Namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni v NIJZ dr. Nuška Čakš Jager na današnji novinarski konferenci / Foto: posnetek zaslona

Incidenca obolelih ostaja visoka, včeraj potrdili 2092 okužb

Včeraj so s PCR- in hitrimi testi na koronavirus testirali blizu 12 tisoč oseb in potrdili 2092 novih okužb. Med gorenjskimi občinami so včeraj po novo odkritih okužbah izstopale naslednje: Kranj (63 okužb), Radovljica (32), Tržič (21), Cerklje (19) ... Sproščanja ukrepov še ni na vidiku. Do zdaj smo v Slovenijo prejeli že skoraj petdeset tisoč odmerkov cepiva.

Ljubljana – V Sloveniji so včeraj opravili 6193 PCR-testov in potrdili 1765 novih okužb. Delež pozitivnih izvidov je bil 28,5-odstoten. Opravili so tudi 5750 hitrih testov in potrdili 327 okužb. Delež pozitivnih izvodov je bil 5,7-odstoten.

Med gorenjskimi občinami so včeraj po novih okužbah izstopale naslednje: Kranj (63 okužb), Radovljica (32), Tržič (21), Cerklje (19) ...

Sedemdnevna incidenca obolelih na sto tisoč prebivalcev na državni ravni je po današnjih podatkih 1668, kar je po besedah vladnega govorca Jelka Kacina še daleč od mejnika 1350, kar bi omogočilo prehod v rdečo fazo in začetek sproščanja ukrepov ter ponoven zagon prve triade šole.

Hospitaliziranih je bilo včeraj 1244 covidnih bolnikov, kar je 44 več, kot je mejnik oziroma drugi pogoj za sproščanje ukrepov. Intenzivno nego je včeraj potrebovalo 206 covidnih bolnikov. Odpuščenih iz bolnišnic jih je bilo 90, novo sprejetih pa 143. Umrlo je 17 covidnih bolnikov.

V domovih za starejše so včeraj potrdili nove okužbe pri 41 stanovalcih in 10 zaposlenih.

Trenda nam ne uspe spremeniti

»Še vedno imamo veliko število aktivnih primerov okužb in visok delež pozitivnih. Trenda nam ne uspe zmanjšati oziroma spremeniti,« je opozorila namestnica predstojnika Centra za nalezljive bolezni v NIJZ dr. Nuška Čakš Jager. Največ obolelih je po zadnjih podatkih v starostnem razponu med 25. in 54. letom, veliko okužb izhaja iz druženja in gibanja predvsem mlajših odraslih. Kot je dodala Čakš Jagrova, se je precej dvignilo število tistih, ki ne vedo, kje so se okužili. Znova je opozorila, da to, da nekdo nima simptomov koronavirusne bolezni, ni garancija, da ni okužen, sploh če je bil v visokorizičnem kontaktu. Zato svetuje previdnost, pozornost. »T. i. mehurčki naj ostanejo mehurčki tistih, ki ostanejo v istem gospodinjstvu.«

Prihodnji teden bodo cepili že z drugim odmerkom

Nacionalna koordinatorica programa cepljenja v NIJZ dr. Marta Grgič Vitek je na novinarski konferenci predstavila potek cepljenja proti covidu-19. Do zdaj smo v Slovenijo prejeli že skoraj petdeset tisoč odmerkov cepiva, približno štirideset tisoč je že porabljenih. Ta teden je 16.500 odmerkov Pfizerjevega in BioNTechovega cepiva delno namenjenih še za zdravstvene delavce, večji del, okrog deset tisoč odmerkov, pa že za cepljenje starih osemdeset in več let. Včeraj je prispelo tudi prvih 1200 odmerkov proizvajalca Moderna, predvidoma bodo tudi te odmerke namenili še zdravstvenemu osebju. Po navedbah Grgič Vitkove namreč še ni čisto odločena njihova razdelitev, ker so Modernine dobave bolj nezanesljive.

Cepiva, ki bodo k nam prispela prihodnji teden, bodo večinoma namenjena že za drugi odmerek cepiva. »Nekje 8. februarja pa pričakujemo nadaljevanje cepljenja s prvimi odmerki,« je pojasnila Grgič Vitkova. Do konca marca naj bi prišlo 245 tisoč odmerkov cepiva Pfizerja in BioNTecha; vsak ponedeljek med 16 in 17 tisoč, proti koncu marca pa večje količine.

Do 12. januarja so cepljeni prijavili skupno nekaj več kot osemdeset neželenih stranskih učinkov cepljenja. Prijave se najpogosteje nanašajo na splošne težave in spremembe na mestu aplikacije.

Ne ve pa se še, kot je še pojasnila Grgič Vitkova, ali oseba, ki je bila cepljena, virus lahko prenaša na druge. Zato je še prezgodaj za neke odločitve, da bi cepljena oseba denimo pridobila neki certifikat, s katerim bi ji bilo dovoljeno prehajati meje ... Grčič Vitkova je sicer potrdila, da v Evropski uniji tečejo pogovori tudi o tem, a še enkrat poudarila, da je za neka resna priporočila v zvezi s tem v tem trenutku še prezgodaj.

Epidemiološko situacijo območja, ki ga pokriva kamniški zdravstveni dom, je na novinarski konferenci predstavil direktor zdravstvenega doma Sašo Rebolj, dr. med.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / ponedeljek, 13. januar 2020 / 10:53

Predavanje o španski gripi

Kamnik – V sredo, 15. januarja, ob 18. uri bo v Rojstni hiši Rudolfa Maistra predavanje z naslovom Španska gripa, najstrašnejša epidemija v zgodovini. Leta 2018 bo minilo sto let, odkar je človeštv...

Objavljeno na isti dan


Kronika / torek, 17. januar 2023 / 18:33

Pijan zapeljal s ceste

Kranj – Gorenjski policisti so minuli konec tedna obravnavali več prometnih nesreč, ki so jih povzročili vinjeni vozniki. Med drugim so v soboto zgodaj zjutraj v Kranju obravnavali 22-letnega vozni...

Nasveti / torek, 17. januar 2023 / 18:30

Tanja odgovarja

Pozdravljeni, Tanja, sem študentka in imam možnost potovanja v Azijo, vendar sem brez financ. Zanima me, ali mi bo uspelo oditi. Seveda ti bo uspelo. T...

Razvedrilo / torek, 17. januar 2023 / 18:25

Klapski večerv Škofji Loki

Športna dvorana na Trati konec januarja vabi na Klapski večer, kjer boste lahko prisluhnili dalmatinskim pesmim.

Gospodarstvo / torek, 17. januar 2023 / 18:22

V naravi ni počitka

Lani je bilo najtoplejše leto v zgodovini meritev v Sloveniji, pretoplo vreme se je nadaljevalo tudi prva dva tedna v januarju. Kako je to vplivalo na kmetijstvo, sadjarstvo in čebelarstvo?

Kultura / torek, 17. januar 2023 / 18:20

Poti k likovni umetnosti

V Galeriji Sokolskega doma je na ogled razstava slik in objektov akademskega slikarja Marjana Prevodnika. V duhovitem naslovu razstave »Ni edine in zveličavne poti, kako napačno slikati« se skriva mar...