Koncesije ne morejo prekiniti
Na Občini Jesenice so pripravili odgovore na deset zahtev, izglasovanih na zboru občanov glede ogrevanja. Zahteve po prekinitvi koncesijske pogodbe s podjetjem Enos OTE ni mogoče upoštevati.
In kaj o pojasnilih občine menijo v Civilni iniciativi Jeseničani za Jesenice in boljši jutri? Damir Karagić nam je povedal, da se sestanejo danes, ko se bodo tudi dogovorili o morebitnih nadaljnjih korakih.
Jesenice – Na Jesenicah je sredi marca potekal zbor občanov zaradi problematike visokih cen ogrevanja. Takrat so občani izglasovali deset zahtev, ki so jih naslovili na občinsko upravo oziroma župana.
Že na zboru je župan Blaž Račič napovedal, da bo občinska uprava v skladu s 74. členom statuta zahteve obravnavala in pripravila pojasnila, ali jih je mogoče upoštevati ali ne. Zdaj so jih pripravili, in kot izhaja iz zapisanega, večine zahtev občanov ni mogoče upoštevati, nekatere pa že uresničujejo.
Ena glavnih zahtev civilne iniciative Jeseničani za Jesenice in boljši jutri je bila, da naj župan in občinska uprava takoj začneta postopek razveljavitve koncesije s podjetjem Enos OTE. Na Občini Jesenice so pojasnili, da zahteve ni mogoče upoštevati, saj bi okrog devet tisoč občanov tako lahko ostalo brez ogrevanja. Poleg tega bi to za občino lahko pomenilo, da bi koncesionarju morala povrniti stroške, škodo ter izgubljeni dobiček, imela bi sodne stroške.
»Z morebitnim enostranskim razdrtjem pogodbe se tudi ne bi izognili izvoru nastalih težav, ki izhajajo iz enormnih podražitev energentov na svetovnem trgu,« so poudarili na Občini Jesenice. Tako tudi ni mogoče uresničiti zahteve, da distribucijo toplote prevzame javno komunalno podjetje Jeko.
So pa že začeli uresničevati zahtevo, po kateri naj takoj začnejo postopek revizije odloka o podelitvi koncesije. Kot so pojasnili na Občini Jesenice, bo revizijo v prihodnjih mesecih opravil nadzorni odbor občine, sklep o tem je bil že sprejet.
Začeli so pripravljati lokalni energetski koncept, kar so zahtevali občani, prav tako so delno uresničili še eno zahtevo in začeli iskati dolgoročne rešitve za zagotovitev cenejšega ogrevanja, tudi z iskanjem dodatnih virov energije.
Občani so na zboru tudi zahtevali, naj občina pripravi pravilnik o subvencioniranju cene daljinskega ogrevanja in na ta način pomaga občanom.
A kot so pojasnili na občini, te zahteve ni mogoče upoštevati. Če bi subvencionirali samo stroške občanov, priklopljenih na sistem daljinskega ogrevanja, bi namreč to pomenilo pozitivno diskriminacijo.
Zaradi podražitve cen ostalih energentov se namreč draži ogrevanje tudi za občane, ki niso priklopljeni na daljinsko ogrevanje, temveč se ogrevajo z drugimi viri.
Obširna pojasnila Občine Jesenice na vsako od desetih zahtev zbora občanov so sicer objavljena na občinski spletni strani.