Na Jezerski promenadi si je mogoče ogledati razstavo Bled nekoč. / Foto: Primož Pičulin

Utrip nekdanjega Bleda

Na Jezerski promenadi si je mogoče do sredine septembra ogledati razstavo Bled nekoč avtorja Nika Mučiča iz podjetja Cut Bled, ki je nastala v sodelovanju s Turizmom Bled.

Bled – Skozi stare fotografije in razglednice so prikazali utrip Bleda od druge polovice 19. stoletja do 80. let prejšnjega stoletja, pri čemer so glavni poudarek namenili turizmu na Bledu, je pojasnil župan Janez Fajfar. »Želeli smo, da bi ljudje videli, da je vse, kar imamo danes, zraslo na dobrih temeljih.« V vseh teh letih se je na Bledu marsikaj spremenilo, a romantična podoba kraja z jezerom, otokom in gradom je enaka kot danes, zato nosi ime Imago paradisi – Podoba raja, so ob tem poudarili na Turizmu Bled. Za besedila pod fotografijami v slovenskem in angleškem jeziku sta poskrbela Janez Fajfar in Romana Purkart.

Na petih dvojnih panojih so razstavili več kot sto fotografij, ki prikazujejo del blejske stavbne dediščine, kamor sodijo stari hotel Park, stara Mežakla, Mirni dol in znamenje na Mlinem. »Včasih je bil odnos do dediščine slab, tako se je za vedno izgubila ena izmed izjemnih podob Bleda, ki jo je predstavljala stavbna dediščina,« z obžalovanjem ugotavlja Romana Purkart in dodaja, da so zanimive tudi fotografije, ki prikazujejo obrti, s katerimi so se ukvarjali Blejci. Na ogled pa so med drugim tudi fotografije, ki so nastale ob obisku cesarja Franca Jožefa na Bledu 16. julija 1883. »Bled je bil od nekdaj atraktiven, na Bledu je med drugim deloval tudi eden najboljših fotografov svojega časa Benedikt Lergetporer,« je pojasnil Fajfar in dodal, da je Lergetporer sredi osemdesetih let 19. stoletja odprl prvi stalni fotografski atelje na Bledu.

Veliko fotografij za razstavo je iz svojega arhiva prispeval Niko Mučič, veliko jih je tudi iz zasebne zbirke Leopolda Kolmana in drugih zasebnih zbirk, je pojasnil Fajfar, ki se mu je vsako sredo ob 10. uri mogoče pridružiti na vodenem ogledu razstave. Prijave sprejemajo na info@visitbled.si.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / petek, 20. maj 2016 / 14:20

Nogometaši zaključujejo prvenstvo

Kranj – V prvi ligi Telekom Slovenije bo ekipa Domžal jutri gostovala v Krškem, v drugi SNL pa že danes ob 19. uri pri Šenčurju gostuje Farmtech Veržej. Jutri ob 17. uri Zarica v Kranju gosti Alumi...

Objavljeno na isti dan


GG Plus / petek, 18. julij 2014 / 16:53

Naj ji gre vse kakor po notah

Tadeja Kostov, mlada, obetavna in javno nastopajoča v okviru glasbenih šol in kulturnih domov na Gorenjskem, cilja na okušanje opernega sveta tudi v očeh tujine in v slogu nji ljube baročne glasbe.

Razvedrilo / petek, 18. julij 2014 / 16:02

Na Joštu kraljevala pašta

Radovljiško Baročno dvorano so preplavili zvoki violine in operno petje z ruskim pridihom; kolesarje, pohodnike in ostale obiskovalce Svetega Jošta nad Kranjem pa so minuli vikend v skušnjavo spravlja...

Kultura / petek, 18. julij 2014 / 14:13

Uspešni, samo – svoji

Za kranjskim Prešernovim gledališčem je izjemno uspešna sezona, saj so v njej prejeli največ nagrad v svoji zgodovini. Na domačih in tujih festivalih je bil še posebej opazen avtorski projekt 25.671.

Razvedrilo / petek, 18. julij 2014 / 17:00

Za vsako bolezen ena rož'ca raste

Tokrat smo Glasovi popotniki obiskali Rogaško Riviero, potem pa pot nadaljevali na Kozjansko. Spoznali smo Jelenov greben, okušali ročno pripravljeno slovensko čokolado in prisluhnili zgodbam brata Jo...

GG Plus / petek, 18. julij 2014 / 15:00

Ne le tekmovalcev, vzgajal je tudi ljudi

Ravno v letu, ko Vaterpolska zveza Slovenije praznuje štiridesetletnico samostojnosti, je izšel zbornik Razvoj vaterpola v samostojni Sloveniji. Razmere v tem športu pa žal niso preveč praznične.