Po osvežitev na Stol
V vročih poletnih dneh je v hribih veliko planincev, Stol, ki je z 2.236 metri najvišji vrh Karavank, pa ni pri tem nobena izjema.
Stol - V letošnji sezoni se je na Stol zaradi slabega junijskega vremena povzpelo nekoliko manj planincev kot običajno. Do konca minulega tedna jih je bilo 1.300, kar je 300 manj kot v enakem obdobju lani, je povedal Leon Palčič iz Mošenj, že šesto leto oskrbnik Prešernove koče na Stolu. V povprečni sezoni sicer naštejejo okoli tri tisoč obiskovalcev. Največ pohodnikov se proti vrhu poda po strmejši, Žirovniški poti, nekateri pa tudi po poti čez Zabreško planino, ki jo poznana tudi kot konjska pot, saj so po njej še pred dvanajstimi leti na vrh s konji tovorili hrano in druge stvari.
Med pohodniki je tudi precej tujcev. »Največ je Avstrijcev, ki pridejo po avstrijski plezalni poti, vračajo pa se običajno po melišču proti Zelenici in potem na Celovško kočo,« je razložil Palčič. Kot opaža, je večina planincev primerno opremljena: »Le turisti, ki letujejo na Bledu, na primer Angleži in Nizozemci, včasih pridejo na vrh Stola v nekih čudnih 'supergah'. Zanimivo je, da v koči popijejo kakav. Nekaj časa smo jih čudno gledali, potem pa smo jim ga začeli pripravljati.«
Pa v Prešernovi koči, s katero upravlja Planinsko društvo Javornik–Koroška Bela, čutijo tudi vpliv recesije? »Predvsem slovenski planinci, ki so na Stolu prvič, imajo vso hrano s seboj. Pri kasnejših vzponih je nato ponavadi ne prinašajo več s seboj, saj vedo, da je tu dobra hrana. Pivo je drago, pri nas stane 3,5 evra, a v Portorožu bi zanj dali štiri evre, s to razliko, da ga tja pripeljejo s tovornjakom, k nam pa s helikopterjem, pri čemer vsak na vrh pripeljan kilogram stane evro,« je razložil Palčič. Pri številu nočitev recesije ne opazijo. »Na voljo imamo 45 ležišč, doslej pa smo zabeležili okoli 130 nočitev, medtem ko smo jih lani našteli 400. A je bilo v letošnji sezoni precej slabega vremena, zato upam, da bomo avgusta še kaj nadoknadili. Nenazadnje je koča odprta še do 20. septembra, obratovati pa smo začeli 6. junija.«
V vročih poletnih dneh številni pohodniki v hribih iščejo osvežitev, čeprav se je za pot do vrha treba pošteno preznojiti. Na Stolu so najvišjo letošnjo temperaturo izmerili minuli teden, ko se je živo srebro povzpelo do šestnajst stopinj Celzija, kar je še enkrat manj kot v dolini. »Najvišja lanska temperatura je bila trinajst stopinj Celzija, jutranje temperature pa, v vseh letih, odkar sva z ženo tukaj, še nikdar niso presegle šest Stopinj Celzija. Stol ima posebno lego, je na prepihu,« je še pojasnil Palčič.