Na Bledu desetina vseh dogodkov
Z jutrišnjo uvodno slovesnostjo na Bledu bodo odprli letošnje Dneve evropske kulturne dediščine (DEKD), ki bodo tokrat posvečeni temi Naša dediščina: kjer preteklost sreča prihodnost.
Bled – Z izbiro letošnje teme se Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije pridružuje skupni evropski temi in evropskemu letu kulturne dediščine, ki so ga letos razglasili na pobudo nemške iniciative zaradi izrednega pomena kulturne dediščine, je poudaril generalni direktor zavoda Jernej Hudolin in dodal, da iniciativa ni bila naključna, saj se pojavljajo številni izzivi, ki postavljajo pod resen vprašaj, kaj se bo v prihodnosti zgodilo z evropsko kulturo in kulturno dediščino.
Do 6. oktobra se bo v okviru 28. DEKD in 6. Tedna kulturne dediščine (TKD) zvrstilo 430 dogodkov, kar Slovenijo tudi v evropskem merilu po številu dogodkov glede na število prebivalcev uvršča v sam vrh, je pojasnila nacionalna koordinatorka DEKD in TKD Nataša Gorenc. Na Gorenjskem bodo pripravili kar 88 dogodkov, približno polovico na Bledu. »Po zaslugi Bleda je letos Gorenjska rekorderka v številu dogodkov,« je poudarila Nataša Gorenc. Po besedah Jerneja Hudolina tudi ni naključje, da so za mesto odprtja DEKD izbrali prav Bled. »Zavod za varstvo kulturne dediščine tu z lokalno skupnostjo in predstavniki cerkve, pa tudi posamezniki uspešno sodeluje že zelo dolgo. Skupaj smo izpeljali številne zahtevne projekte – obnovili smo stopnice na otoku in tamkajšnjo cerkev, sodelovali smo pri obnovi in revitalizaciji Blejskega gradu, pa tudi marsikatere starodavne vile,« je razložil in dodal, da jih nekaj skupnih projektov še čaka, med njimi obnova Mrakove domačije. »Na Bledu je preteklost že srečala prihodnost. Iz ostalin preteklosti so tu nastale številne uspešne zgodbe, ki že gradijo in bodo tudi v prihodnje gradile identiteto tega prostora.«
Lani so dogodki v okviru DEKD privabili skoraj 50 tisoč obiskovalcev, podobnega obiska se nadejajo tudi letos, je pojasnila Nataša Gorenc. Pri pripravi letošnjega programa sodeluje okoli petsto organizacij, pri čemer je Nataša Gorenc izpostavila tudi pomen prostovoljstva, saj sodeluje kar devetdeset društev. »Program prireditev in dejavnosti je res bogat in pisan ter je delo zavzetih posameznikov in ekip, pri čemer nekateri organizatorji pri dnevih kulturne dediščine sodelujejo že več kot desetletje.« Vsi dogodki v okviru DEKD so brezplačni. »Slovenski dnevi so priložnost, da odkrivamo, kako pomembna vrednota je dediščina ter da jo je treba varovati in negovati.«
Z letošnjimi dnevi evropske kulturne dediščine želijo po besedah blejskega župana Janeza Fajfarja prikazati, da Bled ni le turistični kraj z nemogočim prometom, temveč tudi kraj z res ogromno kulturno dediščino. Blejski dediščini bo posvečena tudi uvodna prireditev. »Na humoren način bo na platnu in tudi v živo prikazano pet poglavij iz bogate zgodovine Bleda,« je pojasnil Marko Vidic z Zavoda za kulturo Bled. Razjasnili bodo okoliščine začetka blejskega gospostva, prikazan bo skrivnostni obisk Primoža Trubarja na Blejskem gradu, pojasnili bodo, kako so v zgodovino vstopile pogumne Blejke, svoje napotke za zdravo življenje bo predstavil Arnold Rikli, kralja Aleksandra I. Karadžordževića pa bo mogoče spoznati kot strastnega lovca.