Bo četrti val res najhujši?
Jeseni bo verjetno najnapornejši del epidemije covida-19, opozarja zdravstveni minister Janez Poklukar, vendar pa, kot dodaja, imamo vzvod, da to preprečimo s cepljenjem. V Nacionalno strategijo cepljenja proti covidu-19 so vnesli tretji odmerek cepiva. Vlada je določila dejavnosti, za katere bo stroške testov kril proračun.
Ljubljana – Vlada je na dopisni seji med drugim izdala Uredbo o spremembah in dopolnitvah Uredbe o izvajanju presejalnih programov za zgodnje odkrivanje okužb z virusom SARS-CoV-2. Minister za zdravje Janez Poklukar je na današnji novinarski konferenci povedal, da bodo iz državnega proračuna zagotovljena sredstva za samotestiranje učencev zadnje triade osnovne šole in za dijake, ki naj bi se z začetkom novega šolskega leta samotestirali doma. Hitre teste bodo učenci in dijaki lahko dvignili v lekarnah s svojo zdravstveno kartico, v naslednjem tednu naj bi povedali, od katerega dneva naprej bo to mogoče.
Država bo krila stroške testiranja zaposlenih v zdravstvu, socialnovarstvenih zavodih, dejavnostih vzgoje in izobraževanja, vključno z visokošolsko dejavnostjo. Stroške testiranja bo krila tudi vsem, ki izvajajo storitve ali prodajo blaga, organizirajo prireditve ter izvajajo vzgojo in izobraževanje na področju verske svobode. Za omenjene skupine bo zadostno tedensko testiranje. Medtem ko hitri testi pri prehajanju meje in dostopu do storitev ter kulturnih prireditev še vedno veljajo 48 ur. Morebitne spremembe, o katerih se še dogovarjajo, naj bi veljale po šestem septembru.
Minister Poklukar je poudaril, da se cepljenim ne bo treba samotestirati. Če pa cepljeni dobite simptome prehlada, čim prej o tem obvestite osebnega zdravnika in čim hitreje opravite PCR-test, svetuje minister.
Za koga bo tretji odmerek?
Vlada je nekoliko spremenila Nacionalno strategijo cepljenja proti covidu-19, v katero so vnesli tretji oziroma poživitveni odmerek cepiva proti covidu-19. Kot je pojasnil minister Poklukar, bo po priporočilih svetovalne skupine za cepljenje tretji odmerek najprej namenjen imunsko oslabljenim osebam, teh je v Sloveniji od dva do tri odstotke. Povedal je, da v tem času potekajo strokovne razprave, kdaj začeti s tretjim odmerkom. Po cepljenju imunsko oslabljenih oseb pa naj bi bili za tretji odmerek na vrsti stanovalci domov za starejše, zaposleni v zdravstvu, socialnem varstvu, šolstvu in starejši od šestdeset let. Cepiva je v državi za zdaj dovolj, je dodal minister.
V strategijo je po priporočilih stroke dodano tudi, da cepljenim osebam ob rizičnem stiku ne bo treba v karanteno, in sicer v obdobju devetih mesecev po polnem cepljenju.
Znova se odpira covidni oddelek na Golniku
Minister Poklukar je ponazoril, da smo imeli pred tednom dni 42 hospitaliziranih covidnih bolnikov, od tega sedem v intenzivni negi, danes je hospitaliziranih 54 covidnih bolnikov, od tega 12 v intenzivni negi. V ponedeljek se bosta znova odprla covidna oddelka v Splošni bolnišnici Celje in na Kliniki Golnik.
Intenzivna rast števila okuženih
»Situacija je verjetno mnogo bolj resna, kot si ta trenutek upamo priznati.« Četrti val je po ministrovih besedah tukaj in se nam bo v jeseni in pozimi zgodil v velikem obsegu. Trenutno smo namreč že v fazi intenzivne rasti okuženih, zaradi kužnosti različice delta pa bo v jeseni praktično vsak prebivalec prišel v stik z virusom. »Tudi tisti, ki smo covid-19 preboleli ali smo cepljeni, vendar pa imamo mi razvita protitelesa, kar pomeni, da bo potek bolezni zelo blag ali brez simptomov. Še vedno je velika množica necepljenih ali tistih, ki počasi izgubljajo imunski status, ker je od prebolelosti preteklo več kot šest mesecev.«
Jeseni bo po ministrovih besedah verjetno najnapornejši del epidemije z vidika duševnega zdravja in psihičnih obremenitev. »Kot družba in ljudje ne smemo dopustiti, da nas to razdvaja. Samo s sodelovanjem in zaupanjem, kompromisom, vzajemnim spoštovanjem bomo lahko znova zadihali. Imamo vzvod, imamo cepivo, moramo ga uporabiti.«
Trenutno imajo tudi v petih domovih za starejše okužbe s koronavirusom med stanovalci, a kot je dejal minister Poklukar, pri nobenem ne gre za težji potek bolezni, ker so stanovalci precepljeni. »To je zgled dobre prakse, kako se obvladuje epidemija.«
V novo šolsko leto po modelu B
Državni sekretar na ministrstvu za izobraževanje, znanost in šport Damir Orehovec je na novinarski konferenci sporočil, da je pedagoška stroka pripravljena na novo šolsko leto in da so za izvajanje in organizacijo pouka načrtovani štirje modeli – glede na epidemiološko situacijo. Nekoliko so jih posodobili in bodo zajeti tudi v publikaciji, ki jo bodo predstavili prihodnji teden na konferenci ravnateljev. Novo šolsko leto se bo začelo tako, kot se je končalo prejšnje. Po modelu B, v šolskih učilnicah in vrtčevskih igralnicah. Državni sekretar je pozval k doslednemu upoštevanju higienskih ukrepov, pogoja PCT in k cepljenju.