Sejem Agra zanimiv tudi za Gorenjce
Jutri, v soboto, bodo na Pomurskem sejmu v Gornji Radgoni odprli tradicionalni, že sedeminpetdeseti mednarodni kmetijsko-živilski sejem Agra, na katerem sodeluje 1850 razstavljavcev iz dvaintridesetih držav. Sejem je zanimiv tudi za gorenjske izdelovalce in prodajalce kmetijske in gozdarske mehanizacije.
Kranjska območna enota Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije bo tudi letos za svoje člane organizirala brezplačni avtobusni prevoz v Gornjo Radgono na ogled tamkajšnjega kmetijsko-živilskega sejma Agra. Ogled sejma bo v torek, 27. avgusta, prijave pa sprejemajo do ponedeljka, 26. avgusta, oziroma do zasedbe avtobusa na telefonski številki 04/280 46 24.
Gornja Radgona – Jutri, v soboto, se bo na Pomurskem sejmu v Gornji Radgoni začel sejem Agra, trajal bo šest dni, do vključno 29. avgusta. Sejem bo uradno odprl predsednik vlade Marjan Šarec, zbrane pa bosta nagovorila tudi ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandra Pivec in komisar Evropske unije za kmetijstvo in razvoj podeželja Phil Hogan.
Sejem bo predvsem velik poslovni dogodek z veliko ponudbo vrhunske tehnologije in tehnike za poljedelstvo, živinorejo, gozdarstvo, vinogradništvo, vinarstvo in živilsko-predelovalno industrijo ter s ponudbo živil, različnih storitev pa tudi blaga za široko porabo, hkrati pa bo tudi mesto za predstavitev najpomembnejših ustanov in organizacij, ki delujejo v državi na področju kmetijstva, gozdarstva in živilstva, za strokovne razprave in posvetovanja, za svetovanje o koriščenju evropskega denarja ter o pridelavi in predelavi pridelkov, za druženje in zabavo ...
Razstave živali
V času sejma bo več strokovnih razstav živali. Na razstavi avtohtonih pasem živali bo eno od pasem – jezersko-solčavsko pasmo ovc – predstavila ekološka Kovkova kmetija s Spodnjega Jezerskega. Na razstavi govedi bodo predstavili plemenske telice, krave dojilje in plemenske bike različnih pasem pa tudi vola. Razstava konj bo obsegala dvanajst živali slovenske avtohtone in tradicionalne pasme, lipicance bo zastopala Vzrejna hiša Barbana iz Globokega pri Mošnjah. Razstave prašičev letos zaradi tveganja z okužbo z afriško prašičjo kugo ne bo, bodo pa na predstavitvi slovenske prašičereje sodelovali predstavniki krovnih rejskih in strokovnih organizacij. Na razstavi drobnice bo po dvajset ovc in koz iz slovenskega selekcijskega programa. Na razstavi malih živali bodo predstavili fazane, golobe, kunce, kokoši in race. Razstava rib bo prikazala sladkovodne ribe v ribniku. Državno razstavo čebelarstva bo spremljala predstavitev panjev, opreme za čebelarjenje, medu in izdelkov iz medu.
Rastlinski nasadi
Obiskovalci sejma, med njimi jih je vsako leto tudi veliko z Gorenjskega, si bodo lahko ogledali tudi različne rastlinske nasade. V osrednjem sejemskem vrtu, ki ga ureja Biotehniška šola Rakičan, bo na ogled več kot tristo rastlin. Na poligonu Zeleni dragulji narave bodo prikazali sonaravne rešitve za prilagoditev na podnebne spremembe pa tudi štirinajst sort industrijske konoplje. V permakulturnem vrtu bodo na ogled nekatere posebne pa tudi manj znane rastline ...
Predstavitve in posveti
Sejemsko dogajanje bodo zaznamovale tudi predstavitve, posveti in pogovori. Na sejmu bodo med drugim razpravljali o rešitvah in projektih s področja digitalizacije in novih tehnologij, o pametnem kmetijstvu, skupni kmetijski politiki Evropske unije po letu 2021, spodbujanju dopolnilnih dejavnosti na kmetijah, pomenu poznavanja različnih označb na živilih, rabi satelitskih posnetkov v kmetijstvu, nepoštenih praksah v verigi preskrbe s hrano, trženju ekoloških živil in izzivih za izboljšanje prehrane v javnih zavodih ...
V sejemskih dneh bodo podelili tudi sejemska priznanja za različne živilske izdelke in kmetijsko mehanizacijo, priznanja zadružne zveze, priznanja živinorejcem, priznanja najboljšim v akciji S kmetije za vas – in še bi lahko naštevali.