Toča najbolj prizadela koruzo
Prejšnji petek je v delu Selške doline divjalo neurje s točo, ki je povzročilo veliko škode vrtičkarjem, ljubiteljskim sadjarjem, predvsem pa kmetom.
Toča je v Selcih in Dolenji vasi na desetih kmetijah prizadela skupno 22 hektarjev koruze za siliranje, na Bukovici, na Praprotnem in v Zmincu pa na osmih kmetijah približno enako površino.
Železniki – Kot je dejala Majda Luznar, vodja škofjeloške izpostave oddelka za kmetijsko svetovanje Kmetijsko gozdarskega zavoda Kranj, je toča najbolj prizadela koruzo za siliranje, žito, krompir in druge vrtnine ter sadje. Največ škode je na koruzi, toča je namreč veliko koruze povsem razcefrala in jo polomila, nekaj je sicer še stoji, a je tudi poškodovana. Stanje je od njive do njive različno.
Na vprašanje, kako naj kmetje zdaj ukrepajo, je Luznarjeva odgovorila, da nimajo kaj narediti, ker je suša, in da bodo morali počakati na prvi dež. »Če bodo padavine, se bo koruza vsaj na nekaterih njivah morebiti še obrasla. V primeru, da padavin ne bo, jo bo treba požeti in na požetih njivah nekaj na novo vsejati – morda proso ali sudansko travo,« je dejala Luznarjeva in dodala, da so kmetije na prizadetem območju zdaj v zelo težkem položaju. Že zaradi suše bodo letos pridelale manj krme, dodatno je k temu prispevala še toča. Če krme ne bodo mogle kupiti, bodo morale zmanjšati stalež živine. To še posebej velja za večje kmetije, ki imajo v njivskem kolobarju od tri do pet hektarjev koruze in jim koruza predstavlja pomemben del krmnega obroka. Luznarjeva se je ob tem zavzela za to, da bi država ali občina pomagali pri ohranitvi staleža živine vsaj tistim kmetijam, ki jim kmetijstvo predstavlja glavni vir dohodka.
Od preostalih poljščin je toča najbolj prizadela krompir. »Če je dovolj zrel, bi bilo nadrast najbolje pokositi, malo počakati in potlej gomolje izkopati, sicer pa je treba vrtnine in krompir večkrat poškropiti s pripravki na osnovi morskih alg. Če se bo krompir obraščal, bo nastavil nove gomolje; takšen krompir bo droben in bo uporaben predvsem za krmo,« je dejala Majda Luznar.
Kjer so poškodbe na zelenjavi prevelike, bo treba posaditi novo. Še vedno je čas za posaditev sadik zelja, cvetače, brokolija, kitajskega zelja, solate, radiča, stročjega fižola, graha, pora …
Žito, ki ga sicer na prizadetem območju ni veliko, je v neurju ostalo brez zrnja.