Orgle šele zdaj polno zvenijo
V cerkvi sv. Martina na Bledu so v začetku februarja blagoslovili obnovljene Milavčeve orgle. Ivan Milavec jih je izdelal leta 1910, na podlagi tega projekta pa so mu nato zaupali izdelavo orgel v ljubljanski Stolnici.
Bled – »Ena prvih stvari, ki so me pričakale ob prihodu na Bled pred šestimi leti, je bilo tudi vabilo blejskih organistov, da si skupaj ogledamo impozantne orgle v blejski farni cerkvi, ki so bile nujno potrebne obnove,« je ob zdaj že obnovljenih orglah spomnil župnik Janez Ferkolj. Zato so se takoj lotili priprave projekta obnove, z obnovo pa so dejansko začeli aprila lani in jo v slabem letu tudi končali. Za izvajalca so na javnem razpisu izbrali orglarsko delavnico Kolar iz Dramelj pri Celju.
Obnova je bila po besedah Janeza Ferkolja zelo zahtevna, saj so orgle zelo občutljiv instrument, ki se odziva na temperaturo in vlago v prostoru. Instrument je bilo treba najprej očistiti, obnovili so piščali in zamenjali nekatere mehanske dele. Lesene dele so zaplinili, da bi jih zaščitili pred črvivostjo. »Instrument so tudi na novo uglasili, njegova intonacija je zdaj višja, tako da zveni bolj svetlo,« je razložil Ferkolj. Po mnenju strokovnjakov orgle šele zdaj polno zvenijo, doslej naj sploh ne bi delovale v polnosti. Sočasno so obnovili tudi kor, kjer so zamenjali tlake in celotno električno napeljavo, uredili so dodaten prostor za orkester. »Po novem imamo enega največjih korov v Sloveniji, na Gorenjskem pa je sploh največji,« je ponosen Ferkolj. Obnovo je zasnovala arhitektka Mateja Kavčič. Obnova orgel je bila tako skupaj z obnovo kora in ozvočenja ter novo opremo vredna okrog 126 tisoč evrov, od tega so farani zbrali približno polovico potrebnih sredstev. Orgle bodo še naprej v prvi vrsti služile kot bogoslužni instrument, velik pomen pa namenjajo tudi kulturi, je poudaril Ferkolj. Tako so v cerkvi že v preteklosti gostili številne instrumentalne in zborovske koncerte, zdaj so za to ustvarili še boljše pogoje. »Za gostovanje v naši farni cerkvi se zanimajo tudi zbori iz tujine. Nastop sta že napovedala dva zbora iz Amerike in zbor iz Anglije,« je pojasnil Ferkolj.
Pozornost bodo v župniji zdaj znova usmerili v Blejski otok, kulturni spomenik državnega pomena. Pred leti je država obnovila znamenito otoško stopnišče, veliko je v obnovo objektov že vložila tudi župnija Bled s pomočjo družbe Blejski otok. Med drugim so pred časom uredili kanalizacijo, zdaj pa jih čaka nov izziv, obnova otoške cerkve. Najprej so se po konservatorskem načrtu v sodelovanju s številnimi strokovnjaki lotili obnove notranjosti. »Vsaj v grobem naj bi dela končali do konca maja, ko bo notranjost znova zasijala, v celoti pa naj bi obnovo končali do konca leta,« je pojasnil Ferkolj. Obnovo bodo v celoti financirali iz lastnih sredstev. Kljub obnovi cerkve ne bodo zaprli za javnost, obiskovalci bodo ves čas imeli dostop tudi do zvončka želja. »Le malce več potrpežljivosti bo najbrž potrebno ob obisku cerkve,« je ob tem še dejal Ferkolj.