Prebežniki vstopajo na trg dela
Na Zavodu za zaposlovanje se prijavljajo prvi begunci iz Ukrajine, ki se tako pridružujejo tujcem, ki jih v pomanjkanju domače delovne sile zaposlujejo podjetja.
Kranj – Slovenska podjetja se že dlje časa srečujejo s pomanjkanjem delovne sile, zato so se marsikje zatekli k zaposlovanju tujcev. Tem se v zadnjem času pridružujejo že tudi prvi delavci, ki so pred vojno zbežali iz Ukrajine.
V ta namen so denimo na Zavodu za zaposlovanje že pripravili informativno spletno stran, ki tako v slovenskem kot v ukrajinskem jeziku podaja informacije o možnostih za delo pri nas za razseljene osebe iz Ukrajine kot tudi za delodajalce, ki jih želijo zaposliti.
Svet Evropske unije je v začetku marca sprejel direktivo o začasni zaščiti, ki ukrajinskim beguncem zagotavlja enoten status in pravice v Evropski uniji, na podlagi tega pa je tudi Slovenija sprejela sklep, ki je začel veljati 10. marca.
Kot so nam sporočili z Zavoda za zaposlovanje, se je od takrat pa do sredine prejšnjega tedna, ko so nam posredovali podatke, v evidence zavoda prijavilo 18 oseb s statusom začasne zaščite, od tega so se tri prijavile na uradih za delo v gorenjski regiji.
Kot dodatno pojasnjujejo na zavodu, v primeru državljanov Ukrajine, ki so se po začetku vojne prijavili v evidencah Zavoda, govorimo o osebah z začasno zaščito, njihov status pa se razlikuje od beguncev in oseb s subsidiarno zaščito, ki jim je bila podeljena na podlagi zakona o mednarodni zaščiti.
»Tako osebe z začasno zaščito kot osebe s priznano mednarodno zaščito pridobijo pravico do prostega dostopa na trg dela v Sloveniji. To pomeni, da se v Sloveniji lahko zaposlujejo pod enakimi pogoji kot slovenski državljani. Enako velja ob prijavi na Zavodu za zaposlovanje, kjer imajo pod enakimi pogoji pravico do kariernega svetovanja in vključevanja v ukrepe aktivne politike zaposlovanja. Za zaposlitev v Sloveniji osebe z začasno zaščito torej ne potrebujejo enotnega dovoljenja za prebivanje in delo, kar sicer velja za državljane tretjih držav, ki želijo vstopiti na trg dela v Sloveniji,« še dodajajo na Zavodu za zaposlovanje.
Po podatkih zavoda je bilo sicer od januarja do marca ukrajinskim državljanom izdanih 98 soglasij k enotnemu delovnemu dovoljenju za prebivanje in delo, v celotnem lanskem letu pa denimo 379 in deset delovnih dovoljenj.