Učenci so izkazali dobro osnovno matematično znanje na vseh taksonomskih ravneh, težave pa imajo pri korektni uporabi matematičnega jezika in povezovanju strategij reševanja pri problemih, ki izhajajo iz več različnih matematičnih vsebin. Fotografija je simbolična. / Foto: Gorazd Kavčič

Več poizvedb kot lani

Državni izpitni center je objavil opise dosežkov učencev šestega in devetega razreda na letošnjem nacionalnem preverjanju znanja (NPZ), podrobnejše analize, ki jih pripravljajo v sodelovanju s predmetnimi komisijami, pa še pripravljajo.

V šestem razredu so učenci pri preizkusu iz znanja slovenščine v povprečju dosegli 45,5 odstotka možnih točk, pri matematiki 49,7 odstotka. V devetem razredu so pri slovenščini v povprečju dosegli 49,1 odstotka, pri matematiki pa 57,7 odstotka možnih točk.

Kranj – Temeljni cilj nacionalnega preverjanja znanja je po besedah direktorja Državnega izpitnega centra Darka Zupanca dodatna informacija o znanju učencev ob koncu šestega oziroma devetega razreda. Nacionalno preverjanje znanja je za učence šestih razredov letos potekalo na 481 osnovnih šolah, za učence devetih razredov pa na 479 šolah. V šestem razredu so učenci pri preizkusu iz znanja slovenščine v povprečju dosegli 45,5 odstotka možnih točk, pri matematiki 49,7 odstotka. V devetem razredu so pri slovenščini v povprečju dosegli 49,1 odstotka, pri matematiki pa 57,7 odstotka možnih točk.

Dobro zgolj osnovno mateamtično znanje

Kot je pojasnil Darko Zupanc, so učenci pri matematiki v 9. razredu izkazali dobro osnovno matematično znanje na vseh taksonomskih ravneh. »Pričakovano imajo učenci težave pri korektni uporabi matematičnega jezika in povezovanju strategij reševanja pri problemih, ki izhajajo iz več različnih matematičnih vsebin,« je opozoril in dodal, da bi bilo zato po mnenju predmetne komisije za matematiko učence treba spodbujati k povezovanju znanja ob kompleksnih matematičnih nalogah s poudarkom na razumevanju temeljnih pojmov in povezovanju z izkušnjami iz vsakdanjega življenja, kar bo pripomoglo tudi k osmišljanju matematičnih vsebin. Na podlagi doslej opravljenih analiz dosežkov pri slovenščini v 6. in 9. razredu pa predmetna komisija za slovenščino meni, da je treba pri pouku poudarjati tvorjenje jezikovno pravilnih povedi in besedil, in sicer tudi pri drugih predmetih, ne le pri slovenščini. Učence je treba navajati tudi na rabo jezikovnih priročnikov. »Spodbujajo naj jih k natančnemu branju in k povezovanju oziroma utemeljevanju svojega mnenja s podatki.« Za vsakega učenca in njegove starše so na Državnem izpitnem centru pripravili dodatne informacije z grafičnimi prikazi, v katerih je za vsak predmet na nacionalnem preverjanju znanja prikazan dosežek učenca v primerjavi z vrstniki na šoli in v državi, je še pojasnil Zupanc in dodal, da so učencem 6. in 9. razreda ter njihovim staršem omogočili dostop do elektronsko ovrednotenih preizkusov znanja, po vpogledu pa so lahko prek šole podali poizvedbo. Poizvedb je bilo po Zupančevih besedah precej več kot v preteklem letu – v 6. razredu je bilo 4032 poizvedb (lani 2942), v 9. razredu pa 3812 (lani 3004).

Povprečno število točk

Preverjanje znanja iz slovenščine je v 6. razredu opravljalo 20.842 učencev, ki so v povprečju dosegli 20,5 točke od 45 možnih (45,5 odstotka). Pri matematiki je preizkus opravljalo 20.856 učencev, ki so v povprečju dosegli 24,8 točke od 50 možnih (49,7 odstotka). Pri tujem jeziku je preizkus znanja opravljalo 21.155 učencev, od tega angleščino 20.638 in nemščino 517. Povprečni dosežek učencev, ki so opravljali angleščino, je bil 31,7 točke od 50 možnih (63,5 odstotka), pri nemščini pa 33,2 točke od 52 možnih (63,8 odstotka). V 9. razredu se je preverjanja znanja iz slovenščine udeležilo 18.441 učencev, ki so v povprečju dosegli 27 od 55 možnih točk (49,1 odstotka). Pri matematiki je preizkus znanja pisalo 18.224 učencev, ki so v povprečju dosegli 28,9 točke od 50 možnih (57,7 odstotka). Pri tretjem predmetu se je pri angleščini preverjanja udeležilo 4544 učencev, v povprečju so dosegli 57,4 odstotka točk, pri nemščini je 96 učencev v povprečju doseglo 49,9 odstotka možnih točk. Preverjanja znanja pri kemiji se je udeležilo 4988 učencev, v povprečju so dosegli 46,5 odstotka možnih točk, pri geografiji se je udeležilo 4853 učencev, ki so v povprečju dosegli 42,5 odstotka možnih točk, pri tehniki in tehnologiji pa se je preverjanja znanja udeležilo 4868 učencev, v povprečju so dosegli 52 odstotkov točk.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Razvedrilo / četrtek, 15. maj 2014 / 09:18

Sošolci spet skupaj

Nekdanji sošolci kranjske trgovske šole so se nedavno po 35 letih spet zbrali. In to šele prvič v vsem tem času, zato se mnogi med seboj sploh niso spoznali …

Objavljeno na isti dan


Jesenice / četrtek, 23. maj 2024 / 17:25

Podžupanja odstopila

Zaradi osebnih moralnih in etičnih vrednot je odstopila jeseniška podžupanja Sabina Mulalić. Zapustila je tudi stranko Gibanje Svoboda.

Kranjska Gora / četrtek, 23. maj 2024 / 15:57

Sezona na Pocarjevi domačiji

Na Pocarjevi domačiji so že odprli novo sezono. Upajo, da jim narava tokrat ne prekriža načrtov.

Kronika / četrtek, 23. maj 2024 / 14:54

Reševalci usklajeni

Selca – Gorska reševalna služba Škofja Loka je v petek v Selcih izvedla redno letno reševalno vajo. Po zamišljenem scenariju je s ceste Selca–Golica vozilo s tremi osebami zletelo po pobočju v strm...

Kamnik / četrtek, 23. maj 2024 / 14:49

Stavijo na kulturni turizem

V mekinjskem samostanu imajo trenutno 56 ležišč, lani so ustvarili 1900 nočitev. Kapacitete pa bi radi še povečali.

Gospodarstvo / četrtek, 23. maj 2024 / 14:48

Priznanja kmetijam in sporočila kupcem

Minuli konec tedna je na Ptuju potekal petintrideseti festival Dobrote slovenskih kmetij, na katerem je priznanja za dobrote prejelo tudi okoli petdeset kmetij s širšega gorenjskega območja.