Upreti se hitri modi
Na Gimnaziji Kranj so po dveh letih, ko dogodka ni bilo mogoče izpeljati zaradi covida-19, letos znova pripravili dobrodelno modno revijo še uporabnih rabljenih oblačil z naslovom DrugaRoka.
»Cenite svoje obleke, zašijte jih, če se strgajo, večkrat jih uporabite, ko vam niso več všeč, pa jih komu podarite. Predvsem pa ne kupujte oblačil, ki jih ne potrebujete.«
Kranj – Za modno revijo, katere izkupiček so v celoti namenili Centru Korak, so na Gimnaziji Kranj že dva tedna pred samim dogodkom zbirali stara, a še uporabna oblačila dijakov. Izmed teh so izbrali kose, ki so jih predstavili na modni pisti in so bili nato na voljo na dražbi. Po modni pisti so se v teh oblačilih sprehodili tako dijaki kot profesorji in celo ravnatelj Aljoša Brlogar.
Stara oblačila so kakovostnejša
Modno revijo so letos pripravili dijaki tretjega letnika mednarodne mature, v imenu katerih je zbrane nagovorila Alja Šlenc, ki je poudarila pomen ozaveščanja glede ponovne uporabe. Priznala je, da tudi sama rada posega po rabljenih oblačilih.
»Doma imam tudi živo zelene hlače, stare petdeset let, ki jih oblečem za pisanje testov.« Kot je razložila, so namreč stara oblačila udobnejša in zanimivejša, pogosto pa tudi kakovostnejša. »Najpomembneje pa je, da ne povzročajo škode okolju.« Ob tem je postregla s podatki, da tekstilna industrija porabi desetino vse vode, ki se uporablja v industrijskih obratih, z barvami pa onesnažujejo vodotoke. »Oblačila predstavljajo tudi 35 odstotkov mikroplastike v oceanih in deset odstotkov emisij ogljikovega dioksida.« Opozorila je še na en negativni vidik proizvodnje oblačil – premalo plačane zaposlene, ki delajo v neznosnih pogojih. »Z nekaj kosi iz trgovine z rabljenimi oblačili ne bomo rešili sveta, je pa pomembno, da se med mladimi vzpostavi želja po kakovosti. Stara oblačila so namreč kakovostnejša tudi zaradi tega, ker materiali še niso bili 'optimizirani', da bi bili čim cenejši.« Zato mlade poziva, naj se uprejo hitri modi. »Na leto se proizvode 62 milijonov ton oblačil, večino se jih zavrže. Zato cenite svoje obleke, zašijte jih, če se strgajo, večkrat jih uporabite, ko vam niso več všeč, pa jih komu podarite. Predvsem pa ne kupujte oblačil, ki jih ne potrebujete,« je še opozorila Alja Šlenc.
Izkupiček Centru Korak
Izkupiček modne revije so v celoti namenili Centru Korak. Po besedah direktorice Mateje Korošec bodo zbrani denar namenili za sofinanciranje nakupa terapevtske mize za delovno terapijo. Spomnila je, da je Center Korak ustanovila pred dvajsetimi leti, vanj pa se vključujejo osebe s pridobljeno možgansko poškodbo, in sicer tu nadaljujejo obravnavo po končanem bolnišničnem zdravljenju, »ko se poškodovana oseba in njegova družina soočijo z vsemi posledicami oziroma nepredstavljivo paleto težav, recimo že s tem, kako zavezati vezalke, skuhati kavo ali biti mama«. Ta čas je vključenih 53 oseb s pridobljeno možgansko poškodbo, za katere skrbi 30 zaposlenih.
»Za vsakega pripravimo individualni rehabilitacijski načrt, da bi dosegli kar najvišjo raven samostojnosti.« V njihovem zaposlitvenem centru pa je ta čas deset zaposlenih, ki so že končali rehabilitacijo.
Vesela je bila lepe geste kranjskih gimnazijcev, ki so jim namenili izkupiček modne revije. To je po njenem dokaz, da Gimnazija Kranj še vedno goji vrednote, ki se ne merijo z nazivi, denarjem ali položajem.