Melita Močnik, direktorica Policijske uprave Kranj / Foto: Tina Dokl

Varnostna slika stabilna

Varnostne razmere na Gorenjskem so bile v letu 2022 v okviru dolgoletnega povprečja, čeprav se je število obravnavanih kaznivih dejanj nekoliko povečalo v primerjavi z letom 2021.

Kranj – Slovenska policija je pred kratkim izdala letno poročilo o svojem delu v letu 2022, prav tako letna poročila za vse policijske uprave, tudi za Policijsko upravo Kranj. Slednje izkazuje, da so bile varnostne razmere na Gorenjskem lani v okviru dolgoletnega povprečja in brez večjih posebnosti. Skupno število obravnavanih kaznivih dejanj (2622) je bilo sicer nekoliko višje kot v letu 2021. Direktorica Policijske uprave Kranj Melita Močnik med izstopajočimi dogodki v preteklem letu navaja večja požara na Potoški gori na območju Preddvora in v Majdičevem mlinu v Kranju in tri kazniva dejanja uboja.

Vse tri primere uboja so gorenjski kriminalisti raziskali, ugotovili storilce in zanje podali kazenske ovadbe. Kazensko so ovadili tudi osumljenca za povzročitev požara v Majdičevem mlinu, medtem ko vzroka za nastanek požara na Potoški gori niso ugotovili.

<strong>Izboljšati prometno varnost</strong>

Prometna varnost na gorenjskih cestah je bila v letu 2022 slabša kot leto poprej, celo najslabša v zadnjih desetih letih. Na cestah je umrlo več udeležencev v cestnem prometu (dvanajst), več je bilo tudi telesno poškodovanih. Letos je zato izboljšanje prometne varnosti ena od prioritet gorenjskih policistov. »Žal je alkohol pri voznikih še zelo prisoten, kar štirje od desetih povzročiteljev prometnih nesreč so bili lani pod vplivom alkohola ali drog. Tega si seveda ne želimo, zato poleg povečanja poostrenih nadzorov veliko truda vlagamo tudi v preventivno delovanje na tem področju, enako tudi glede uporabe mobilnih telefonov. Ugotavljamo namreč, da je vrsta nesreč tudi posledica hipne nezbranosti voznikov, ki jo povzroči uporaba telefona med vožnjo.«

Na gorenjski avtocesti trenutno potekajo obsežnejša obnovitvena dela in naj bi trajala do konca julija, zato promet poteka po zoženih pasovih. »Opažamo, da vozniki – žal moram s prstom pokazati predvsem na lokalno prebivalstvo – ne upoštevajo omejitev, kar je lahko nevarno početje. Kultura tujih voznikov je v teh okoliščinah precej boljša, držijo se omejitev in vozijo strpno, medtem ko se domači vozniki, verjamem, da v vsakodnevni naglici, omejitev ne držijo,« opozarja Močnikova.

<strong>Večja pozornost vlomom&nbsp;...</strong>

Kot že omenjeno, se je število obravnavanih kaznivih dejanj lani nekoliko povišalo, vendar pa se glede na desetletno povprečje še vedno kaže trend upada njihovega števila. Preiskanost kaznivih dejanj je bila lani skoraj 50-odstotna, še boljša pa je bila v prvih štirih mesecih letošnjega leta – skoraj 70-odstotna. Slednje Močnikova pripisuje predvsem zaključku obsežne kriminalistične preiskave na področju trgovine z drogami in orožjem, katere glavni del je potekal lani, zaključne aktivnosti s hišnimi preiskavami na večjem delu Slovenije in tudi v Avstriji pa so potekale letos. »Zaradi omenjene operativne akcije v začetku leta na eni strani beželimo občuten poskok obravnavanih kaznivih dejanj, na drugi strani pa zelo visoko preiskanost, ki je trenutno precej nad povprečjem v državi.«

Največji delež v celotni kriminaliteti predstavlja splošna kriminaliteta, znotraj nje pa so beležili porast premoženjske kriminalitete, predvsem vlomov v stanovanjske hiše in stanovanja. Prav dvig raziskanosti tovrstnih kaznivih dejanj je še ena od letošnjih prioritet dela Policijske uprave Kranj.

»Ugotavljamo, da trend vlomov v zadnjem obdobju nekoliko upada, upamo, da tudi zaradi našega izvajanja ciljnih ukrepov, določene skupine, ki so izvrševale vlome tudi na Gorenjskem, pa so bile v zadnjem obdobju odkrite in priprte.«

<strong>… in vsem oblikam nasilja</strong>

Posebno pozornost bodo gorenjski policisti letos namenili tudi preprečevanju in odkrivanju vseh oblik nasilja, tudi medvrstniškega, ki je v zadnjem času še posebej na očeh javnosti. Lani so sicer obravnavali le posamezne primere medvrstniškega nasilja. »A že en tak primer je preveč. Tu je policija zelo proaktivna v preventivnih dejavnostih, predavamo po osnovnih in srednjih šolah, tudi učiteljskim zborom in staršem, skupaj s Centrom za socialno delo Gorenjska smo ustanovili tudi koordinacijsko skupino. Želimo si, da bi bile nekatere oblike nasilja prej prepoznane. Žal objave na družbenih omrežjih ne prinašajo ničesar dobrega in pogosto napačno podeljujejo neko veljavo tistemu, ki take vsebine objavi ali kasneje všečka. Policija mora tu odigrati proaktivno vlogo – tako v preventivi kot tudi z obravnavo vseh primerov nasilja, ko do njih pride. Želimo si, da bi bili zaupanja vreden partner tako žrtvam kot učiteljem in staršem. Sporočilo, da določena dejanja niso družbeno sprejemljiva, želimo prenesti tudi najmlajšim, saj se, žal, nekatere oblike nasilja pojavljajo že pri otrocih, starih deset let, ali še mlajših.«

<strong>Kadrovsko se bodo okrepili</strong>

Gorenjska policija se bo letos kljub upokojevanju starejših kolegov dodatno kadrovsko okrepila, z zadovoljstvom ugotavlja Močnikova. »Veseli smo, da nam bo reorganizacija policije po vstopu Hrvaške v schengensko območje prinesla nekaj dodatnih policistov, predvsem na brniškem letališču, ki ostaja največja vstopna točka v schengensko območje na ozemlju Republike Slovenije. Istočasno bomo jeseni dobili kar nekaj novih policistov, ki bodo končali policijski študij. V primerjavi z lanskim letom se bomo torej po zadnjih podatkih povečali za okoli štirideset policistov.«

Z ustreznostjo prostorov so trenutno najbolj v zadregi v Policijski postaji za izravnalne ukrepe, ki si deli prostore s kolegi na Brniku. »Trenutno čakamo na razpis za najem poslovnih prostorov, kar bo tudi tej postaji zagotovilo dovolj prostora,« pojasnjuje Močnikova. Kot dodaja, Policijska postaja Jesenice za zdaj ostaja na platoju Karavanke. »Razumemo skrbi in prizadevanja jeseniških občanov in občine, da bi se policijska postaja vrnila v mesto, a naši podatki izkazujejo, da je odzivnost policistov na Jesenicah ravno tako dobra kot v Kranju, kjer je policijska postaja v središču mesta. Zavedamo se, da moramo zagotavljati tudi vidnost policije, kar pa je možno izvajati tudi na druge načine. Večjo prisotnost na Jesenicah skušamo zagotavljati tudi s policijsko pisarno v okviru železniške postaje, katere obisk pa je razmeroma skromen. Od tega vprašanja ne bežimo in se o njem hočemo pogovarjati, a končna odločitev ni odvisna od nas, temveč od ministrstva za notranje zadeve.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ...&nbsp;

Slovenija / sreda, 28. november 2018 / 11:02

Pomerili so se v logičnem razmišljanju

Ljubljana – Skoraj 31 tisoč tekmovalcev se je pomerilo na letošnjem 33. državnem tekmovanju iz logike, ki ga je pripravila Zveza za tehnično kulturo Slovenije (ZOTKS). Na osnovnošolski ravni se je...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / sreda, 9. februar 2022 / 23:03

Okusi Škofjeloškega (4)

Za rep smo Okuse Škofjeloškega lovili še v Penzionu in gostišču Lajnar na Soriški planini, in sicer v času kosila. Bil je petek, zato lačnih ust v njihovi jedilnici ni manjkalo. Smučarji, deskarji,...

Zanimivosti / sreda, 9. februar 2022 / 22:59

Študirati si želim ...

Dijake četrtega letnika Gimnazije Kranj smo vprašali, kam se nameravajo vpisati in kaj bo odločilno vplivalo na njihovo izbiro fakultete in študijskega programa.

Gorenjska / sreda, 9. februar 2022 / 22:57

Nove priložnosti za mobilnost

Evropska komisija je objavila nov razpis Erasmus+ za letošnje leto, v okviru katerega je za prijavitelje projektov na področju izobraževanja in usposabljanja iz Slovenije na voljo 25 milijonov evrov.

Slovenija / sreda, 9. februar 2022 / 22:56

Seznam vseh srednjih šol

Z namenom, da bi bile informacije v zvezi z izvedbo informativnih dni tudi za letošnje devetošolce oziroma učence, ki se prihodnje šolsko leto vpisujejo v srednješolske izobraževalne programe in di...

Slovenija / sreda, 9. februar 2022 / 22:55

Bližajo se vpisi v srednje šole

Prijave za vpis v programe nižjega, srednjega poklicnega in strokovnega izobraževanja ter gimnazije bodo na srednjih šolah sprejemali do 4. aprila.