Mlada pesem poživlja
Kadar poje mladost, poje pomlad – je lahko začutila publika na šestem srečanju gorenjskih srednješolskih zborov, ki je sredi aprila potekalo na Gimnaziji Kranj. Na večeru gorenjske zborovske prihodnosti se je predstavila stotnija mladih pevk in pevcev.
Na koncertu Pesem mladosti so nastopili zbori Gimnazije Kranj, Gimnazije Škofja Loka, Gimnazije Jesenice in Biotehniškega centra Naklo.
Kranj – Srečanja gorenjskih srednješolskih zborov se je pred leti domislila profesorica matematike na Gimnaziji Kranj Barbara Kušar, sicer tudi sama zaprisežena pevka in ena tistih, ki poganja zborovsko udejstvovanje dijakov na šoli. Po petih izvedbah je zaradi epidemije sledil dvoletni premor, pred dnevi pa so se mlade pevke in pevci spet zbrali in si na celovečernem koncertu »izmenjali« vsak po nekaj pesmi, ki so jih zvadili v zadnjem obdobju, odkar so na šolah pevske vaje spet zaživele v polnem sijaju.
»Verjamem, da je bilo zadnji dve leti težko, verjamem pa tudi, da ste kljub temu skrbeli za dobro pevsko kondicijo in ste skupaj z zborovodji poskrbeli za super program ter za nocoj izbrali prave pesmi,« je v nagovoru dejal mag. Aljoša Brlogar, ravnatelj Gimnazije Kranj, ki je v polni večnamenski dvorani gostila tokratno srečanje. Prisotno občinstvo, še posebno pa pevsko mladež, je pozdravila tudi svetovalka za glasbeno umetnost na Zavodu RS za šolstvo dr. Inge Breznik s pohvalo vsem, ki niso nikoli izgubili motivacije za petje. »Vse izgubljene vaje boste pridobili nazaj, dobra novica pri tem je tudi, da je ministrstvo za šolstvo, kjer gojijo zborovsko petje, sistematiziralo delovno mesto zborovodje. Dijakinje in dijaki, vi pa samo še prepričajte učitelje, da boste imeli ne le enkrat, ampak dvakrat na leto tudi intenzivne vaje – saj so te preprosto 'dbest'.«
Tokrat se je predstavilo pet zborovskih sestavov iz štirih gorenjskih srednjih šol.
Za nagrado gromki aplavzi
Če je vedno duhoviti povezovalec programa Rok Škrlep, tudi nekdanji gimnazijec, v uvodu celotno dvorano pripravil, da je samo z delom rok in nog ustvarila dež, od rahlega škrebljanja do grmenja, je oblake takoj odgnal zbor Srednje šole in gimnazije BC Naklo pod vodstvom Roka Nemaniča. Dvajsetčlanski sestav je navdušil s tremi skladbami – belokranjsko ljudsko Pastirče mlado, čudovito balado in – roko na srce – tudi čustveno izvedbo pesmi skupine Mi2 Sladka kot med in pesmijo Tisti ljudje Rudija Bučarja. Nastop so popestrili tudi instrumentalisti s saksofonom, klavirjem, kitaro, cajonom …
Lep začetek je nadaljeval združeni Dekliški in Mladinski mešani pevski zbor Gimnazije Škofja Loka. Pod vodstvom Eve Jekovec oziroma Žige Kerta je zbor zapel skladbe I love, alas, I love Thee, belokranjsko Igraj kolo in klasiko Jubilate Deo, prisotne pa še posebej navdušil z energično izvedbo filmske Another day of sun iz hollywoodske uspešnice La La Land. Za nekaj minut smo se znašli v filmu.
Sledil je Dekliški zbor Janka Pribošiča Gimnazije Jesenice pod vodstvom Neže Križnar, v katerem sicer ta čas prepeva le devet dijakinj, večinoma iz prvega letnika. Izkazale so se z zimzeleno Mlado srce, domovinsko Lipa in skladbo Žitni klas.
Sledila sta oba domača zbora z Gimnazije Kranj. Najprej je svoj potencial pokazal fantovski zbor pod vodstvom Ane Bec z dolenjsko ljudsko Dober večer vam Bog daj, sodobno Bones in the ocean in še belokranjskima ljudskima Lepa Anka in Igraj kolo, za njim pa so sledile še dijakinje v dekliškem zboru. Dirigent Erik Šmid jih je najprej povabil k skladbi Caresse sur l'océan, zapele so filmsko Hail holy queen iz filma Nune pojejo, še posebno pa so navdušile v mehiški ljudski Las Amarillas, ki poleg večglasnega petja od pevk zahteva tudi druge zvočne elemente od ploskanja, tleskanja in vseskozi tudi ritmičnega gibanja.
Med zbori vsekakor izstopajo mladi pevski glasovi iz kranjske in škofjeloške gimnazije, saj na obeh šolah v zadnjih desetletjih načrtno gojijo zborovsko dejavnost. Zahtevnejši program in polifonija sta zanje pravilo. Navdušuje pa tudi glasbena vedrina in izvajalska zavzetost, ki odlikujeta zbor iz nakelske šole, prav tako pa je spodbudna želja in dobro delo z jeseniškimi gimnazijkami, ki bo v prihodnjih letih zagotovo obrodilo sadove.
V zaključku so vsi združeni zbori, stotnija mladih glasov, zapeli še dve zimzeleni, in sicer Srečen dan Tomaža Domicelja in Sonce pomladi Tadeja Hrušovarja v priredbi Tineta Beca, ter dokazali, da se nam za lepo zborovsko prihodnost na Gorenjskem ne gre bati.