![](/images/20210209/210209810-AR_1.jpg?Size=main_picture&ImageVersion=online_l1)
Upanje, da epidemija upada
V Sloveniji so bili za zdaj potrjeni štirje primeri angleške različice koronavirusa. Po besedah Tjaše Žohar Čretnik ta različica pri nas ni zelo razširjena.
Ljubljana – »Z velikim pričakovanjem vsak dan spremljamo številke in veseli smo, da se končno znižujejo. To nam daje upanje, da epidemija upada, kar je tudi dokaz, da upoštevamo ukrepe in da ti ukrepi prinašajo učinke,« je na današnji vladni novinarski konferenci dejala državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Marija Magajne.
Sedemdnevno povprečje potrjenih okužb znaša 842, danes bolnišnično oskrbo potrebuje 945 bolnikov s covidom-19. V bolnišnicah je opazen trend izboljšanja, sprejemov je manj, zmanjšuje se tudi število umrlih.
A četudi številke kažejo, da smo po številu novih okužb v zadnjih sedmih dneh in po številu hospitaliziranih že prešli v oranžno fazo, je celotna država še vedno obarvana rdeče, je ob tem poudarila vladna govorka Maja Bratuša. Zaradi praznika so namreč številke nekoliko drugačne, pravo sliko o stanju epidemije bodo dali jutrišnji podatki. Z razmerami in trendi se bo jutri seznanila tudi vlada.
Državna sekretarka Marija Magajne je spregovorila tudi o množičnem testiranju, ki poteka po vsej državi za zaposlene v vzgoji in izobraževanju, gospodarstvu in tudi na smučiščih. Kot je poudarila, so hitri testi lahko pomemben dodaten ukrep v epidemiji, saj v populaciji kar najhitreje in enostavno najdemo in izoliramo okužene posameznike, ki sicer ne kažejo znakov okužbe ali pa so ti tako blagi, da nanje niso pozorni. Tudi množično testiranje je pripomoglo k umirjanju epidemije, doslej so na ta način odkrili 6200 okuženih oseb, vsaka od njih bi virus nevede širila naprej. »Prednost hitrih testov je dostopnost in enostavnost, slabost pa, kot vemo, da niso tako zanesljivi kot PCR-testi,« je dejala Marija Magajne in dodala, da hitre teste uporabljajo tudi v drugih evropskih državah, denimo v Avstriji, na Hrvaškem, Češkem, v Nemčiji, Grčiji, na Madžarskem.
Kot je dejala, je glede na to, da se pojavnost virusa v populaciji zmanjšuje, smiselno uvesti PCR-potrjevanje vseh pozitivnih hitrih antigenskih testov, ministrstvo pa še pripravlja enotna organizacijska priporočila za izvajalce.
Hitrih antigenskih testov je za zdaj dovolj in jih ne bo zmanjkalo, je zatrdila Marija Magajne. Ministrstvo pripravlja tudi nov razpis za dobavo, objavljen naj bi bil v tednu dni, prav tako pa pričakujejo dobavo testov iz enotnega evropskega razpisa (koliko bo znašala cena enega hitrega testa iz tega naročila, državna sekretarka še ni razkrila). Kakšna bo strategija testiranja v prihodnje, se še pogovarjajo, tudi o morebitnem nakupu testov, ki prisotnost virusa odkrivajo v slini oziroma z grgranjem.
Tjaša Žohar Čretnik, direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano, pa je predstavila končno poročilo o verifikaciji hitrih antigenskih testov podjetja Majbert Pharm. »Testi, ki smo jih naročili, so enakovredni ostalim testom na trgu z mednarodno verifikacijo,« je poudarila in dodala, da se lažno pozitivni testi pojavljajo v skupinah, vzroki so lahko način izvedbe, način hranjenja ali slabša stabilnost reagentov.