Golob na spominski slovesnosti v Buči
Premier Golob v Ukrajini
Predsednik vlade Robert Golob je v petek na osebno povabilo ukrajinskega predsednika Volodimirja Zelenskega obiskal Ukrajino. »Želimo izkazati politično podporo v luči vsestranske pomoči Slovenije Ukrajini v težkih časih ruske vojaške agresije. Želimo tudi potrditi našo zavezanost politiki ozemeljske celovitosti Ukrajine v okviru njenih mednarodno priznanih meja. Zagotovili bomo nadaljnjo humanitarno pomoč in prispevali pri povojni obnovi,« je poudaril ob prihodu v Kijev. V pogovoru z Zelenskim je poudaril, da je Slovenija zainteresirana za sodelovanje pri okrevanju Ukrajine. Pripravljeni smo se angažirati pri obnovi harkovske regije, predvsem mesta Izjum. Na dvostranskem srečanju so se pogovarjali tudi o ukrajinskem približevanju Evropski uniji in zvezi Nato. »Slovenija pozdravlja odločitev Evropskega sveta o podelitvi kandidatskega statusa Ukrajini. Gre za pomemben signal ukrajinskemu narodu, da ruska agresija ne bo ustavila njihovega upanja po svobodnem in demokratičnem svetu,« je dejal Golob, ki se je ob prvi obletnici osvoboditve ukrajinskega mesta Buča in umika ruskih vojaških sil tam udeležil tudi slovesnosti v spomin na civilne žrtve vojne. V prvih dneh vojne so namreč v Buči ruske sile zagrešile hude vojaške zločine, zato je mesto danes simbol vztrajnosti, moči in odpornosti ukrajinskega naroda v boju proti agresorju.
Vojska sposobna zaščititi suverenost Slovenije
Predsednica republike in vrhovna poveljnica obrambnih sil Nataša Pirc Musar se je v petek seznanila s poročilom o pripravljenosti Slovenske vojske (SV) v letu 2022, ki sta ji ga predstavila minister za obrambo Marjan Šarec in načelnik Generalštaba Slovenske vojske, generalmajor Robert Glavaš. Poročilo kaže, da je SV v sodelovanju z ostalimi subjekti in sredstvi sposobna zaščititi suverenost in ozemeljsko celovitost države, če bi bilo to potrebno, še vedno pa obstajajo določena neskladja oziroma odstopanja pri zmogljivostih, delovanju in vzdržljivosti obrambnih sil, vendar se hkrati odvijajo tudi koraki v pozitivno smer, ugotavlja predsednica republike. »Nacionalno varnost si bomo lahko učinkovito zagotavljali le z ustrezno opremljenostjo, pripravljenostjo in sposobnostjo zaznavanja, preprečevanja ter odzivanja na sodobne varnostne grožnje. Zahtevna naloga vseh subjektov nacionalne varnosti, tudi SV, mora biti pravočasno sledenje razvoju prebojne tehnologije, saj bo v nasprotnem primeru zaostanek predstavljal resno varnostno ranljivost,« je poudarila.
Pozvali k odstopu
Ljudska iniciativa Glas upokojencev in Inštitut 1. oktober sta minuli petek tretji shod upokojencev v Ljubljani za višje pokojnine razširila na vsesplošni protivladni protest. Na njem je množica protestnikov premierja Roberta Goloba in vlado pozvala k odstopu ter razpisu ponovnih volitev. Predsednik Inštituta 1. oktober Pavel Rupar je dejal, da »dejstva kažejo, da z veliko hitrostjo drvimo v bankrot države«. Pozval je, naj vlada denar poišče pri svojih milijonih, reveže pa naj pusti, saj dodatnih bremen ne bodo prenesli, niti dovolili. Kot je dejal, bi višje pokojnine prinesel tudi nadzor nad blagajno Zavoda za pokojninsko in invalidsko zavarovanje Slovenije. Inštitut 1. oktober med drugim tudi zahteva, da jih vlada vključi v pogajanja za višje pokojnine, predsednika Zveze društev upokojencev Slovenije Janeza Sušnika pa naj iz pogajanj odstranijo.
Vložili predlog ustavnih sprememb
Gibanje Svoboda, SD in NSi so v torek v državni zbor vložili predlog sprememb ustave, ki naj bi prinesle bolj učinkovit in racionalen postopek imenovanja vlade. Predlagajo namreč, da bi potrjevanje ministrov na predlog predsednika vlade z državnega zbora prenesli na predsednika republike. Ta bi pri imenovanju ministrov imel predvsem protokolarno oziroma formalno vlogo in imenovanja ne bi mogel odkloniti brez izredno tehtnih razlogov, je pojasnil vodja poslancev NSi Janez Cigler Kralj. S tem bi odpravili tudi situacijo, ko imamo istočasno dva predsednika vlade – novoizvoljenega in tistega v odhajanju, je dodal. »Cilj, smisel vsakih volitev je postaviti mandatarja in vlado, in če bi vprašali ljudi, bi rekli, naj začnejo hitro delati, ne danes, že včeraj,« je dejal vodja poslancev Svobode Borut Sajovic.
Zaostritev stavke na RTV
Del zaposlenih na Radioteleviziji Slovenija (RTVS) je v torek zaradi stavke, ki se je začela maja lani, znova prekinil svoje delo. Kot so opozorili, pogajanja o razreševanju stavkovnih razmer doslej niso prinesla nobenega napredka, razmere pa se še zaostrujejo.