Podaljšali bodo ukrep skrajšanega delovnega časa
V domovih za starejše je aktivno okuženih 1551 stanovalcev in 718 zaposlenih. V preddvorskem domu poleg težav z okužbami na pristojnem ministrstvu rešujejo še kadrovsko situacijo. Minister Cigler Kralj je povedal, da se s PKP6 poenostavljajo postopki za prijavo dela na domu, podaljšuje se tudi ukrep skrajšanega delovnega časa – do 30. junija 2021 ...
Ljubljana – Na popoldanski vladni novinarski konferenci je minister za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti Janez Cigler Kralj najprej predstavil stanje v domovih za starejše. S koronavirusom je od skupaj okoli 19 tisoč stanovalcev aktivno okuženih 1551 stanovalcev, med skupaj 12.287 zaposlenimi jih je okuženih 718. Samo včeraj so na novo potrdili 229 novih okužb pri stanovalcih in 65 okužb pri zaposlenih v domovih za starejše. Tako poleg porasta hospitaliziranih bolnikov s covidom-19 še naprej ostajajo skrb vzbujajoče razmere v domovih za starejše. »Porast števila okuženih sledi z zamikom dogajanju pri omejevanju širjenja virusa v Sloveniji. Trenutno smo priča porastu, ki povzroča dodaten stres, stiske za stanovalce, svojce, zaposlene in njihove družine,« je opozoril minister in omenil nekaj domov za starejše, kjer je trenutno največji porast. Na Gorenjskem je posebej omenil Dom starejših občanov Preddvor, kjer imajo 18 novih okužb med stanovalci in tri med zaposlenimi, v tem domu rešujejo še kadrovsko situacijo, in kot je zagotovil minister Cigler Kralj, tudi k temu problemu pristopajo z vso resnostjo, da bi zadeve stabilizirali.
»V prvem, spomladanskem valu epidemije devetdeset odstotkov domov za starejše ni imelo okužbe, v drugem valu je razmerje obrnjeno. Več kot osemdeset odstotkov domov za starejše ima virus v domu oziroma ima izkušnjo s tem,« je pojasnil minister in zagotovil, da se na razmere zaposleni, stroka, pristojna ministrstva, lokalne skupnosti, Civilna zaščita ... odzivajo po protokolu, ki so ga pripravili po prvem valu epidemije in da je zaščitne opreme zadosti.
V petih posebnih socialnovarstvenih zavodih je trenutno 121 okuženih uporabnikov, kar je sedem več kot dan prej. Okuženih je sedemdeset zaposlenih, na srečo se njihovo število v zadnjem dnevu ni povišalo.
Skoraj štiri tisoč prijav delodajalcev za ureditev dela na daljavo
Kot smo že poročali, je vlada sprejela t. i. PKP6 – paket ukrepov za pomoč gospodarstvu in državljanom, ki je ocenjen na milijardo evrov. Minister za delo Janez Cigler Kralj je povedal, da so na njegovem ministrstvu določili tri prioritete, ki so usmerjene na odziven trg dela, celovito skrb za starejše ter pregleden in uporabniku prijazen socialni sistem. »Bolezen covid-19 pušča posledice na vseh področjih, pomembno je, da jih identificiramo in se odzovemo učinkovito, pravočasno. Pozivov na pomoč je veliko, vlada nanje odgovarja tudi s PKP.«
Minister Cigler Kralj je pojasnil, da se poenostavljajo postopki za prijavo dela na domu, ki je v koronarazmerah dobilo povsem nove razsežnosti. Ključno je, da se delo na domu ohranja povsod, kjer je to mogoče. Med 19. oktobrom in 10. novembrom je inšpektorat za delo dobil skoraj štiri tisoč prijav delodajalcev za ureditev dela na daljavo, v veliko posameznih vlog je bilo zajetih večje število zaposlenih. Kot ponazoritev: lani v enakem obdobju je inšpektorat prejel 126 prijav za delo od doma.
Poenostavljena bo po novem tudi prijava delodajalcev za delo od doma; zahtevano vsebino prenesejo v spletni obrazec preko informacijskega sistema SPOT, ki ga upravlja ministrstvo za javno upravo. Obrazec bo objavljen na spletni strani Inšpektorata RS za delo. Minister Cigler Kralj je dodal, da ukrep skrajšanega delovnega časa podaljšujejo do 30. junija 2021.
Zvišujejo tudi povračilo nadomestila plače za čas čakanja na delo doma. Dosedanje nadomestilo je bilo navzgor omejeno na okrog 890 evrov bruto, sedaj na največ okrog 1800 evrov bruto. Ta ukrep podaljšujejo do 31. januarja 2021, vlogo morajo delodajalci oddati do 15. januarja 2021. »Do včeraj so delodajalci oddali skoraj 13 tisoč vlog za skrajšan delovni čas za skoraj šestdeset tisoč zaposlenih. Zavod za zaposlovanje je v ta namen že izplačal skoraj 9,5 milijona evrov,« je pojasnil minister Cigler Kralj, ki je kot uspešno ocenil tudi uvajanje dodatnega kadra v domovih za starejše. Samo v zadnjem mesecu so pridobili 182 novo zaposlenih, nekaj tudi preko javnih del, angažirali so študente in upokojence. Okrepili so sodelovanje zavoda za zaposlovanje z domovi starejših. Kljub temu pa odziv na zaposlitvenih razgovorih ni bil tako visok, kot so pričakovali, je dejal Cigler Kralj. Zato so spremenili tudi nekatere pogoje napotitve brezposelnih v evidenci zavoda za zaposlovanje (npr. za področje zdravstvene nege, socialne oskrbe ...). Obveznost sprejema zaposlitve nastopi takoj ob vpisu v register zavoda, umika se pogoj o zaposlitvenem načrtu ... Neodvisno od določb kolektivne pogodbe bodo tisti, ki delajo v t. i. rdečih in sivih conah domov za starejše dodatno nagrajeni, in to ne glede na to, ali je razglašena epidemija ali ne.
Poenostavlja se tudi vlaganje vlog na centre za socialno delo, je še zagotovil minister Janez Cigler Kralj.