Za potovanja z letalom doplačilo za gorivo
Slovenski organizatorji potovanj so zaradi podražitev goriva začeli zaračunavati doplačilo za gorivo za letalski prevoz, ki znaša okrog šestdeset evrov na potnika. To velja tudi za potovanja, ki so jih potniki rezervirali in plačali že pred meseci.
Turizem se po dveh koronskih letih pobira, države so po večini odprte, nekatere so že povsem odpravile ukrepe, letos je po Habjaničevih besedah največ zanimanja za grške otoke, Turčijo, več je povpraševanja po Črni gori, kamor se spet leti direktno z brniškega letališča. Na vprašanje, kje gostje dobijo največ za svoj denar, pa sogovornik omeni Tunizijo, iz Ljubljane so direktni leti tako na celinski del (Hammamet, Port El Kantaoui) kot tudi na otok Djerba.
Jesenice – Potnike, ki so se odločili za počitnice z letalom, je pred kratkim neprijetno presenetilo sporočilo, da morajo plačati doplačilo za gorivo. To velja tudi za že prijavljene potnike, torej tiste, ki so potovanje rezervirali že pred meseci. Ena od agencij, ki je potnike o tem obvestila nedavno, je GTA Neptun z Jesenic. Gašper Habjanič iz agencije je povedal: »Slovenski organizatorji potovanj, s katerimi imamo sklenjena pogodbena sodelovanja, so začeli zaračunavati doplačilo za gorivo za vsa potovanja, ki vključujejo letalski prevoz. Doplačila veljajo tudi za že prijavljene potnike, ki so rezervacijo opravili tudi več mesecev pred začetkom potovanja. Organizatorji imajo pravico podražitve zapisano v splošnih pogojih, ta lahko znaša največ deset odstotkov zneska aranžmaja, v nasprotnem primeru lahko stranka prekine pogodbo brez odpovednih stroškov. To doplačilo iz Ljubljane v povprečju znaša okrog 60 evrov na osebo. Glede na to, da je to po večini manj kot deset odstotkov cene aranžmaja, je doplačilo legitimno,« je pojasnil Habjanič.
Kot je dejal, zato skušajo stranke usmeriti tudi na odhode z bližnjih letališč, denimo iz avstrijskega Gradca, od koder se lahko leti še na več sredozemskih ciljev kot iz Ljubljane, možni pa so tudi deset- oziroma enajstdnevni aranžmaji. V tem primeru se torej potuje s tujimi organizatorji, ki tega doplačila ne poznajo oziroma vsaj ne za že prijavljene potnike, je pojasnil Habjanič. »Predvidevam, da so večji organizatorji tudi boljši pogajalci s samimi prevozniki, pa tudi sam način zakupa čarterskih letal je malce drugačen kot pri nas, ko je treba zakupiti celotno letalo, ne samo nekaj deset sedežev,« je na vprašanje, zakaj doplačila za gorivo, ki se je podražilo po vsej Evropi, ne zaračunavajo na tujih letališčih, odgovoril Habjanič.
In kakšen je odziv strank? Po njegovih besedah odpovedi potovanj zaradi zahteve po doplačilu niso imeli, je pa nekaj nezadovoljstva. »Razumem stranke, ki so se za nakup turističnega paketa z letalskim prevozom odločile že v začetku leta in morda takrat celo plačale celotno kupnino. Ne morem pa mimo dejstva, da se je gorivo dejansko zelo podražilo. Od podpisa pogodb z letalskimi prevozniki in same priprave cen aranžmajev pa do sedaj so se cene goriv povišale za 95 odstotkov glede na pogodbeno dogovorjeno ceno goriva. Pred dnevi nas je eden od organizatorjev obvestil, da je dejanski znesek doplačila, ki bi ga sicer morali stranki zaračunati, kar 84 evrov, a bodo zaradi prevzema delnega bremena zaračunali samo približno polovico tega zneska, torej 45 evrov,« je še povedal.
Ob tem pa so se letos povišale tudi cene aranžmajev. »Ravno nekaj dni nazaj sem se igral s statistiko in izračunal, da je povprečen znesek ene rezervacije za kar 30 odstotkov višji kot leta 2019. Nekaj sicer pripisujem temu, da smo ljudje v zadnjih dveh letih varčevali, torej nismo toliko porabili za turizem, zato nam je nekaj več ostalo za letos, nekaj pa vsekakor pripisujem višjim cenam aranžmajev.«