Leon Palčič, oskrbnik Prešernove koče na Stolu

Po osvežitev na Stol

V vročih poletnih dneh je v hribih veliko planincev, Stol, ki je z 2.236 metri najvišji vrh Karavank, pa ni pri tem nobena izjema.

Stol - V letošnji sezoni se je na Stol zaradi slabega junijskega vremena povzpelo nekoliko manj planincev kot običajno. Do konca minulega tedna jih je bilo 1.300, kar je 300 manj kot v enakem obdobju lani, je povedal Leon Palčič iz Mošenj, že šesto leto oskrbnik Prešernove koče na Stolu. V povprečni sezoni sicer naštejejo okoli tri tisoč obiskovalcev. Največ pohodnikov se proti vrhu poda po strmejši, Žirovniški poti, nekateri pa tudi po poti čez Zabreško planino, ki jo poznana tudi kot konjska pot, saj so po njej še pred dvanajstimi leti na vrh s konji tovorili hrano in druge stvari.

Med pohodniki je tudi precej tujcev. »Največ je Avstrijcev, ki pridejo po avstrijski plezalni poti, vračajo pa se običajno po melišču proti Zelenici in potem na Celovško kočo,« je razložil Palčič. Kot opaža, je večina planincev primerno opremljena: »Le turisti, ki letujejo na Bledu, na primer Angleži in Nizozemci, včasih pridejo na vrh Stola v nekih čudnih 'supergah'. Zanimivo je, da v koči popijejo kakav. Nekaj časa smo jih čudno gledali, potem pa smo jim ga začeli pripravljati.«

Pa v Prešernovi koči, s katero upravlja Planinsko društvo Javornik–Koroška Bela, čutijo tudi vpliv recesije? »Predvsem slovenski planinci, ki so na Stolu prvič, imajo vso hrano s seboj. Pri kasnejših vzponih je nato ponavadi ne prinašajo več s seboj, saj vedo, da je tu dobra hrana. Pivo je drago, pri nas stane 3,5 evra, a v Portorožu bi zanj dali štiri evre, s to razliko, da ga tja pripeljejo s tovornjakom, k nam pa s helikopterjem, pri čemer vsak na vrh pripeljan kilogram stane evro,« je razložil Palčič. Pri številu nočitev recesije ne opazijo. »Na voljo imamo 45 ležišč, doslej pa smo zabeležili okoli 130 nočitev, medtem ko smo jih lani našteli 400. A je bilo v letošnji sezoni precej slabega vremena, zato upam, da bomo avgusta še kaj nadoknadili. Nenazadnje je koča odprta še do 20. septembra, obratovati pa smo začeli 6. junija.«

V vročih poletnih dneh številni pohodniki v hribih iščejo osvežitev, čeprav se je za pot do vrha treba pošteno preznojiti. Na Stolu so najvišjo letošnjo temperaturo izmerili minuli teden, ko se je živo srebro povzpelo do šestnajst stopinj Celzija, kar je še enkrat manj kot v dolini. »Najvišja lanska temperatura je bila trinajst stopinj Celzija, jutranje temperature pa, v vseh letih, odkar sva z ženo tukaj, še nikdar niso presegle šest Stopinj Celzija. Stol ima posebno lego, je na prepihu,« je še pojasnil Palčič.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / petek, 26. junij 2009 / 07:00

AJM širi poslovno mrežo na Gorenjskem

Kamnik - Podjetje AJM s proizvodnjo vrat, oken in senčil je pred dnevi odprlo novo poslovalnico na Gorenjskem. Poslovni prostor z njihovo ponudbo sta v Kamniku odprla zakonca Jož...

Objavljeno na isti dan


Slovenija / torek, 19. januar 2021 / 10:56

Nezaupnica z dvainštiridesetimi podpisi

Kranj – V petek je skupina 42 poslancev v državni zbor vložila predlog konstruktivne nezaupnice s kandidatom za novega predsednika vlade Karlom Erjavcem. Dokument so podpisale poslanske skupine LMŠ...

Gorenjska / torek, 19. januar 2021 / 18:57

Zadostna precepljenost že do začetka poletja?

Predsednik vlade Janez Janša je na današnji popoldanski novinarski konferenci predstavil dopolnjen nacionalni načrt cepljenja proti covidu-19. Drugi kvartal leta bo po njegovih besedah najpomembnejši,...

Kranj / torek, 19. januar 2021 / 17:37

Komunala umika rumene zabojnike

Komunala Kranj z eko otokov umika rumene zabojnike za odpadno embalažo. S tem se bodo vsaj letos izognili dvigu cen za to storitev, pojasnjujejo.

Šport / torek, 19. januar 2021 / 17:36

Dvojni naslov državne prvakinje Evi Urevc

Planica – V Planici so se pretekli konec tedna smučarski tekači merili za naslove državnih prvakov. V ženski članski konkurenci, kjer na startu ni bilo naše najboljše Anamarije Lampič, je bila tako...

Kronika / torek, 19. januar 2021 / 17:35

Hišne preiskave izvedli tudi na Gorenjskem

Policija je minuli četrtek na območju Gorenjske in Dolenjske izvedla več hišnih preiskav.