Ropar bo šel na zdravljenje
Kranjsko sodišče je 26-letnega Roka Mežnariča zaradi ugotovljene neprištevnosti pri njegovem poskusu ropa poslalo na obvezno psihiatrično zdravljenje.
Kranj – Po pričanju sodnega izvedenca psihiatrične stroke, ki je v petek potekalo za zaprtimi vrati velike razpravne dvorane Okrožnega sodišča v Kranju, se je kranjska tožilka Olga Dobrin odločila, da v kazenskem postopku zoper obtoženega roparja Roka Mežnariča iz Kranja spremeni obtožni akt v predlog za izrek varnostnega ukrepa obveznega psihiatričnega zdravljenja in varstva v zdravstveni ustanovi. Čeprav je v končni besedi njegova zagovornica Nadi Voršič skušala sodišče prepričati, da je tožilstvo postreglo s premalo dokazi, ki bi zadostovali za obsodilno sodbo, je sodnica Marjeta Dvornik vseeno sledila navedbam tožilstva in mlademu Kranjčanu naložila obvezno psihiatrično zdravljenje in podaljšanje pripora zaradi ponovitvene nevarnosti. »Ocenjujem, da ima vaše dejanje vse elemente kaznivega dejanja ropa, ki je ostalo pri poskusu. Verjamem pa tudi mnenju sodnega izvedenca, da tedaj svojega ravnanja niste mogli imeti pod nadzorom in se niste zavedali njegovih posledic, tako da vaša kazenska odgovornost zaradi neprištevnosti ni podana,« je svojo odločitev razložila sodnica.
Šestindvajsetletni Mežnarič je bil obtožen, da je 20. oktobra lani med testno vožnjo s pištolo zagrozil prodajalcu in skušal ukrasti 30 tisoč evrov vreden BMW, a se mu je prodajalec uprl. Obtoženi se je ves čas branil, da je želel avtomobil le uporabiti za vožnjo do Brnika, kjer bi avto pustil na letališču, prav tako pa da prodajalcu ni zagrozil s pištolo. Po njegovih besedah je prodajalec le napačno razumel njegovo kretnjo, ko naj bi z roko segel v žep po cigarete. Tudi njegova zagovornica Voršičeva, za katero je sicer obtoženi sodnici dejal, da je ne sme upoštevati, je v končni besedi navedla, da omenjene pištole policisti niso nikdar našli, podvomila pa je tudi o verodostojnosti oškodovanca, ker se je kljub večkratnemu pozivom izmikal neposrednemu zaslišanju na sodišču, tako da so na koncu le prebrali njegovo izjavo, podano v preiskavi.
Obtoženi Mežnarič je ugovarjal tudi predlogu tožilke, da mu sodišče zaradi neprištevnosti naloži obvezno psihiatrično zdravljenje. »Se strinjam, da zdravljenje potrebujem, a ne v zdravstveni ustanovi, ampak doma,« je dejal. Njegov ugovor je izvenobravnavni senat tukajšnjega sodišča zavrnil. Tudi sodnica Dvornikova je v obrazložitvi svoje odločitve pojasnila, da zdravljenje na domu ne pride v poštev, saj obtoženi potrebuje strokovno pomoč. Koliko časa bo njegovo zdravljenje potrebno, pa se bo sodišče odločalo sproti – na vsake pol leta.