Češko in slovensko
Gorski lepotici, eni najstarejših in še vedno v prvotni obliki ohranjenih planinskih koč na Slovenskem Češki koči na Spodnjih Ravneh, so se poklonili z upodobitvijo njene zgodbe in zgodbe češko-slovenskega prijateljstva na filmski trak. Dvorana Korotan na Jezerskem je tako v soboto gostila premiero dokumentarnega filma Češka koča in češko-slovensko sodelovanje.
Omenjeni film je dan prej doživel predpremierno že v Ljubljani na Gospodarskem razstavišču v sklopu sejma Alpe – Adria. Bil je dobro sprejet s strani občinstva, na Jezerskem pa ravno tako.
Uvodni nagovor sta pred začetkom filma imela na Jezerskem župan Jezerskega Andrej Karničar, ki v filmu tudi nastopa, in predsednik Planinske zveze Slovenije Jože Rovan. Župan ni skrival veselja in odkrito priznal, da je ganjen, da so se ljudje premiere udeležili v tako velikem številu.
Julijske in Kamniško-Savinjske Alpe so bile priljubljen cilj čeških planincev, zato so leta 1897 v Pragi ustanovili svoje društvo, podružnico takratnega Slovenskega planinskega društva (SPD). S tem so povezave med slovenskimi in češkimi planinci postale še tesnejše. Leta 1900 je češka podružnica zgradila Češko kočo, ki je vse do danes najvidnejši pomnik tega sodelovanja. Dokumentarno-igrani film Češka koča in češko-slovensko sodelovanje prikazuje to sodelovanje vse od ustanovitve češke podružnice SPD do praznovanja 120-letnice Češke koče na Spodnjih Ravneh. Film je nastal po zamisli predsednika češke podružnice SPD – 2017 Ladislava Jiráska, publicista, urednika in zbiralca zgodovinskega gradiva ter velikega prijatelja Slovenije, ki se podpisuje tako pod režijo in scenarij kot tudi pod komentar. V filmu, ki se ga avtor loteva zelo kronološko, je nekaj prizorov zaigranih, predstavljenih je veliko izvirnih dokumentov in predmetov iz obdobja med letoma 1898 in 1914, vključeni pa so tudi arhivski posnetki iz zadnjih desetletij.
Ladislav Jirásko je Jezersko prvič obiskal že konec 70-ih let prejšnjega stoletja. Od leta 2015 pa še večkrat, prav z namenom, da pridobi čim več gradiva za svoj film. V njegovem arhivu so se tako začeli nabirati zgodovinski dokumenti, razglednice, pisma, objavljeni članki ... Že od začetka so ga namreč v čudovitih slovenskih gorah zanimale tudi zgodovinske povezave med češkimi in slovenskimi planinci.
Avgusta 2019 so potem posneli prve kadre Kamniško-Savinjskih Alp, a je prisotnost novega koronavirusa ohromila življenje in zaustavil se je tudi omenjeni projekt. Predlansko leto so bili posneti še zadnji kadri igranih prizorov in dokončana montaža zbranega gradiva, luč sveta pa je film slavnostno ugledal letos.
Na Jezerskem se je občinstvo v dvorani z dolgim in bučnim aplavzom zahvalilo prav vsem ustvarjalcem in sodelujočim v filmu, podpornikom projekta in sponzorjem, z velikim odobravanjem pa je pozdravilo tudi vrhunec večera, ko je župan Andrej Karničar Jirásku podelil priznanje župana za njegov izjemen prispevek pri oživljanju in ohranjanju sodelovanja s češkimi in jezerskimi planinci ter promocijo Češke koče pri nas kot tudi na Češkem. Režiser se je zahvalil za čast, ki so mu jo izkazali na Jezerskem, v upanju, da se bo sodelovanje ohranilo in le še okrepilo.