Smučal bo z vrha osemtisočaka K2
Davo Karničar, štiriinpetdesetletni alpinist in alpinistični smučar z Jezerskega, je prejšnji teden predstavil svoj življenjski projekt, na katerega se na različne načine pripravlja že več kot dvajset let. Poleti se namerava kot tretji Slovenec doslej povzpeti na 8611 metrov visoki K2 in kot prvi človek z vrha smučati.
Davo Karničar, ki je tudi alpinistični inštruktor in gorski reševalec, učitelj in trener smučanja, vrhunski serviser, nekdaj pa tudi odličen tekmovalec v alpskem smučanju, je v zgodovino in Guinnessovo knjigo rekordov že vpisan, in sicer je pred šestnajstimi leti postal prvi Zemljan, ki je neprekinjeno presmučal najvišjo goro na svetu Mt. Everest ter presmučal najvišje vrhove vseh sedmih kontinentov. Od leta 1980 je opravil več kot 1800 plezalnih vzponov, pristopov in strmih smučanj – tudi po zamrznjenih slapovih.
Znanja in izkušenj v ekstremnih razmerah mu ne manjka, a njegov seznam želja še ni izpolnjen. Že vrsto let ga v mislih »preganja« K2, ki bo zanj življenjski projekt in najzahtevnejši izziv doslej. Na vrhu K2 sta doslej stala le dva Slovenca: Zvonko Požgaj in Viki Grošelj. Druga najvišja gora sveta je tako zahtevna, da kot edini osemtisočak sploh še nima zimskega vzpona in je dočakala le tri resne smučarske poskuse. Davo ga želi presmučati neprekinjeno v celoti, vključno z zloglasnim Bottleneckom, brez snemanja smuči in brez spuščanja ob vrvi. Prvič je podvig želel izpeljati že leta 1993, a je bil tedaj zaradi vremenskega preobrata in vetra, ki mu je smuči dobesedno odpihnil, prisiljen obrniti na višini 7800 metrov.
Pravi, da je čas pravi štiriindvajset let pozneje. »Ne gre za samovšečnost, ampak za to, da globoko v sebi čutim, da mi je ta stvar namenjena in da je glede na mojo starost zdaj skrajni čas, da jo izpeljem. Od leta 1993 sem se o gorah marsikaj naučil in doživel, K2 pa sem ves ta čas v mislih nosil s seboj,« je povedal na predstavitvi projekta SKI K2 in poudaril, da se bo podviga lotil z novimi revolucionarnimi zložljivimi turnimi smučmi, ki so jih v sodelovanju s Slovensko vojsko razvili v begunjskem Elanu. »Z novimi smučmi je vzpenjanje precej lažje, saj smuči zložim in pripnem na nahrbtnik in me med samo hojo ne ovirajo. Svobodno lahko zamahujem s cepinom, tudi sunki vetra v tem primeru niso več tako problematični, kot so pri daljših smučeh,« je zadovoljen z razvojem opreme.
Na odpravo, ki velja za eno najbolj zahtevnih, najpomembnejših in tudi najbolj odmevnih odprav PZS v letošnjem letu, se odpravlja sredi junija, s smučanjem pa bo poskusil v drugem delu julija, ki je najprimernejši čas za vzpon na pakistanske osemtisočake. Ekipa ne bo velika. Poleg Karničarja bodo njen del še alpinist Boris Repnik, zdravnik Nejc Kurinčič in novinar David Stropnik ter štirje pakistanski alpinisti – trije so že stali na vrhu K2.
V neposredni bližini K2 je nazadnje stal lani, ko je posnel tudi fotografije, ki so mu zdaj v pomoč pri načrtovanju smeri. Kje pričakuje največje težave? »Cel hrib je največja težava. Ni udobnih prehodov, imamo pa velike naklone, veliko izpostavljenost … Če si na smučeh, se nevarnim odsekom lahko izogneš hitreje kot sicer. Že samo vzpon bo zahteven,« so njegove misli o smeri, ki jih je delil z novinarji, in še: »Vsega, kar se veselimo, se hkrati tudi bojimo, a zato se za želeno tudi bolj potrudimo. Strah me je predvsem nepredvidljivih situacij in morebitnih težav z zdravjem, a malo strahu mora biti. Želim si pravih odločitev.«
Če komu, bo projekt uspel Davu Karničarju, je prepričan Viki Grošelj, da pa bi bilo res tako, Jezerjan ničesar ne prepušča naključju. Poleg dobre fizične in psihične pripravljenosti mu k dobrim občutkom največ pripomore situacijski trening, zato je to zimo veliko smučal na različnih zahtevnih odsekih doma in ledenikih po tujini.