Potrjeno: V Kokri so fekalije
Na Mestni občini Kranj so zaradi vnovič ugotovljene onesnaženosti reke Kokre s fekalijami sklicali nekakšen krizni sestanek vseh deležnikov in naročili enoletni monitoring.
Kranj – Mikrobiološka analiza izrednega vzorčenja vode, ki ga je po slabih junijskih rezultatih poleti naročila Mestna občina Kranj (MOK), je potrdila, da je reka Kokra onesnažena s fekalijami. V njej so namreč odkrili presežena parametra okroglastih bakterij rodu enterokok in sev bakterije E. coli, ki so prisotne v fekalni vodi živih bitij ter v vodi, uporabljeni v poljedelstvu, obenem pa nakazujejo nepravilno in nelegalno izlivanje greznic in gnojevke, so pojasnili na MOK. Natančne lokacije izliva v reko ne poznajo, so dodali.
Na MOK so zaradi ugotovljene fekalne onesnaženosti reke Kokre pred časom sklicali tudi sestanek, na katerem so bili prisotni predstavniki občin, civilnih iniciativ, Krajevne skupnosti Center in pristojnih inštitucij na lokalni in državni ravni, ki so predstavili svoja stališča, opažanja in ugotovitve.
Občina je sicer že pred sestankom pri Nacionalnem laboratoriju za zdravje, okolje in hrano naročila letni monitoring, v katerem bodo vodo do avgusta 2023 vzorčili na treh odvzemnih mestih. Trimesečne rezultate bodo predstavili na naslednjem skupnem sestanku, ki je predviden v novembru, tedaj naj bi se odločili tudi o nadaljnjih ukrepih, so povedali na MOK. Prvo vzorčenje so že izvedli konec avgusta.
Na MOK ob tem znova pozivajo kmete in občane, da se do predpisanega roka priključijo na javno komunalno infrastrukturo, kar bo po ukinitvi še zadnjih greznic izboljšalo stanje porečja Kokre.
Kot smo poročali julija, je MOK izredno vzorčenje vode v Kokri naročila po tem, ko je analiza vode v kanjonu reke Kokre ob delnih mikrobioloških rezultatih pokazala, da se v vodi pojavlja onesnaženje s fekalnimi odplakami, kar nakazuje na nepravilno in nelegalno izlivanje greznic in gnojevke. Ob tem so kmetovalce in gospodinjstva iz območij ob reki Kokri in njenih pritokih pozvali, da odpadne vode iz greznic in gnojnih jam ne izlivajo v reko. »Gre za nedovoljeno in zato tudi kaznivo onesnaževanje narave, ki povrhu tega lahko še ogroža zdravje ljudi,« so tedaj opozorili.
Problem onesnaženosti rek je letos prišel še bolj do izraza zaradi dolgotrajne suše, zaradi katere so se znižali vodostaji in posledično naravna zmožnost prečiščevanja voda.