Učenci OŠ Staneta Žagarja iz Kranja so raziskovali odpadke v kanjonu Kokre. / Foto: Gorazd Kavčič

»Lovili« odpadke

V okviru mednarodnega projekta skupnostne znanosti Pirati plastike slovenski otroci skupaj z nemškimi in portugalskimi raziskujejo plastične odpadke in odkrivajo raven onesnaženosti.

Vodenje slovenske misije proti plastičnemu onesnaževanju je skupaj z Morsko biološko postajo Piran Nacionalnega inštituta za biologijo in Inštitutom RS za vode prevzelo društvo Ekologi brez meja. Odziv slovenskih pedagogov na projekt je presegel njihova pričakovanja, saj se jih je predstavitve projekta udeležilo več kot dvesto, prav tako so takoj zapolnili prijave na vzorčenje. Pri projektu je v maju in juniju sodelovalo petdeset osnovnih šol iz vse Slovenije. Otroci in dijaki so v manjših skupinah skupaj z mentorji ob slovenskih rekah raziskovali plastične odpadke in odkrivali raven onesnaženosti z makro- in mikroplastiko.

Med njimi so bili tudi učenci OŠ Staneta Žagarja iz Kranja. »V sedmem razredu smo imeli v letošnjem šolskem letu vodilno temo o umetnih masah, zato se mi je zdel ta projekt dobra nadgradnja tega, kar smo spoznavali v šoli,« je razložil učitelj tehnike Marko Popit. Sredi junija se je tako skupaj s 14 učenci odpravil v kanjon Kokre, kjer je ena skupina z gosto mrežo lovila mikroplastiko v vodi, dve skupini učencev pa sta pobirali odpadke v obrežnem pasu. Skupaj so pregledali območje na razdalji približno sto metrov, je pojasnil Popit. »Na obrežju smo pobrali vse smeti, ki smo jih našli, in izločili plastiko. Veseli smo bili, da je bilo odpadkov zelo malo, vsega skupaj se jih je nabralo za okrog tri kilograme in pol.« Med njimi je bilo precej pločevink in cigaretnih ogorkov ter nekaj stekla in embalaže. Tudi skupina, ki je lovila delce mikroplastike v vodi, je bila zelo zadovoljna z rezultati, saj je v približno eni uri mimo priplavalo zelo malo odpadkov, v mrežo se je ujelo predvsem odpadno vejevje in le malo plastike. »Vse odpadke smo nato ločeno odložili v koše za odpadke,« je še dejal Popit.

Rezultate zbirajo na enotnem portalu projekta, katerega cilj je širitev na raven celotne Evropske unije, da bodo prav vsi mladi lahko odigrali svojo vlogo v boju proti onesnaževanju s plastiko v uniji in zunaj nje, so še dodali v društvu Ekologi brez meja. V sklopu projekta so nastala tudi učna gradiva na temo onesnaženja voda s plastiko, ki so na voljo brezplačno.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Edicije / torek, 18. maj 2010 / 07:00

Kranjčanka

Kranjčanka, 18. maj 2010, št. 5

Objavljeno na isti dan


Medvode / nedelja, 15. april 2007 / 07:00

Smlednik se bo predstavil Evropi

Lani se je Smlednik uvrstil v ožji izbor "naj" krajev v Sloveniji, letos pa ga bodo ocenjevali še evropski ocenjevalci.

Medvode / nedelja, 15. april 2007 / 07:00

Prvenstvo v "trkljanju" pirhov

Turistično društvo Pirniče je letos prvič organiziralo velikonočno "trklanje" pirhov.

Medvode / nedelja, 15. april 2007 / 07:00

"Ferbec mora nekaj koštat"

Peter Škof iz Žlebov se je letos prvič lotil "kuhanja kope". Po osmih dneh so bili znani rezultati.

Medvode / nedelja, 15. april 2007 / 07:00

Ob jubileju prenovili zadružno stavbo

Kmetijska zadruga Medvode je ob koncu marca praznovala 60-letnico obstoja.

Medvode / nedelja, 15. april 2007 / 07:00

Prijateljice pritekle do naslova

Anamarija Lampič iz Valburge, ter Anja in Nina Žavbi Kunaver iz Zbilj, so letošnjo zimo postale državne prvakinje v teku na smučeh. Zmagale so v štafeti med mlajšimi deklicami.