Prihaja Smrdljivc
V obilici časa, ki mu ga je prinesla epidemija, je standup komik Rok Bohinc napisal zabavno mladinsko kriminalko Smrdljivc. Luč sveta naj bi ugledala v mesecu dni, knjižni prvenec pa bo izdal s pomočjo sredstev, ki jih zbira na platformi za množično financiranje. Prvi odzivi podpornikov so ga presenetili.
Korono je dodobra občutil tudi Rok Bohinc, standup komik in improvizator, ki dela tudi kot voditelj, igralec in soscenarist televizijske oddaje Osvežilna fronta. Kljub neugodnim razmeram pa ni stal križem rok in tako je od nedavnega še – pisatelj. Čez mesec dni namerava Rok, po izobrazbi profesor sociologije in literarni komparativist, ki prihaja iz Križev pri Tržiču, sedaj pa živi v Srednji vasi pri Šenčurju, v samozaložbi izdati svoj knjižni prvenec Smrdljivc. Denar za uresničitev projekta zbira na spletni platformi za množično financiranje Adrifund. Takole predstavlja kampanjo v kratkem videu: »V zadnjem letu sem imel kar precej prostega časa. Zaradi … No, saj verjetno veš, zakaj. Svoj čas sem izkoristil, da sem napisal zabavno mladinsko kriminalko z naslovom Smrdljivc. Zgodba se dogaja na osnovni šoli, kjer eden od mulcev vrže bombico, ki zasmradi celo šolo po gnilih jajcih, ravnatelj in šolska svetovalna delavka pa morata do konca dne ugotoviti, kdo je kriv. Knjiga je napisana. Vse, kar moram zdaj narediti, je, da jo izdam v samozaložbi. Ampak tukaj se je pojavil en manjši problem: denar. Nimam ga. Ker sem pisatelj. In ker nočem umreti zaradi jetike v Cukrarni, sem naredil kampanjo, kjer zbiram sredstva za izdajo knjige.«
Kampanjo je sprožil pred dobrim tednom in že v 24 urah zbral zastavljenih 3850 evrov. »To je bilo milo rečeno presenečenje,« nam je zaupal Rok in dodal, da je bil deležen tudi čestitk šefa Adrifunda, saj še nobeni kampanji ni uspelo tako hitro priti do cilja. Do včeraj je projekt podprlo 180 podpornikov, ki so skupaj prispevali skoraj pet tisoč evrov. Rok bo kampanjo nadaljeval do 14. junija. Njegov naslednji cilj je, da se pride čim bližje deset tisoč evrom. »Do zdaj si z zbranim denarjem lahko pokrijem tisk tisočih izvodov, urednico, lektorico in ilustratorja. Če mi uspe zbrati še več, lahko plačam stroške, ki sem jih mislil kriti sam: oblikovanje knjige, postavitev spletne strani, snemanje promocijskih videov ... Če zberem deset tisoč evrov, pa dam knjigo takoj prevajati v angleščino in skušam priti še na tuje trge.« A tu se Rokove ambicije še ne končajo. Upa namreč, da bodo producenti opazili potencial, da bi knjigo zelo lahko priredili v film ali mini serijo. V mislih se že poigrava tudi z nadaljevanjem Smrdljivca; del zgodbe ostaja nerešen, saj ima ena od junakinj skrivnostno preteklost ...
Smrdljivca je pisal več kot leto dni, a ne preveč redno, ker je bil na začetku, priznava, še nekoliko len. K dokončanju projekta ga je dodatno spodbudil projekt PONI (POdjetno Nad Izzive), s katerim v kranjski Kovačnici pomagajo uresničevati obetavne poslovne ideje.
Ob pisanju se je srečeval z različnimi izzivi; precej je bilo povezanih s kompleksnostjo zgodbe. »Preiskava zločina in zasliševanje otrok poteka v sedanjosti, njihove zgodbe pa v preteklosti. Vzorec, ki sem ga vzpostavil na začetku, mora ostati zanimiv do konca; treba je ohranjati suspenz in še vedno presenečati bralca,« je razložil.
Med osumljenci za odvrženo smrdljivo bombico je tudi šolski pretepač Meglič. Ker gre za značilen priimek v tržiški občini, Roka povprašamo, ali so ga pri pisanju navdahnili tudi dogodki ali osebe iz njegovih osnovnošolskih let. »Eden ali dva Megliča sta tudi v mojem času hodila na OŠ Križe, a pretepač iz moje zgodbe ni narejen po nobenem od njiju. Čeprav sem se pri pisanju kar precej zatekal k določenim dogodkom iz časa, ko sem bil še 'mulc', pa zgodba ni avtobiografska. Za kaj takega bi moral biti starejši in bolj slaven,« je odvrnil. In dodal, da so tudi na šoli, ki jo je obiskoval sam, nekoč vrgli 'smrdljivca', a je slišal, da se je to dogajalo tudi drugje, in tako v tistih časih ni bilo nič posebnega.
Vsi, ki bodo knjigo naročili preko Adrifunda, jo bodo dobili do 22. junija, za ostale bo na voljo od 1. julija. Rok pravi, da je primerna predvsem za mlade od 11. do 16. leta starosti in za njihove starše. »Če je možno, berite knjigo družinsko in približno istočasno, ker boste lahko debatirali o teorijah, kdo je kriv.«
In po kakšnih knjigah posega sam? Kot pravi, se trudi brati čim bolj raznoliko. »Zato skačem med slovenskimi in tujimi avtorji, med realizmom in fantazijo ter med fikcijo in strokovno literaturo o knjigah in scenarijih. Moj trenutni najljubši avtor je avstralski Jay Kristoff in njegova trilogija The Nevernight Chronicle, moja najljubša slovenska knjiga pa je Alamut Vladimirja Bartola.«