Budno spremljajo razmere
Podjetja, ki so prisotna na Ruskem trgu, iščejo rešitve za čim bolj nemoteno poslovanje, razmere zaradi vojne v Ukrajini pa budno spremljajo tudi drugod.
V minulem letu so slovenska podjetja v Rusijo izvozila za 854 milijonov evrov blaga, uvozili pa smo ga za 352 milijonov evrov.
Težave zaradi omejitve poslovanja nekaterih ruskih bank v Heliosu premoščajo s preusmeritvijo na druge banke.
Kranj – Včeraj je minil že tretji teden od začetka ruske invazije v Ukrajini. Evropska unija pa je v teh dneh sprejela že četrti sveženj sankcij zoper Rusijo. Sankcije in ostalo dogajanje, povezano z vojno v Ukrajini, pa negativno vplivajo tudi na poslovanje slovenskih podjetij, ki so prisotna na ruskem trgu in se sedaj prilagajajo spremenjenim razmeram. Več kot 140-milijonski trg je namreč tudi za slovenska podjetja precejšnjega pomena. Po podatkih portala Izvozno okno Javne agencije Spirit Slovenija se vrednost blagovne menjave med državama v zadnjih letih giblje okoli 1,2 milijarde evrov, pri čemer je pomemben presežek slovenskega izvoza nad uvozom. V minulem letu so slovenska podjetja v Rusijo izvozila za 854 milijonov evrov blaga (od tega 39 odstotkov farmacevtskih proizvodov), uvozili pa smo ga za 352 milijonov evrov.
Poslovanje še mogoče
Med podjetji, ki poslujejo z Rusijo, je tudi Kansai Helios, ki deluje tudi na območju širše Gorenjske. Ob eskalaciji razmer so ustavili vse odpreme v Rusijo in Ukrajino. Kot pravijo, imajo sicer v obeh državah proizvodni enoti, prodaja na ruskem in ukrajinskem trgu pa predstavlja deset odstotkov celotne prodaje skupine. »Vsa prodaja naših podjetij iz Evrope v Rusijo poteka v evrih. Prodaja našega podjetja v Rusiji pa je seveda nominirana v rubljih, saj je to edina valuta, v kateri so možne transakcije znotraj Rusije, vendar imamo tudi v tem primeru določene valutne klavzule, ki zmanjšujejo valutna tveganja. Izvozno poslovanje v Rusijo imamo zavarovano preko zavarovalnice po pogojih pred krizo,« so nam pojasnili.
Dodajajo še, da imajo zaradi omejitve poslovanja oz. sankcij nekaterih bank nekateri njihovi partnerji težave pri izvajanju operacij s tujino. »Težave trenutno premoščajo s preusmeritvijo poslovanja na druge banke, ki niso predmet sankcij, kar terja določen čas, vendarle pa je poslovanje s tujino še vedno mogoče.« Dogajanje glede blokade ruskih bank v sistemu Swift sicer skrbno spremljajo, in kot pravijo, bi lahko širitev nabora ali popolna blokada ruskih bank pomembno vplivala na plačila iz te države.
Kriza v Ukrajini vpliva tudi na evropski trg. Gospodarstvenike predvsem skrbi zanesljivost oskrbe z energijo, ob že tako pereči energetski krizi, ki jo spremljamo v zadnjih mesecih. Poslovanje podjetij na evropskih trgih pa za zdaj vendarle poteka dokaj nemoteno.
S Skupine SIJ so nam sporočili, da se kljub geopolitičnim kriznim razmeram na evropskem trgu trend novih naročil ne zmanjšuje. »Stanje naročil v vseh jeklarskih programih je ugodno in proizvodne zmogljivosti v vseh družbah Skupine SIJ so polno zasedene do konca aprila. Na nekaterih programih, kot so na primer nerjavna debela pločevina v SIJ Acroniju, pa celo do julija,« so zapisali. Dodajajo pa, da občutno višje cene surovin in energentov ter nestabilne situacije na nabavnem trgu surovin zahtevajo premišljeno sprejemanje ustrezne politike oblikovanja prodajnih cen njihovih jeklarskih izdelkov in previdnost pri sprejemanju novih naročil. »Dnevno spremljamo dogajanje na evropskem in globalnem trgu, naši prodajniki so redno v stiku s ključnimi kupci, da skupaj poiščemo obojestransko ugodno rešitev in tudi tokrat dokažemo, da smo zanesljiv poslovni partner,« pravijo v SIJ.