Arhitektura je prostor
V Galeriji Loškega muzeja so odprli razstavo arhitekturnih projektov arhitekta Roberta Potokarja.
Odličen obisk na odprtju arhitekturne razstave Roberta Potokarja lahko razložimo na dva načina. Gre namreč za malce posebno razstavo, kakršnih na Škofjeloškem gradu nismo ravno vajeni, še močnejši razlog pa je, da se predstavlja uveljavljen slovenski arhitekt, domačin iz Škofje Loke, čigar »publika« je tako v domačem mestu kot v strokovnih arhitekturnih krogih. »Obisk je bil fantastičen, prišlo je tako veliko kolegov arhitektov kot Škofjeločanov. Do svojega petindvajsetega leta sem živel v Škofji Loki in na neki način se s to razstavo po dvajsetih letih spet vračam domov.
Škofjeločanom in Gorenjcem želim povedati in pokazati, kaj in kako delamo v našem arhitekturnem biroju,« je bil vesel Robert Potokar, ki je vse od zaključka študija sodeloval z enim najpomembnejših slovenskih arhitektov zadnjega časa, pred dvema letoma preminulim Vojtehom Ravnikarjem. Sprva kot sodelavec, postopoma pa tudi v partnerskem in seveda soavtorskem odnosu v arhitekturnem biroju Ravnikar Potokar. »Biro poskušam peljati naprej v smislu razumevanja prostora in arhitekture, kot sva ga zasnovala z Vojtehom,« je povedal Potokar. Ta »rdeča nit« je prepoznavna tudi na tokratni razstavi, na kateri se lahko prepričamo tudi o eni največjih odlik Potokarjevega dela. Kot je že uvodoma poudarila tokratna gostiteljica, direktorica Loškega muzeja Jana Mlakar, je Potokar eden tistih arhitektov, ki ima izjemen občutek za umeščanje projektov v prostor, pa naj bo to urbano ali ruralno okolje. »Vsak objekt, naj bo to večnadstropna stolpnica ali zasebna hiša, umestimo v konkretni prostor. Ta funkcionira samo na tisti lokaciji, kje drugje bi mogoče zgledala banalno,« potrdi Robert Potokar in doda, da je taka razstava za arhitekta nekaj posebnega, saj tako lahko pokaže svoja realizirana dela na enem mestu. Seveda »le« s fotografijo in načrti, a vendarle.
Poleg projektov, kot so poslovni objekt na Masarykovi in Dom starostnikov v Trnovem v Ljubljani, pa stavba IEDC-Poslovne šole na Bledu, stanovanjske stolpnice v Novi Gorici, je predstavljenih tudi pet zasebnih hiš in hišica na drevesu, ki jo je doma na vrtu izdelal za svoja sinova, na katero je avtor še posebej ponosen. Realizirani projekti zadnjih desetih let so predstavljeni v štirih sklopih, rdeča barva je za mesto, zelena predstavlja krajino, rjava pa je za doma. Na sredini so na ogled makete in projekti, ki so v nastajanju, bodisi v fazi idejne zasnove ali pa so sredi gradnje. Med njimi sta dve knjižnici, dve šoli in kopališče Kolezija v Ljubljani. Trenutno se ukvarjajo prav z idejno zasnovo za preureditev nekdanje škofjeloške blagovnice Nama v prostore za novo knjižnico. »Škofja Loka vsekakor potrebuje novo sodobno knjižnico, za to namenjen prostor je odličen, zato smo se z vsemi močmi v biroju lotili dela,« je še dodal Potokar.