Na Gorenjskem je volilna kampanja potekala precej mirno
Volilna kampanja pred lokalnimi volitvami je v gorenjskih občinah potekala razmeroma mirno, brez večjih afer in medsebojnih obračunavanj med kandidati.
V Mestni občini Kranj je prišlo do zapleta že takoj na začetku volilne kampanje. Občinska volilna komisija je namreč zaradi imena zavrnila skupno Listo Alenke Bratušek in Boštjana Trilarja, kar bi bil precejšen udarec za njenega županskega kandidata Iztoka Puriča. Po mnenju zdajšnjega kranjskega župana Boštjana Trilarja, ki tokrat ne kandidira, je šlo pri potezi kranjske občinske volilne komisije za zelo nesorazmeren ukrep.
Med medijsko najbolj izpostavljenimi je tudi volilna bitka v Tržiču, saj sta se med šestimi kandidati za župana znašla tudi dva nekdanja obsojenca. Nekdanji župan Pavel Rupar je bil namreč v zaporu zaradi zlorabe položaja, Duško Krupljanin pa zaradi pečanja z drogo. Da bo mera polna: proti njima kandidira tudi Drago Zadnikar, nekdanji policist.
Kranj – Na nedeljskih lokalnih volitvah bodo volivci na novo premešali karte tudi v 27 občinah na širšem Gorenjskem. Za njihovo vodenje v naslednjih štirih letih se poteguje devetdeset kandidatov, osem od njih pa ima zmago že zagotovljeno, saj so edini županski kandidati v svojih občinah. Čeprav so na lokalnih volitvah soji luči vedno najbolj usmerjeni v izbiro novih županov, pa bodo podobno zanimive tudi volitve v občinske svete. Župan namreč brez zadostne podpore v občinskem svetu zelo težko uresničuje svoje predvolilne obljube.
Morda so državnozborske volitve res pomembnejše, saj se v parlamentu sprejemajo zakoni, a tudi lokalne volitve niso kar tako, saj se na njih odloča, kdo bo v naslednjem mandatu vodil razvojno politiko lokalnega okolja in se ukvarjal tudi s povsem praktičnimi vprašanji, ki tarejo prebivalstvo. Tako kot na nacionalni gre tudi na lokalni ravni za spopad različnih interesov. Zato kar malo čudi, da je letošnja volilna kampanja po gorenjskih občinah minila zelo mirno, če seveda odmislimo »plakatne vojne«, do katerih je ponekod prihajalo. Vseeno poglejmo nekaj poudarkov iz predvolilnega časa.
Noč javno sporočil, da ni kandidat
Ugibanja, katera imena se znajo na letošnjih lokalnih volitvah pojaviti med županskimi kandidati, so se začela že poleti. K temu je pripomoglo tudi dolgotrajno sestavljanje vlade. Dokler se ni dokončno vedelo, kako so razdeljena ministrska mesta, kdo jih bo zasedel in kdo bo sedel v parlamentu, se je namreč možna kandidatura za župana/županjo pripisovala tudi nekaterim politikom, ki so pogoreli na junijskih državnozborskih volitvah. No, imenovanje vlade je razrešilo marsikatero tako vprašanje. A bolj kot se je bližal 18. oktober, zadnji rok za oddajo kandidatur, več imen je bilo v igri. Po občinah se je šušljajo marsikaj, kdo utegne kandidirati, koga stranke nagovarjajo h kandidaturi ... V Žirovnici je na primer med občani krožilo tudi ime predsednika Čebelarske zveze Slovenije in podpredsednika Hokejskega društva Jesenice Boštjana Noča, ki se je zato odločil javno sporočiti, da ne bo kandidiral za župana, ker se želi še naprej posvečati svoji družini, čebelam in tudi hokeju.
Lista Bratuškove in Trilarja sprva zavrnjena
Na Gorenjskem je po tradiciji največ medijske pozornosti namenjene volitvam v mestni občini Kranj, kjer je prišlo do zapleta že takoj na začetku volilne kampanje. Občinska volilna komisija je namreč zaradi imena zavrnila skupno Listo Alenke Bratušek in Boštjana Trilarja, kar bi bil precejšen udarec za njenega županskega kandidata Iztoka Puriča. »Razlog je v imenu liste. Naš predlog je bil takšen, da se lista imenuje Lista Alenke Bratušek in Boštjana Trilarja, v prilogah sta bila logotipa obeh strank – Več za Kranj in SAB –, tako da bo na glasovnici jasno razvidno, kateri dve stranki vlagata listo,« je hitela pojasnjevati Alenka Bratušek, ministrica za infrastrukturo, in dodala, da po navedbah pravnikov tudi 25-letna praksa v Sloveniji ne pozna primera, ko bi bila kakšna lista zavrnjena zaradi imena. Po mnenju zdajšnjega kranjskega župana Boštjana Trilarja, ki tokrat ne kandidira za župana, je šlo pri potezi kranjske občinske volilne komisije za zelo nesorazmeren ukrep, ker da občinske volilne komisije navadno pomagajo in dovolijo spremembe. »Mi smo pripravljeni ime liste tudi spremeniti, če je to potrebno,« je kmalu po zavrnitvi dejal Trilar. Tako se je nazadnje tudi zgodilo, saj je po vloženi pritožbi upravno sodišče odločbo kranjske volilne komisije odpravilo in zadevo vrnilo v ponovni postopek. Volilni komisiji je naložilo, da opredeli, v čem konkretno obstajajo formalne pomanjkljivosti v imenu liste kandidatov, kako jih predlagatelja Liste Alenke Bratušek in Boštjana Trilarja lahko odpravita, in da od predlagateljev zahteva, da v roku treh dni te pomanjkljivosti odpravita. Po mnenju upravnega sodišča je namreč v tem primeru šlo za formalno pomanjkljivost, in ne vsebinsko, kot je ugotovila občinska volilna komisija. Kakorkoli že, ime skupne liste so nazadnje spremenili.
V Tržiču tudi obsojenca in nekdanji policist
Med medijsko najbolj izpostavljenimi je tudi volilna bitka v Tržiču, saj sta se med šestimi kandidati za župana znašla tudi dva nekdanja obsojenca. Nekdanji župan Pavel Rupar je bil namreč zaradi grehov iz časov, ko je sam vodil občino, zaradi zlorabe položaja obsojen na enoletno zaporno kazen, ki jo je tudi prestal. Rupar sicer pravi, da je bil obsojen po krivici, vseeno pa je bilo prav, da je sedel, saj da se je zaradi zapora spremenil. Tržiški župan pa bi rad postal tudi Duško Krupljanin, ki je bil v preteklosti v zaporu zaradi droge, zdaj pa ga javnost pozna po sojenju, na katerem mu očitajo, da je s svojim bratom napadel policista. Krupljanin obtožbe odločno zavrača, češ da je le branil brata, obtožba pa je konstrukt policije in tožilstva. Zanimivo, na zahtevo njegove obrambe bo v sodnem procesu moral pričati še en županski kandidat – Drago Zadnikar, sicer nekdanji policist in direktor občinske uprave. Zaslišali ga bodo 26. novembra, tik pred morebitnim drugim krogom županskih volitev v Tržiču. Na njih bo sodeloval tudi zdajšnji župan Borut Sajovic, nad katerim visi policijska preiskava, ki jo je sprožila anonimna prijava domnevnih nepravilnosti z gradnjo glamping naselja ob stavbi tržiške policije.
Kampanjo presekala vodna ujma
Predvolilni čas v Tržiču sta močno zaznamovala tudi vodna ujma konec oktobra in kasnejše izvajanje interventnih ukrepov na poškodovanih območjih, kar je terjalo vsakodnevno sodelovanje med političnima tekmecema – županom Borutom Sajovicem in poveljnikom civilne zaščite Dragom Zadnikarjem, ki je bil sicer v preteklosti kot direktor občinske uprave Sajovičev zaveznik.
V Naklem nastavljali mrtve živali
Županu Naklega Marku Mravlji se je ponovila zgodba izpred štirih let, ko je pred volitvami prejel pet ovojnic z belim prahom in grozilno pismo, v katerem so omenjali njegovo vnukinjo. Tokrat mu je neznana oseba pred njegov gostinski lokal ob ribniku v Žejah nastavila škatlo s tremi utopljenimi mačkami, poleg pa priložila fotografijo, na kateri je fotomontaža odrte opice. Mravlja, ki znova kandidira za župana, meni, da gre za grožnjo, ker da mu nekdo želi sporočiti, da ga bodo utopili kot mačka in odrli kot opico. Mačke in fotografija so bili odloženi na mesto, kamor nadzorna videokamera ne seže, zato oseba ni posneta. Mravlja kljub temu pravi, da se mu dozdeva, kdo bi lahko bil storilec. Na govorice, da gre le za del njegove predvolilne kampanje, pa je odgovoril: »Lepo vas prosim! Izkazujem se z delom, ne s takimi stvarmi.« Policija je o dogodku obveščena in vodi postopek, v katerem preverjajo, ali vsebina predstavlja grožnjo in morebiten sum katerega od kaznivih dejanj, storjenih proti živalim, so pojasnili na Policijski upravi Kranj.