Dr. Jurij Rozman / Foto: Cveto Zaplotnik

Suša pospešila razvoj lubadarja

Na kranjskem gozdnogospodarskem območju se je v smrekovih gozdovih, ki so oslabljeni zaradi suše, močno namnožil lubadar, glede na vremenske napovedi pa so tudi obeti za naprej slabi. V danih razmerah je neprecenljiva vloga lastnikov gozdov.

Martin Umek, vodja kranjske območne enote Zavoda za gozdove Slovenije: »S pravočasnim odkrivanjem lubadarja in spravilom napadenega drevja je podobno kot z gašenjem požara: dokler gre za manjše žarišče, se ga da še dokaj dobro obvladati, a ko se razplamti in razširi, ga je zelo težko ustaviti. Lastniki morajo poskrbeti za takojšen posek, saj s tem sebi in svojim sosedom preprečujejo nadaljnjo okoljsko in ekonomsko škodo.«

V kranjski območni enoti zavoda za gozdove opozarjajo tudi na veliko požarno ogroženost okolja, zato pozivajo vse, da ne kurijo v naravi, ne puščajo v naravi steklenih in podobnih predmetov, ki lahko povzročijo vžig, ne mečejo cigaretnih ogorkov … Vse tudi opozarjajo, da s psi in vpitjem ne vznemirjajo gozdnih živali, ki tudi trpijo zaradi vremenskih razmer, in da s svojo dejavnostjo ne ovirajo lastnikov oziroma izvajalcev pri delih v gozdu.

Nedavni veter je v okolici Železnikov in Selc ter deloma tudi v Poljanski dolini podrl okoli pet tisoč kubičnih metrov drevja, v glavnem smreke. Lastniki so se sanacije na zelo zahtevnem terenu že lotili.

Kranj – Kot pojasnjuje dr. Jurij Rozman iz odseka za ukrepe v gozdovih v kranjski območni enoti Zavoda za gozdove Slovenije, letošnje leto izstopa po zelo visokih temperaturah zraka in majhni količini padavin. Posledica tega je izjemna suša, ki traja že od zime naprej. Že januarja in februarja ni bilo omembe vrednih padavin, brez dežja je bil praktično tudi ves marec. Sušno in vroče vreme se je nadaljevalo tudi v naslednjih mesecih. Po podatkih Arsa je bila junija temperatura zraka v Sloveniji 3,7 stopinje Celzija višja od povprečja v obdobju 1981–2010, kar uvršča letošnji junij med tri najtoplejše od leta 1961; tudi padavin je bilo manj od dolgoletnega povprečja. Julij je zaznamoval izjemen vročinski val z novimi temperaturnimi rekordi pri 39 stopinjah, tudi padavin je bilo malo.

Drevesa so v stresu

»Drevesa so zaradi visokih temperatur in suše v stresu, so manj vitalna in zato tudi manj odporna proti insektom in glivam. Za smreko predstavlja največjo nevarnost namnožitev osmerozobega smrekovega lubadarja, za listavce pa bolezni (glive). Visoke temperature vplivajo tudi na hitrejši razvoj žuželk, tako je na primer razvoj ene generacije osmerozobega smrekovega lubadarja pri 30 stopinjah Celzija še enkrat hitrejši kot pri 20 stopinjah, kar pomeni dvakrat manj dni oziroma namnožitev dvakrat več generacij. Za njegov razvoj je temperatura 30 stopinj najbolj optimalna,« pravi dr. Jurij Rozman.

Julija močan napad lubadarja

Na kranjskem gozdnogospodarskem območju so letos do 28. julija zaradi podlubnikov označili za posek 13.344 kubičnih metrov smreke, kar je bilo 123 odstotkov več glede na odkazilo v enakem lanskem obdobju. Zelo močan napad so beležili v juliju, ko so v obdobju od 1. do 28. julija označili za posek 8466 kubičnih metrov lubadark. »Gre za izredno hitro, eksponentno rast, kakršni smo bili na primer priča v letih 1998 in 2015,« ugotavlja dr. Jurij Rozman in dodaja, da so lastniki letos posekali in spravili iz gozda že 7529 kubičnih metrov lubadark. Doslej so sanirali vsa žarišča, ki so jim ostala od lani, in vsa, ki so se pojavila do konca junija, posek drevja na kasneje odkritih žariščih pa še poteka.

Največje povečanje v Selški dolini

V primerjavi s preteklim letom beležijo največje povečanje v Selški dolini, velik porast je na Kranjskem in Sorškem polju, veliko lubadarja pa je tudi na Jezerskem. Največji porast so doslej zaznali v nižje ležečih gozdovih, temu običajno v dveh do treh tednih sledi še povišanje v višjih legah, tako da v kratkem pričakujejo težave na celotnem območju. Suša je najhujša na prodnatih tleh Kranjskega in Sorškega polja, na prisojnih legah in na kamnitih tleh, kritična pa so predvsem območja, ki so jih v preteklosti prizadeli snegolom, vetrolom, požari ter žarišča lubadarja.

Tudi obeti za naprej so slabi. Smreka je v močnem sušnem stresu, podlubniki so se že močno namnožili, glede na vremenske napovedi pa se bodo visoke temperature in suša še nadaljevale. »V nadaljevanju leta lahko pričakujemo vedno več žarišč in vedno večja žarišča, pričakujemo jih lahko povsod, od nižin do zgornje gozdne meje,« pravi dr. Rozman.

Lastniki naj takoj ukrepajo

V danih razmerah je neprecenljiva vloga lastnikov gozdov. Za omejevanje širjenja podlubnikov je najučinkovitejši ukrep hitro, pravočasno odkritje napadenega drevja in sanacija žarišč, to je posek, spravilo in odvoz napadenih sortimentov iz gozda na lokacijo, ki ne predstavlja nevarnosti za nadaljnje širjenje podlubnikov (na žago z lupilno linijo). Lastniki naj redno, vsak teden, pregledajo svoje gozdove, o morebitnem odkritju žarišča lubadarja obvestijo revirnega gozdarja in takoj, ne da čakajo na odločbo, začnejo sanitarno sečnjo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / četrtek, 22. januar 2009 / 07:00

Jubilej Aerodroma Ljubljana

Pred 45 leti se je na letališču na Brniku začel reden letalski promet.

Objavljeno na isti dan


Jesenice / ponedeljek, 1. avgust 2022 / 22:28

V zastojih skozi Jesenice domačini

Na občinskih cestah na Jesenicah, ki so jih turisti lani najpogosteje uporabljali za obvoz, so postavili nove prometne znake, ki prepovedujejo promet za motorna vozila, razen za lokalni promet.

GG Plus / ponedeljek, 1. avgust 2022 / 22:20

Jubilej posebnega muzeja

Muzej Hafnar v Stražišču pri Kranju je znan predvsem po edinstveni zbirki Tomosovih motorjev, sicer pa vsebuje več kot tisoč zanimivih eksponatov, ki jih je lastnik Milan Hafnar zbiral dolga desetletj...

Zanimivosti / ponedeljek, 1. avgust 2022 / 22:15

Mednarodno srečanje mladih

Bašelj, majhen kraj v občini Preddvor, je gostil Mednarodno srečanje mladih. Organizatorji so bili z odzivom zadovoljni.

Šport / ponedeljek, 1. avgust 2022 / 22:13

Uspehi mladega tekvondoista

Osemnajstletni tekvondoist Domen Molj iz Vogelj je na 19. sredozemskih igrah v alžirskem Oranu, ki so potekale konec junija in v začetku julija, v kategoriji do 58 kilogramov osvojil bronasto medaljo.

Kronika / ponedeljek, 1. avgust 2022 / 19:29

Policija prosi priče za informacije

Mojstrana – V Mojstrani sta danes okoli 15. ure na lokalni cesti blizu nogometnega igrišča trčila dva udeleženca s skuterjem. Mopedist na sivem skuterju, ki je vozil tudi potnika, je kraj nesreče z...