Živeti brez nasilja

Društvo za pomoč ženskam in otrokom žrtvam nasilja Varna hiša Gorenjske skrbi za tri programe, namenjene podpori žrtvam nasilja in ženskam v stiski.

Varna hiša Gorenjske (VHG) je program, ki je namenjen ženskam in otrokom žrtvam nasilja. V okviru programa ponujajo možnost umika pred nasiljem v varen prostor, podporo pri ozaveščanju o osebni situaciji, zaščito in podporo pri zavestnem spreminjanju lastnega življenja in razvijanju veščin za življenje. Hkrati jim nudijo tudi podporo po odhodu iz programa. »Naša naloga je tudi, da obveščamo strokovno in laično javnost o ničelni toleranci do nasilja,« pojasnjujejo odgovorni in dodajajo, da je bilo v lanskem letu v program vključenih 52 različnih uporabnikov, žensk in otrok, žrtev nasilja. V letošnjem letu je vključenih že 26. Nekaj več jih je klicalo, da potrebujejo pomoč in razmišljajo o odhodu iz nasilnega razmerja, a se kasneje za to (še) niso odločile. »To dejanje seveda terja veliko poguma, saj je treba zapustiti dom, ki so ga soustvarjale, in iti v neznano, čeprav veš, da je to trenutno edina in najboljša rešitev,« pravijo strokovnjaki, ena od uporabnic pa dodaja: »Če si neodločna in si ne znaš pomagati, pokliči 051 200 083.« Pokličete lahko od ponedeljka do četrtka od 8. do 18. ure in v petek od 7. do 13. ure.

Varen prostor

Program Materinski dom Gorenjske je namenjen nosečnicam, ženskam z otroki in brez njih, ki so v težki življenjski situaciji. Namestitev v program omogočajo tudi ženskam po zaključenem programu v Varni hiši. V okviru programa uporabnikom nudijo prostor, zaščito, podporo, strokovno pomoč in zagovorništvo. Zagotavljajo jim varen prostor, podporo in učenje ter razvijanje socialnih veščin.

Lani je bilo v program vključenih 27 različnih uporabnikov (žensk in njihovih otrok), v letošnjem letu pa je devet takšnih, ki v materinskem domu bivajo dlje časa. Za vse, ki ste v stiski in ne veste kam, sporočajo, da pokličete na 031 688 805.

Brezplačna strokovna pomoč

Pomemben program je tudi tako imenovani program CIS – Center za informiranje in svetovanje za žrtve nasilja na Gorenjskem. Ta je namenjen polnoletnim uporabnicam in uporabnikom. S soglasjem staršev nudijo pomoč tudi mladoletnim osebam, ki doživljajo različne vrste nasilja. Uporabnikom nudijo informacijske, razbremenilne, psihosocialne in svetovalne razgovore in jih informirajo o možnih oblikah pomoči. Uporabnikom nudijo tudi spremstvo do različnih služb, strokovnjakov in po potrebi izvajajo zagovorništvo.

Lani je bilo v program vključenih 95 različnih uporabnikov, letos pa že več kot štirideset. Strokovno pomoč nudijo brezplačno, čas delovanja pa so prilagodili potrebam uporabnikov. V centru se lahko oglasite v ponedeljek in torek od 13. do 19. ure, sreda, četrtek in petek pa od 8. do 15. ure. Za točen termin se lahko dogovorite po telefonu: 030 380 380 ali pišete na mail cis.gorensjke@siol.net.

»Veliko uporabnikov nam reče, da jim je žal, da niso prej izvedeli za nas, saj bi jim bilo še lažje pri reševanju njihove situacije. Zato je pomembno, da ne odlašamo, ko potrebujemo pomoč,« dodajajo v kolektivu Društva za pomoč VHG.

Izvedbo programov finančno podpirajo ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti, vseh 18 gorenjskih občin ter Fundacija invalidskih in humanitarnih organizacij, donatorji in sponzorji.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / nedelja, 10. julij 2016 / 13:06

Nevihtna noč

Nevihtna noč je prvo fotografijo poimenoval naš bralec Dejan Košir, ki je v torek proti večeru v objektiv lovil strele, ki so vsake toliko časa razparale nebo. In tako je nastala tudi ta f...

Objavljeno na isti dan


Splošno / četrtek, 6. marec 2008 / 07:00

Fit tudi v tretjem življenjskem obdobju

Staranje je neizogiben biološki proces, ki doleti vsakogar. Mnogi so mnenja, da je v starosti za gibanje prepozno. Nikoli ni prepozno, za šport in rekreacijo to drži kot pribito. Vsak človek se mora z...

Splošno / četrtek, 6. marec 2008 / 07:00

Kserostomija - suha usta

Kserostomija je strokovno ime za suha usta (grško: xeros - suh, stoma - usta) in stanje, ko bolniki nimajo dovolj sline. Lahko je prehodna ali trajna. Nastane zaradi zmanjšanega ali popolnega prenehan...

Splošno / četrtek, 6. marec 2008 / 07:00

Župan v šolskih klopeh

Šolskega parlamenta se je udeležil tudi jeseniški župan Tomaž Tom Mencinger.

Splošno / četrtek, 6. marec 2008 / 07:00

Z Rozo za kulturni praznik

Osnovno šolo Koroška Bela je obiskal Andrej Rozman - Roza. Učenci pa so pripravili Tv-dnevnik z novicami iz Prešernovih časov.

Splošno / četrtek, 6. marec 2008 / 07:00

Okolje gradi mostove

Dijaki jeseniške gimnazije že tretje leto sodelujejo v mednarodnem projektu Okolje gradi mostove. V njem se skupaj z nemškimi partnerji iz kraja Bad Bergzabern seznanjajo z okoljevarstveno proble...