»Dražje« kampiranje na črno
Problematika nedovoljenega kampiranja in prenočevanja v času poletne sezone postaja v gorjanski občini vsako leto bolj pereča, takšna dejavnost pa obremenjuje tako okolje kot tudi prebivalce.
Globa za nedovoljeno kampiranje v občini Gorje znaša 250 evrov, v primeru plačila v osmih dneh pa se kazen razpolovi.
Zgornje Gorje – Zato so pristopili k spremembi odloka o javnem redu in miru, kjer so med drugim določili višjo globo za nedovoljeno kampiranje, razširili območja, kjer pristojni organi lahko ukrepajo, poleg tega sprememba omogoča tudi ukrepanje za nedovoljeno opravljanje bioloških potreb in smetenje na javnih površinah.
Kot je pojasnil vodja medobčinskega inšpektorata in redarstva občin Jesenice, Gorje, Kranjska Gora in Žirovnica Gregor Jarkovič, so višino globe za nedovoljeno kampiranje predlagali po parametrih, ki bi imeli predvsem odvračalni učinek na potencialne kršitelje. »Globe so bile namreč praktično nižje od cene prenočevanja v kampih, s čimer nismo mogli doseči ustrezne prevencije,« je poudaril. Globa za nedovoljeno kampiranje v občini Gorje tako po novem znaša 250 evrov, v primeru plačila v osmih dneh pa se kazen razpolovi. Spremembo in prilagoditev višine globe so predlagali tudi za druge prekrške iz predpisa, kot je denimo nedovoljeno odlaganje odpadkov v naravo.
Ukrepajo lahko tudi na zasebnih zemljiščih
Dosedanja ureditev nedovoljenega prenočevanja in kampiranja je omogočala ukrepanje le na javnih površinah, čeprav je po Jarkovičevih besedah največ tovrstnih primerov ravno na drugih površinah. Po predlogu besedila, ki so ga gorjanski svetniki potrdili, bo zato pristojni organ lahko ukrepal tudi na vseh drugih, tudi zasebnih površinah, ki predvsem s prostorskimi in tudi drugimi zakonskimi predpisi niso opredeljene za tovrsten namen, in sicer ne glede na soglasje lastnika ali posestnika. »Še vedno bo dopustno takšno prenočevanje na zasebnem zemljišču, če za to dobijo soglasje lastnika in če ima zemljišče ustrezno namembnost. Težave pa imamo, ko kampirajo na črno brez soglasij lastnikov denimo ob vodotokih, v gozdovih in na travnikih. Poleg tega določene površine, kot so kmetijske površine, niso namenjen kampiranju – ne glede na to, ali je lastnik dovolil ali ne,« je pojasnil Jarkovič.
Po spremenjenem odloku lahko redarji oglobijo tudi posameznike, ki puščajo izpljunke in druge človeške izločke na javnih površinah. »Nadzor povečini opravljamo v jutranjih urah, pri čemer smo večkrat naleteti na posameznike pri opravljanju osnovne človeške potrebe, za kar pa prej nismo mogli izreči globe, saj to ravnanje ni bilo opredeljeno kot nedopustno.«
Kot je še povedal Jarkovič, njihovi redarji na sezono v vseh štirih občinah, ki jih pokrivajo, obravnavajo skupno okoli petsto prekrškarjev. »Vsaj osemdeset odstotkov pa nam jih uide,« je še dodal.