Odraz slovenskega domoljubja
Pri Brdarju v Vinharjih se je v soboto odvijalo spominsko srečanje ob 77. obletnici poljanske vstaje, s katero so želeli preprečiti nadaljnje izseljevanje prebivalstva iz Poljanske doline.
»Druga svetovna vojna je močno zaznamovala naš narod in našo usodo. Bili smo razkosani med tri okupatorje in obsojeni na uničenje. Odgovor na okupacijo je bil odpor, ki ga je vodila Osvobodilna fronta, na čelu katere so bili komunisti.«
Vinharje – »Poljanska vstaja ima izjemen pomen, saj je preprečila nemške načrte izselitve prebivalstva iz Poljanske doline, partizanske akcije pa so Slovencem vlile pogum za borbo proti okupatorju in vero v boljši jutri,« je ob 77-letnici poljanske vstaje poudaril letošnji slavnostni govornik, Blaž Torkar iz Vojaškega muzeja Slovenske vojske. Spomnil je, da je vstaja samo v Poljanski dolini zajela 51 vasi, pridružilo se ji je 381 ljudi. »Bila je odraz čistega slovenskega domoljubja, brez dodatkov ideologije.«
Slovesnost pri Brdarju vsako leto pripravita krajevna organizacija Združenja borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja Poljane in organizacijski komite za prireditve Po stezah partizanske Jelovice. Prav pri Brdarju so se namreč decembra 1941 začeli zbirati prostovoljci, ki so sledili pozivu, da se uprejo okupatorju in preprečijo izseljevanje ljudi. Kot so poudarili na slovesnosti, je Brdarjeva kmetija med drugo svetovno vojno plačala visok davek – oče in štirje sinovi so izgubili življenje, mama je od hudega zbolela in prav tako umrla. Vojno so preživele tri hčere, ena v taborišču, druga pri sorodnikih in tretja v partizanih. Vsakoletno srečanje je zato tudi poklon Brdarjevi družini.
Po besedah Blaža Torkarja smo bili Slovenci večkrat v zgodovini na pomembnih preizkušnjah. »Druga svetovna vojna je močno zaznamovala naš narod in našo usodo. Bili smo razkosani med tri okupatorje in obsojeni na uničenje. Odgovor na okupacijo je bil odpor, ki ga je vodila Osvobodilna fronta, na čelu katere so bili komunisti.« Tudi v Poljanski dolini se je zgodila prava množična vstaja domoljubnih Poljancev proti močnemu nemškemu okupatorju. »Mnogi se danes sprašujejo, ali je bila vstaja potrebna in ali je bilo vredno žrtvovati toliko življenj. Tisti, ki postavljajo taka vprašanja, kažejo na nerazumevanje tistega časa,« je poudaril Torkar in dodal, da smo bili Slovenci kot narod takrat obsojeni na uničenje. »Naš odpor je bil zato boj za obstanek ter je bil legitimen in upravičen ne glede na to, kdo ga je vodil.« Alternative OF ni bilo, je dejal, čeprav je bilo dovolj prostora še za kakšno odporniško gibanje in domobrancem ne bi bilo treba prijeti za okupatorjevo orožje. »Državljanska vojna je bila huda in nepotrebna, obe strani imata na vesti zločine,« je poudaril Torkar. A kljub črnim lisam po njegovih besedah ne moremo spremeniti zgodovinskega dejstva: partizani so se edini aktivno borili proti okupatorju, zato so jih podprli tudi zavezniki in zato smo bili zmagovalci druge svetovne vojne. »Smo narod, ki ima v svoji zgodovini tako herojske zgodbe kot zločine. Vse to je treba sprejeti in preseči razlike med nami,« je še pozval Torkar.