Pahor in Tonin pozivov Goloba nista upoštevala
Nezadovoljni zaradi veleposlanikov
Predsednik republike Borut Pahor je ta teden podpisal več ukazov o menjavah slovenskih veleposlanikov. Nekateri med njimi so po mnenju verjetnega mandatarja Roberta Goloba sporni, ker naj bi bili politično preveč povezani z aktualno vlado. V Gibanju Svoboda in v dosedanji opoziciji so zato Pahorja predhodno pozivali, naj z imenovanji počaka, Golob pa je v ponedeljek v posebni oddaji Studio 9. maj v Slovenskem mladinskem gledališču napovedal, da bo nova vlada, če predsednik republike teh pozivov ne bo upošteval, sprožila postopke za njihov odpoklic in menjavo. »Pričakujemo njegovo razumevanje tega, da vlada ne more izvajati zunanje politike z veleposlaniki, ki bi se temu upirali,« je dejal Golob in dodal, da gre za popolnoma legitimno potezo, ki jo lahko izvede katerakoli vlada. Pahor je sicer že februarja dejal, da bi bil odlog imenovanja kariernih veleposlanikov v okviru redne rotacije po njegovih ocenah neutemeljen in bi škodoval nemotenemu delu slovenske diplomacije in uveljavljanju zunanjepolitičnih interesov države v mednarodni skupnosti. Do konca avgusta naj bi na novo imenovali okoli petnajst veleposlanikov.
Tudi Tonin preslišal pozive
Obrambni minister Matej Tonin je v sredo, še isti dan, ko ga je za to pooblastila vlada, v Münchnu s predstavniki Organizacije za sodelovanje pri skupnem oboroževanju OCCAR podpisal memorandum o soglasju k programu Boxer, v okviru katerega Slovenija načrtuje nabavo 45 osemkolesnikov za skupno 343,4 milijona evrov. Sedanja vlada je v sredo tudi soglašala, da gredo finančne obveznosti nakupa v breme državnih proračunov od leta 2022 do leta 2026. Denar je sicer zagotovljen z zakonom o zagotavljanju sredstev za investicije v Slovenski vojski v letih od 2021 do 2026. Tonin je ob tem poudaril, da smo z današnjim podpisom končno tam, kjer bi morali biti pred 15 leti, so zapisali na spletni strani obrambnega ministrstva. »Slovenija dobiva vrhunska vozila, ki bodo namenjena nacionalni in kolektivni obrambi v okviru Nata,« je dodal minister, ki je memorandum podpisal kljub dejstvu, da so ga v verjetni novi vladni koaliciji pod vodstvom Roberta Goloba pozvali, naj memoranduma, po katerem bo OCCAR v imenu Slovenije podpisal pogodbo z dobaviteljem boxerjev, ne podpiše zaradi spremenjenih okoliščin v primerjavi z obdobjem, ko je bila odločitev o nakupu sprejeta. Golob je napovedal, da bodo uporabili vsa pravna sredstva, da svoje stališče uveljavijo.
Ustavno sodišče lani zelo obremenjeno
Predsednik ustavnega sodišča Matej Accetto je v torek predstavil poročilo o delu za leto 2021. Pri tem je poudaril visok pripad pobud in zahtev za ustavno presojo, kar sicer razume kot odraz zaupanja v delo sodišča in potrditev njegove vloge kot varuha ustavnosti, a hkrati tudi preti, da se bo ta vloga ohromila s podaljševanjem časa obravnave zadev. Ob tem je Accetto pojasnil, da je sodišče že izčrpalo notranje rezerve in pri postopkih optimiziralo svoje delovanje. Rešitev vidi v kadrovski okrepitvi v svetovalni službi, za kar pa bi potrebovali dodatne prostore, pri tem pa Accetta žalosti, da vlada v odmeri proračuna ni prisluhnila njihovim pobudam po dodatnih prostorih. Predlog finančnega načrta je sodišče predhodno že uskladilo s strokovnimi službami ministrstva za finance, vendar ga je vlada nato enostransko močno znižala, je povedal. Ustavno sodišče je sicer lani uspešno rešilo 1300 pobud in zahtev za ustavno presojo, še približno sto pa jim je ostalo. Dnevna obremenitev ustavnega sodnika je bila od pet do šest zadev. "Zadeve po naravi stvari postajajo vse kompleksnejše, najenostavnejša vprašanja ustavnega varstva so bila razrešena že v prvih letih delovanja ustavnega sodišča," je dejal Accetto.
Zapleti glede oklepnikov za Ukrajino
Nemški časnik Der Spiegel je pred dnevi poročal, da prihaja do zapleta pri uresničitvi dogovora med Slovenijo in Nemčijo, po katerem naj bi Slovenija dostavila Ukrajini svoje tanke sovjetske izdelave T-72, v zameno pa bi od Nemčije prejela njene oklepnike. Po poročanju Spiegla, ki se sklicuje na zaupne dokumente nemškega ministrstva za obrambo, je Slovenija predlagala krožno menjavo, po kateri bi stare oklepnike T-72 sovjetske izdelave dostavila Ukrajini, v zameno pa si želi nemške oklepnike Leopard 2, oklepnike Puma in kolesna oklepna vozila GTK Boxer. V Berlinu naj bi Sloveniji ponudili le precej stare oklepnike Marder in še starejše oklepnike Fuchs, na kar pa Slovenija naj ne bi pristala, so navedli v Spieglu.