Naročili bodo novo cenitev
RP Investicije, podjetje iz Skupine Ržišnik Perc, edinega še preostalega zemljišča za krožišče pred šenčursko poslovno cono ne proda zaradi prenizke ponujene cene.
Šenčur – Dogovora o odkupu še zadnjega zemljišča, ki ga potrebujejo za izgradnjo (vsaj začasnega) krožišča v Poslovno cono Šenčur, še vedno ni. Minuli četrtek so se po naših informacijah sicer v Ljubljani sestali predstavniki lastnika zemljišča in upravljavca cone RP Investicij, Direkcije RS za ceste in Občine kot nekakšnega posrednika, vendar svojih stališč glede odkupne cene še niso povsem zbližali. Šenčurski župan Miro Kozelj je pojasnil, da so se vendarle uspeli dogovoriti, da izvedejo novo cenitev zemljišča, stroške zanjo naj bi prevzela Občina. »Občinskemu svetu bomo tudi predlagali sprejem obvezne razlage občinskega prostorskega načrta za to območje, saj prihaja do nekaterih nejasnosti glede možnosti gradnje,« je napovedal.
Podjetje RP Investicije, ki je šenčursko cono na povabilo takratnega župana Franca Kerna začelo razvijati leta 1999, je sicer lastnik zemljišča že skoraj poldrugo desetletje, po besedah njegove direktorice Sabine Fašmon Muznik pa so si ves ta čas prizadevali urediti vprašanje prometne ureditve vhoda v cono. »Nikakor ne zaviramo gradnje krožišča, a nas direkcija za ceste ne obravnava enakopravno kot ostale lastnike. Zadnja njihova ponudba je bila okoli 4,5 evra na kvadratni meter, češ da gre za gozd, kar je za nas zafrkancija, saj gre za stavbno zemljišče. Že večkrat smo tudi povedali, da ne pričakujemo plačila v denarju, če ga država nima, pripravljeni smo namreč tudi na dogovor v obliki menjave zemljišč ali pa bonusa pri plačilu komunalnega prispevka, a žal na drugi strani nimamo sogovornika,« je povedala Fašmon Muznikova, ki se je zaradi nastalega zapleta morala »zagovarjati« tudi pred občinskimi svetniki, ki so bili do ravnanja podjetja RP Investicije vsi po vrsti zelo kritični.
Janez Sušnik (BOR) je tako opozoril, da po njegovih informacijah ne drži, da bi jim država ponujala zgolj štiri evre in pol. »Meni je bilo razloženo, da so vam ponujali najmanj sto evrov na kvadratni meter,« je zatrdil in Fašmon Muznikovi navrgel, da bi morale RP Investicije to zemljo kar podariti, glede na to, koliko so že iztržile iz šenčurske cone.
Podžupan Ciril Kozjek (SLS) je opomnil, da bi po prvi cenitvi iz leta 2008, ko je šlo dejansko še za gozd, lahko iztržili po 25 evrov na kvadratni meter, a te ponudbe niso hoteli sprejeti. »Podobne ponudbe so tedaj dobili tudi ostali lastniki, ki so nanje očitno pristali, saj so bila doslej odkupljena prav vsa ostala zemljišča,« je dejal in zatrdil, da se občinski svet leta 2011, ko je potrdil spremembo namembnosti zemljišča v stavbno, ne bi tako odločil, če bi bil seznanjen, za katero zemljišče gre: »Spor je ravno v tem, ali naj vam direkcija plača za stavbno ali kmetijsko zemljišče.«
»V dogovorih z direkcijo ste doslej hazardirali in na koncu očitno izgubili, saj ste pristali pri 4,5 evra, proti sebi pa ste obrnili še večino občinskega sveta. Vse skupaj boste morali sprejeti in omogočiti gradnjo krožišča,« je dejala Mirjana Čemažar (SD). Jože Regina (SDS) pa je razmišljal celo o povrnitvi namembnosti zemljišča v kmetijsko, potem ko je izvedel, da razlastitev v tem primeru ni možna.