Boljša skrb za kulturno dediščino
V Medvodah so pripravili spremenjen pravilnik o sofinanciranju kulturne dediščine, ki razširja krog upravičencev do javnih sredstev za obnovo objektov kulturne dediščine.
Medvode – Na razpis za sofinanciranje obnove so se doslej lahko prijavili le lastniki in upravljavci tistih objektov, ki so bili razglašeni za spomenik lokalnega ali državnega pomena. Zato so imeli po besedah vodje oddelka za družbene dejavnosti Tatjane Komac precej težav pri razdeljevanju sredstev, saj med temi upravičenci ni bilo veliko zanimanja za obnovo objektov. Do teh sredstev naj bi bili zato po novem upravičeni tudi lastniki in upravljavci objektov, ki so vpisani v register kulturne dediščine ali so v postopku vpisa, niso pa razglašeni za spomenik lokalnega pomena – teh je sicer v medvoški občini 55, nimajo pa spomenikov državnega pomena.
Priprave sprememb pravilnika so se lotili na pobudo strokovne komisije, ki je letos vodila javni razpis za sofinanciranje obnove objektov kulturne dediščine. Tako bi razdelili preostanek sredstev, ki so jih letos predvideli za ta namen. Ob tem je svetnica Jelena Aleksić poudarila, da se zaveda, da kulturna dediščina v njihovi občini propada in zato morajo reševati ta problem. Kljub temu pa jo je zanimalo, kakšna je razlika med objekti, ki so razglašeni za kulturne spomenike, in tistimi, ki so vpisani v register kulturne dediščine. Zaskrbelo jo je namreč, da za slednje veljajo manj strogi varstveni režimi. Tatjana Komac je pojasnila, da tudi za te objekte velja določena stopnja zaščite, tako da je obnovo treba izpeljati pod nadzorom zavoda za varstvo kulturne dediščine. Svetnik Stanko Okoliš, ki je tudi predsednik občinske komisije za varstvo naravne in kulturne dediščine, pa je poudaril, da se v zadnjih letih krepi zavest, da je treba skrbeti za kulturno dediščino. »Mnogi pa ne vedo, kam naj se obrnejo, če obnavljajo spomenike. Zato bo to lahko spodbuda, da se bodo prijavili na razpis.«