Kamniški KIK gre v stečaj
Kaj bo s 110 zaposlenimi, začetimi posli in nevarnimi sredstvi, ki čakajo na uničenje, bo znano v tem tednu.
Kamnik – Čeprav se je o možnosti stečaja v KIK-u govorilo vse od pomladi in je – kot je povedal direktor Aleš Erbežnik – sklep sodišča vseskozi predstavljal grožnjo tekočemu poslovanju, je odločitev Okrajnega sodišča v Ljubljani, ki je minuli teden na podlagi predloga direktorja družbe GSA Joca Pečečnika odredilo začetek stečajnega postopka družbe KIK Kamnik, vodstvo družbe presenetila.
Aleš Erbežnik je pojasnil, da so v družbi vseskozi upali, da do stečaja ne bi prišlo, saj imajo naročil in dela dovolj ter proizvodnjo razprodano vsaj do marca 2010. Kritičen je predvsem do dela sodišč, ki naj bi bila glavni krivec za stečaj, saj v minulih letih iz njemu nerazumljivih razlogov dela niso opravila. Grega Erman, ki je bil imenovan za stečajnega upravitelja, se je v petek in ponedeljek že pogovarjal o primopredaji poslov. Za naša vprašanja še ni bil dosegljiv, je pa medijem že v petek sporočil, da čaka na ekonomsko analizo tistega, za kar direktor družbe zatrjuje, da je vredno nadaljnjega poslovanja. Če bodo rezultati nadaljevanja poslovanja upravičeni, bo sodišču predlagal, da dovoli nadaljevanje proizvodnje oziroma zaključek vseh tekočih poslov. Sporočil je še, da bo do konca tega tedna znano, kaj bo s 110 zaposlenimi in kakšna bo nadaljnja usoda podjetja.
Tudi zaposleni so začetek stečajnega postopka sprejeli z mešanimi občutki. »Vseskozi smo nekako vedeli, da bo do stečaja prej ali slej prišlo, seveda pa smo zaskrbljeni za svoje službe. Če bi do stečaja prišlo junija, ko je bil podan predlog, bi se stvari verjetno obrnile v pravo smer, zdaj pa ne vemo, kako bo. Družba nam še vedno dolguje približno dva milijona evrov prispevkov za pokojninsko zavarovanje. Želimo si, da bi lahko naprej delali, je pa stečaj dober za to, da se stvari končno razčistijo,« je povedal glavni sindikalist v KIK-u Stane Zobavnik.