Časi vse bolj negotovi
V Klubu slovenskih podjetnikov iščejo predloge za izboljšanje podjetniške klime v Sloveniji. Rešitve vidijo v večji povezanosti in enakomernejšem regionalnem razvoju.
»Živimo v čudnih časih, ko delo, ideje, podjetniška misel in stremljenje k napredku niso več v prvem planu,« pravi predsednik SBC Joc Pečečnik.
Kranj – SBC – Klub slovenskih podjetnikov, ki mu predseduje kamniški podjetnik Joc Pečečnik, je v zadnjih mesecih opravil sedem obiskov po slovenskih regijah, osmi pa je bil na Gorenjsko. V okviru dogodkov, ki so jih poimenovali SBC pri vas, so v kranjski knjižnici poleg Pečečnika na okrogli mizi spregovorili še Aleksander Vrtač iz Avtohiše Vrtač, Gregor Rožman iz šenčurskega podjetja Protim Ržišnik Perc ter župana Kranja in Cerkelj Matjaž Rakovec in Franc Čebulj.
Za enakomerno razvite regije
»Živimo v čudnih časih, ko delo, ideje, podjetniška misel in stremljenje k napredku niso več v prvem planu, zaradi česar nas skrbi,« je uvodoma povedal Pečečnik in poudaril, da njihovega glasu vlada ne sliši. Rešitev vidi v povezovanju tako obrtnikov in podjetnikov kot šolstva in drugih nosilcev razvoja, vključno z akterji na lokalni ravni. »Uspešna Slovenija bo temeljila na enakomerno razvitih regijah, kjer središče vsega ne bo Ljubljana,« je prepričan Pečečnik.
Udeleženci so se sicer strinjali, da je rak rana razvoja počasno umeščanje v prostor. »Od leta 2018 že čakamo na gradbeno dovoljenje za dom starejših občanov,« je povedal Rakovec, ki sicer meni, da je ključnega pomena za enakomernejši razvoj vseh slovenskih regij ustanovitev pokrajin, »a žal v Sloveniji za to nimamo politične volje«. S težavami se kot podjetnik srečuje tudi Aleksander Vrtač. »Na Primskovem smo kupili urejeno stavbno zemljišče, a je del ob cesti čez noč postal 'rezervat', mi pa smo se srečali z omejitvijo, ki mi je kot podjetniku nelogična,« pravi.
Zakonodaja se zapleta
Da se zakonodaja zapleta, meni tudi cerkljanski župan. »Včasih je bilo 16 soglasodajalcev, danes jih je že 38,« pravi Čebulj.
Gregor Rožman je predstavil izkušnje podjetja, ki se ukvarja z urejanjem prostora in poudaril predvsem problem manjših, kadrovsko podhranjenih občinskih uprav, ki so težko kos kompleksni zakonodaji. Poudarja tudi, da izginja dialog z državnimi uradniki. »Včasih si lahko poklical nosilce urejanja prostora, zdaj so ta vrata zaprta,« je povedal in dodal, da bi lokalni in regijski nivo moral imeti več nadzora nad tem področjem.
Kot so sklenili sogovorniki, bo v prihodnje treba več časa in energije usmeriti v to, da bodo družbi, predvsem pa odločevalcem predstavili, v kakšnem okolju želijo delovati podjetniki.
Po zaključku okrogle mize je SBC s prisotnimi župani oz. predstavniki gorenjskih občin podpisal tudi pismo o nameri za sodelovanje pri razvoju lokalnega okolja in prizadevanju za blaginjo in napredek. Kot je povedal Pečečnik, nameravajo namreč po zaključku regijskih obiskov, predvidoma jeseni, zbrati predloge in jih v obliki konkretnih rešitev tudi predstaviti vladi.