih.

Nasveti / torek, 29. september 2015 / 07:00

Pica z jajčevci

Danes skoraj že v vseh lokalih s hrano ponujajo pice, vendar je še vedno najboljša tista domača, ki jo naredimo sami. Da ne bo pica vedno istega okusa, jo poskusimo za spremembo obložiti še s čim d...

Razvedrilo / torek, 29. september 2015 / 07:00

Firštov golaž

Člani Turističnega društva Kamniška Bistrica so v nedeljo pripravili prvo tekmovanje v kuhanju Firštovega golaža, ene od priljubljenih jedi Okusov Kamnika, in prireditev Halo, na finfranje, s katero s...

Razvedrilo / torek, 29. september 2015 / 07:00

Diamantno srce ljubezni

Nedavno, 17. septembra, je minilo natanko šest desetletij, odkar sta si večno zvestobo obljubila Jožica in Martin Zavrl iz Čirč pri Kranju.

Razvedrilo / torek, 29. september 2015 / 07:00

Pot do slave

Oktobra v kranjski Cineplexx prihaja nova mojstrovina izjemnega filmskega vizionarja Roberta Zemeckisa: film o francoskem vrvohodcu Philippu Petitu, ki je leta 1974 razpel vrv med stolpa Svetovnega tr...