Gasilci v bran novih nakupov
Strokovni svet Gasilsko reševalne službe Kranj so zmotili pomisleki glede investicij v zavodu, ki naj bi bili izrečeni na seji kranjskega mestnega sveta. Gre za strokovne odločitve, poudarja svet.
Na Mestni občini Kranj so napovedali, da bo mestni svet na seji 19. junija predvidoma obravnaval tudi imenovanje vršilca dolžnosti direktorja Gasilsko reševalne službe Kranj.
Kranj – Na burno razpravo glede vnovičnega (ne)imenovanja Tomaža Krišlja za direktorja Gasilsko reševalne službe (GARS) Kranj na zadnji, majski seji kranjskega mestnega sveta se je pred dnevi s pismom kranjskemu županu in mestnim svetnikom odzval strokovni svet GARS Kranj, ki ga poleg poveljnika poklicne enote Andraža Šifrerja sestavljajo še vodje vseh štirih izmen in njihovi namestniki. Strokovni svet so namreč zmotili izrečeni pomisleki, predvsem s strani podžupana Janeza Černeta, o smotrnosti načrtovanih investicij v GARS-u, kot so nakup 42-metrske gasilke avtolestve in dostavnega vozila (pick up), zamenjava gasilskih vozil in avtocisterne ter izgradnja vadbenega poligona na dvorišču gasilskega doma. »Ker smo strokovni organ zavoda, se ne želimo vpletati oziroma kakorkoli razpravljati okoli imenovanja direktorja. So nas pa zmotile razne izjave, izrečene med sejo, ki pa neposredno vplivajo na delovanje Strokovnega sveta in gasilske stroke,« so opozorili. Z občine odgovarjajo, da Černe na seji ni izrazil dvoma v odločitve strokovnega sveta.
V pismu je strokovni svet zapisal, da pri načrtovanih nabavah ne gre za samovoljo posameznikov, ampak za premišljene in strokovne odločitve strokovnega sveta in gasilskega poveljstva občine. »Ob tem je treba še poudariti, da vse te opreme ne potrebujemo gasilci, ampak občani, ki so vas izvolili, nas pa plačujejo, da zanje izvajamo gasilsko dejavnost,« so poudarili. Kot so razložili, zamenjave gasilskih vozil (stare prevzemajo gasilska društva) potekajo na podlagi sprejete strategije in pretehtanih odločitev strokovnega sveta, nabave večjih vozil pa potrjuje tudi gasilsko poveljstvo občine. Poklicni gasilci 42-metrsko avtolestev potrebujejo, ker z zdajšnjo 30-metrsko ne dosežejo šestnajstih najvišjih objektov v Kranju in tudi v drugih občinah (Škofja Loka, Tržič). Tudi zamenjavi avtocisterne in dostavnega vozila za prevoz dodatne opreme, zdajšnja sta stara 15 in 14 let, sta nujni, dodajajo. Enako velja za izgradnjo vadbenega poligona, na katerem se bodo gasilci usposabljali v širokem spektru znanj, ki jih danes nujno potrebujejo.
Z Mestne občine Kranj so odgovorili, da po ponovnem poslušanju zvočnega posnetka majske seje mestnega sveta ugotavljajo, da je v omenjenem primeru prišlo do komunikacijskega šuma oziroma do napačne interpretacije razprave s strani poveljnika GARS Kranj, kar so predstavniki strokovnega sveta GARS Kranj v kasnejšem odzivu občini tudi potrdili. »Podžupan Janez Černe ni izrazil dvoma v odločitve strokovnega sveta. Na seji je pojasnil, da ni strokovnjak za omenjeno področje in da ne bo razpravljal o strokovnosti, za katero ni pristojen. Podžupan Janez Černe in vodja Službe za zaščito in reševanja Sašo Govekar sta na seji pojasnila dejstva, da Mestna občina Kranj izvaja nabavo avtocisterne in avtolestve na podlagi odločitev strokovnega sveta. Elaborat za nabavo lestve, ki je bil del razprave, je bil pripravljen s strani zunanjega izvajalca,« so razložili in obenem izrazili pričakovanje, da bo občina s strokovnim svetom GARS tudi v prihodnje dobro sodelovala v korist vseh občank in občanov.