V Domžale bi predvsem mladi
Zanimanje za nakup nepremičnin na Domžalskem in Kamniškem je v zadnjih treh letih sicer upadlo, a kljub temu praznih sosesk ni. Veča se predvsem povpraševanje po nakupu novih hiš.
Domžale – Občine na skrajnem vzhodu Gorenjske in severno od prestolnice, predvsem Domžale in Kamnik, so bile v zadnjih letih raj za investitorje in gradbince, ki so stanovanjske bloke zidali kot po tekočem traku.
Čeprav se je obseg gradnje za trg v zadnjih treh letih zaradi gospodarske krize zmanjšal, ostaja bližina Ljubljane in podeželsko okolje z urejeno infrastrukturo za kupce nepremičnin izredno zanimivo. »Kupci še vedno potrebujejo nepremičnine, zato povpraševanje je, a zaradi krize ni več špekulantov oziroma tistih, ki so nepremičnine kupovali na zalogo z namenom nadaljnje prodaje. Največ povpraševanja za hiše in stanovanja v Domžalah in Kamniku z okolico je med mladimi družinami in posamezniki, ki so ta konec Slovenije prepoznali kot dobro razvitega in urejenega, prav tako pa so cene nepremičnin ugodnejše kot v Ljubljani. V primerjavi s preostalo Gorenjsko so cene v Domžalah primerljive s tistimi v Kranju, medtem ko so stanovanja v Kamniku nekoliko cenejša,« pravi Dušan Prašnikar iz DFI nepremičnin iz Domžal in dodaja, da se cene novogradenj v Domžalah trenutno gibljejo okoli dva tisoč evrov, v Kamniku pa okoli 1800 evrov na kvadratni meter.
Kot je še pojasnil, so cene nepremičnin padle in se sedaj umirile, pri novogradnjah pa tega ni pričakovati, saj je gradnja kakovostnejša in modernejša, kar posledično prinaša tudi višje cene. V Domžalah in Kamniku je, kot kaže, še vedno več povpraševanja kot ponudbe, saj kljub številnim novogradnjam praznih stanovanjskih sosesk ni, tudi zato, ker investitorji del nepremičnin oddajo, saj najemniki že ob najemu izrazijo željo, da bi stanovanje odkupili, ko bodo kreditno sposobni. Povpraševanje in ponudba kljub vsemu nista najbolj usklajena, saj na trgu manjkajo manjši večstanovanjski objekti do devet stanovanj v velikosti približno 50 kvadratnih metrov za mlade pare, ki si ustvarjajo prvi lasten dom.
Nepremičninski posredniki na tem območju prodajo tudi vse več stanovanjskih hiš, za katere so kupci pripravljeni odšteti do 250 tisoč evrov. Veča se zanimanje za dokončane nove hiše, saj mladi ne želijo in niti ne zmorejo več graditi sami. Poleg stanovanj v središču mesta je vse več takih, ki bi si dom želeli ustvariti na podeželju, saj je Ljubljana ob dobrih cestnih povezavah še vedno blizu.
Kaj prinaša napoved nove recesije? »Napovedane slabe gospodarske razmere so povpraševanje po nepremičninah še povečale, saj ljudje želijo svoje prihranke stabilno naložiti, prav tako so ljudje prepoznali, da so trenutne cene nekaterih nepremičnin res ugodne in da bolj ugodnih od teh ne bo več,« še pravi Prašnikar, ki od začetka recesije opaža povečan strah pri kupcih in prodajalcih, da bi bili pri nakupu ali prodaji nepremičnine oškodovani, zato se jih vedno več odloča za poslovanje z nepremičninskimi agencijami.