»Treba se je lotiti korenitih javnozdravstvenih kampanj, ki spoštljivo in znanstveno podprto odvračajo mite in med ljudmi širijo resnična dejstva o cepljenju.« / Foto: Gorazd kavčič, arhiv Gorenjskega glasa

Ključno je zaupanje v enotno stroko

Znana je analiza obširne ankete o odnosu do cepljenja proti covidu-19, v katero so vključili tudi odgovore skoraj deset tisoč anketirancev, ki ne delujejo na področju zdravja.

Ljubljana – Skupina študentov Univerze v Mariboru in Covid-19 Sledilnika je predstavila tretji del rezultatov ankete o odnosu do cepljenja proti covidu-19. Tokrat so v analizo vključili še skoraj deset tisoč anketirancev, ki ne delujejo na področju zdravja. Z več kot dvanajst tisoč v celoti izpolnjenimi vprašalniki (vključno z mnenji več kot dva tisoč zdravstvenih delavcev) je to največja javnomnenjska anketa o cepljenju proti koronavirusni bolezni v posamezni evropski državi, so zapisali.

Cepiti se namerava več moških kot žensk

Na podlagi primerjave deležev tistih, ki se verjetno ali zagotovo nameravajo cepiti, so prišli do naslednjih ugotovitev: Namera za cepljenje je najvišja pri zdravnikih (84 odstotkov) in študentih medicine (82 odstotkov). Manj naklonjeni cepljenju so medicinske sestre in drugo osebje, zaposleno v zdravstvu (50 odstotkov), ter študenti in dijaki zdravstvenih smeri (51 odstotkov) in to celo manj kot osebe, ki niso zdravstveni delavci (57 odstotkov).

Cepiti se namerava več moških (66 odstotkov) kot žensk (55 odstotkov). Naklonjenost cepljenju narašča s starostjo. Cepiti se namerava manj kot četrtina oseb (23 odstotkov), starih od 15 do 25 let, medtem ko je pri starejših od 75 let ta delež že 62-odstoten.

Obstaja tudi močna povezava med preteklim cepljenjem proti gripi in namero o cepljenju. Med tistimi, ki se včasih ali redno cepijo proti gripi, se jih 78 odstotkov namerava cepiti proti covidu-19, medtem ko je ta delež pri tistih, ki se nikoli ne cepijo, le 43-odstoten.

Anketiranci, ki poznajo oziroma so poznali nekoga, ki je bil hospitaliziran ali je celo umrl zaradi koronavirusa, se bodo bolj verjetno cepili kot tisti, ki nimajo te izkušnje.

Komu najbolj zaupajo

Vprašalnik je vseboval sklop vprašanj, namenjen oceni zaupanja v enajst različnih institucij, ter sklop vprašanj, namenjen (ne)strinjanju s trditvami o cepivu. Na osnovi teh vprašanj so določili tri dejavnike. Prvega so poimenovali zaupanje v uradne vire (Nacionalni inštitut za javno zdravje, Svetovna zdravstvena organizacija, ministrstvo za zdravje, strokovnjaki, mediji), drugega zaupanje v alternativne vire na spletu, tretjega pa zaupanje v vlado.

Raziskava je pokazala, da imajo zdravniki in študenti medicine višjo stopnjo zaupanja v uradne vire in manj zaupajo alternativnim virom kot osebe v drugih zdravstvenih poklicih, študenti in dijaki drugih zdravstvenih ved ter osebe, ki nimajo zdravstvenega poklica.

Analiza odprtih odgovorov jim je omogočila globlji vpogled v to, kako anketiranci razmišljajo o cepljenju, in praktične predloge, kako komunicirati s skeptiki. Zaključili so, da so mnenja Slovencev o cepljenju deljena: »Delež tistih, ki so odgovorili, da se bodo verjetno ali zagotovo cepili, ni dovolj visok, da bi lahko dosegli tako imenovano čredno imunost. Pomembno je torej, da se dotaknemo vseh tistih, ki jih še lahko prepričamo, da spremenijo svoje mnenje. Treba se je lotiti korenitih javnozdravstvenih kampanj, ki spoštljivo in znanstveno podprto odvračajo mite in med ljudmi širijo resnična dejstva. Naša anketa je pokazala, da večina ljudi še vedno dovolj zaupa strokovnjakom. Pomembno je torej, da se njihova sporočila objavljajo prednostno in niso zasenčena zaradi politike. Zaradi poplave informacij pa velika teža uspeha morebitnih kampanj in sporočil sloni na enotni stroki.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Gospodarstvo / sreda, 9. maj 2007 / 07:00

Aerodrom bo vodil Zmago Skobir

Brnik - Nadzorni svet Aerodroma Ljubljana je v sredo, 25. aprila, obravnaval predloge razpisne komisije za predsednika in člana uprave in odločil, da za novega predsedni...

Objavljeno na isti dan


Slovenija / sobota, 30. september 2017 / 18:57

Adam za odkrivanje demence

Število dementnih bolnikov naj bi se v naslednjih petindvajsetih letih več kot podvojilo. Slovenski projekt Adam omogoča razvoj novih metod za diagnostiko.

Gorenjska / sobota, 30. september 2017 / 18:57

Skupaj močnejši

Občine Kamnik, Domžale, Mengeš, Moravče in Trzin so nedavno zaključile veliko, uspešno skupno zgodbo, ki je – kot poudarjajo prav vsi vpleteni župani – ne bi bilo, če moči ne bi združili i...

Kronika / sobota, 30. september 2017 / 15:59

Banka zrušila projekt

Do izgradnje medicinskega centra v Šmartnem po besedah njegovega idejnega vodje Rajka Sjekloča ni prišlo zaradi prijave Gorenjske banke: »Tedaj se je zadeva zrušila, pošla nam je motivacija.«

Šport / sobota, 30. september 2017 / 15:58

Nove stopničke za paraplezalca Selaka

Škofja Loka – Z novimi uspehi nadaljujejo tudi v slovenski paraplezalni reprezentanci, ki je nastopila na tekmi svetovnega pokala na Škotskem. Škofjeločan Gregor Selak (ŠPD Gre gor), športni plezal...

Kultura / sobota, 30. september 2017 / 15:57

Abonma že peto leto

Letošnji abonma Nasmejmo se! prinaša šest odličnih komedij najboljših slovenskih gledališč.