Nova knjiga Milene Miklavčič

Začinjeno z zgodbo

Kuharske prismodarije za pobalinčke in babice je svojo prvo »kuharsko« knjigo naslovila žirovska pisateljica Milena Miklavčič. V njej je zbranih 39 zgodb, vsaka pa je povezana z receptom za jedi, ki jih babice – ali pa dedki, starši ... – lahko pripravljajo z otroki.

Vas zanima, kako se lahko vnuki v kuhinji, nedaleč stran od babičinega naročja, naučijo življenjskih modrosti ter pomembnih vrednot, ki jim pomagajo, da v času odraščanja bolje razumejo sebe in tudi druge? Vzemite v roke knjigo Kuharske prismodarije za pobalinčke in babice, pravi Milena Miklavčič, ki se je odločila, da bo svojim vnukom namesto nepotrebnih pridig, ki gredo skozi eno uho noter, skozi drugega pa ven, raje podarila knjigo zgodb o njihovih skupnih doživetjih.

Dogajanje v knjigi Kuharske prismodarije za pobalinčke in babice je postavljeno v njeno kuhinjo, v kateri je po besedah Milene Miklavčič ves čas zelo živahno, saj pod isto streho bivajo kar tri družine. »Babičina kuhinja je redko pospravljena v 'nulo'. Po navadi se po kotih valjajo igrače, skrbno oko pa hitro opazi, da je nekdo po tleh raztresel moko ali riž. A to ni pomembno! Pomembni so trenutki, ki vnuke in babice (ter dedke, seveda!) povežejo med seboj! Vezi, ki se pri tem stkejo, trajajo vse življenje!« Zdi se ji pomembno, da svoje vnuke uči, da znajo poskrbeti zase, tako kot je to že prej učila njihove starše. »Pa ne samo, da si znajo kaj skuhati, ampak tudi pospraviti za sabo in znati ločiti dobro od slabega in se včasih tudi postaviti v kožo nekoga, ki ga na prvi pogled mogoče ne razumeš, da nikomur ne delaš krivice. Babice imamo za to čas in izkušnje.« Zgodbam iz kuhinje pa je dodala tudi recepte, že večkrat preizkušene z njenimi vnuki. Ti so pomagali izbrati tudi zanimiva poimenovanja za recepte, kot so: Juha Sneguljčica, Puding tete Jane, Jetrna pašteta za mlade sladokusce, Pehtine čirule čarule ... Da kateremu od vnukov ne bi naredila krivice in bi se v knjigi pojavil manj pogosto kot drugi, pa je vse njihove prigode strnila v dveh likih: Malem in Šefici.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gorenjska / torek, 5. julij 2011 / 07:00

Gorenjski glas

Gorenjski glas, 5. julij 2011, št. 53

Objavljeno na isti dan


Kranj / ponedeljek, 1. september 2008 / 07:00

Varne šolske poti so skrb vseh

Ukrepi za večjo prometno varnost otrok se ponavadi začnejo šele nekaj dni pred začetkom šolskega leta, poostren policijski nadzor v prvih dveh tednih.

Gorenjska / ponedeljek, 1. september 2008 / 07:00

Vozni redi so prilagojeni

V avtobusnem in železniškem prometu so pripravljeni na začetek šolskega leta. Odhode avtobusa so prilagodili tudi za Srednjo biotehniško šolo v Strahinju.

Škofja Loka / ponedeljek, 1. september 2008 / 07:00

Študenti po znanje v tujino

Študenti se v zadnjih letih vse pogosteje odločajo za šolanje, študij ali prakso v tujini. Med njimi sta tudi Tomaž Draksler in Tina Stanovnik iz Škofje Loke.

Gorenjska / ponedeljek, 1. september 2008 / 07:00

Prvošolčki se veliko naučijo

"Za vstop v šolo je najbolj pomembna otrokova samostojnost in delovne navade, bolj kot to, ali zna pisati in računati," pravijo učiteljice, ki bodo v ponedeljek prvošolčke sprejele na OŠ Ivana Groharj...

Gorenjska / ponedeljek, 1. september 2008 / 07:00

Za enega šala, za drugega žalitev

Obredi, povezani s sprejemi prvošolcev v srednjih šolah, so po mnenju nekaterih lahko zelo nasilni in žaljivi.